V projektu bude zastoupené i aerologického oddělení ČHMÚ. Účastníci se dozví o tom, co je pro let stratosférického balonu nezbytné – ať už z technického nebo administrativního hlediska. Teoretická část bude zakončena spoluprací při samotném vypouštění.
Časově je projekt zasazen na období březen-prosinec 2021. ČHMÚ bude realizovat svoji část v průběhu září a října v areálu observatoře Praha-Libuš.
Předpokládáme 2 vypuštění denně mezi ranním a poledním termínem radiosondáže (tedy předběžně 10 a 12 h SELČ).
Projekt „Dotkni se vesmíru“ naleznete: https://dotknisevesmiru.cz/, spadající pod výukové metody Steam Academy: https://www.steamacademy.cz/ .
Podrobné informace
Vzdělávací projekt vznikl jako technický open source. Vyzkouší si ho desítky týmů škol z České republiky a jedna škola ze Slovenska. Studenti si sestaví stratosférický balón, který byl navržen ve dvou typech, z něhož si projektové týmy mohou samy vybírat. Sondu buď sestaví podle návodu jako stavebnici, nebo si vyzkouší pájení, programování a sestrojí anténu. Sonda váží 150 gramů, měří teplotu, tlak, vlhkost a polohu (GPS), výšku ukládá na mikroSD kartu a její radiový dosah v ISM pásmu 433 MHz je dostupný přijímacím stanicím přes 100 km.
Projekt, do něhož se zapojí stovky studentů, zorganizovalo pouhých sedm lidí, pokud byste jej chtěli podpořit finančně, můžete zde: https://www.donio.cz/dotknisevesmiru.