Svět zvířecích krmiv je plný různých zkratek a každoročně se objeví nejeden trend, na který zkušení chovatelé i pejskaři začátečníci nadšeně naskakují. B.A.R.F. (BARF), tedy syrová strava, již není žádnou novinkou, ale stále v mnohých vyvolává otázky. Co to tedy BARF je a jak zajistit, aby vaši psi dostali správný poměr živin, vysvětluje výživová expertka Fitmin Denisa Kopecká.
Pokud si pořizujete psa, kromě vhodného plemene je velmi důležité zvážit i způsob, kterým ho budete krmit. Budete krmit granulemi nebo tzv. barfovat? „BARF je anglická zkratka slov biologically appropriate raw food. Už z názvu vyplývá, že se jedná o krmení založené na čerstvé a syrové stravě. To se snaží co nejvíce reflektovat původní stravu psů,“ vysvětluje základní informace o BARF stravě Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin a dodává, že tento způsob stravování roste na popularitě již od roku 1993, kdy veterinář Ian Billinghurst publikoval knihu Give Your Dog a Bone.
Co do BARFu patří a jak vytvořit tu nejlepší misku
Aby byl BARF považován za nutričně hodnotnou, vyváženou, a především kompletní stravu, musí obsahovat specifický poměr klíčových ingrediencí a živin. „Do BARF jídelníčku psovi musíme zařadit všechno, co obsahují například granule nebo jiná zpracovaná krmiva. 50-60 % dávky by mělo tvořit syrové maso a vnitřnosti. Dalších 20-30 % dávky by měly být kosti. Ty jsou stejně jako maso nenahraditelnou součástí potravy,“ říká Kopecká a upozorňuje, že kosti ale nikdy nesmíme podávat psovi vařené. „Tepelná úprava mění jejich strukturu, která se tak může štěpit na velmi ostré malé kousky. Ty potom mohou psovi ublížit,“ dodává.
Do správné BARF misky můžeme zařadit i přílohy, jako jsou nejrůznější druhy ovoce, zeleniny, bylinek nebo třeba obiloviny. Zde záleží na chutích a preferencích psa, případně i na nejrůznějších potravinových alergiích a intolerancích. „Spousta lidí do BARF stravy přidává i vajíčka. Žloutek může být syrový, zatímco bílek se doporučuje podávat psům uvařený. Využít můžete i rozemleté skořápky,“ vyjmenovává další ingredience expertka. Kromě toho můžete jednotlivé porce doplnit i nejrůznějšími oleji či minerálními doplňky. „Důležité je pamatovat na to, že mléčné výrobky se v krmné dávce počítají jako maso. Navíc mléko není úplně vhodná surovina. Vápník psovi přirozeně doplní kosti, skořápky nebo třeba špenát. Pokud i přesto dopřáváte svému psovi oboje, pečlivě sledujte poměry každé ingredience tak, abyste zvířecí organismus zbytečně nezatěžovali,“ upozorňuje Kopecká.
Poměry a dávkování u BARF potravy
Právě dávkování a poměr jednotlivých ingrediencí je velkou otázkou a do jisté míry i strachem těch, kteří s BARFem teprve začínají. Páníčci chtějí svým psům dopřát vše, co ke spokojenému životu potřebují, na druhé straně potom ale stojí přejídání a nadměrné požívání některých živin. „Nesprávně vypočítané poměry pro krmné dávky nebo jednotlivé ingredience tak může vést spíše ke zdravotním obtížím, než že by se psovi dlouhodobě dařilo,“ varuje Kopecká a pokračuje: „Krmná dávka dospělého jedince činí zhruba 2-3 % jeho hmotnosti. Je ale důležité psa pečlivě sledovat a krmnou dávku upravovat v závislosti na jeho aktuální stav nebo potřeby.“
Ideální je také BARF obohatit o doplňky stravy, které přímo podporují syrovou potravu a dodávají tak minerální látky a vitaminy, které pes potřebuje a v syrové stravě by jich nemusel mít dostatečné množství. Vyzkoušet můžete například doplněk stravy Fitmin Purity BARF vaření kompletně a vyváženě. Ten je určen dospělým psům krmeným syrovou stravou a napomáhá k udržení vyváženosti krmiva. Navíc se dá zamíchat do krmiva, což usnadňuje jeho dávkování vybíravým psům.
Další informace naleznete na stránkách www.fitmin.cz.