Druhý svátek vánoční je tady, a s ním přichází tradice spojené se svátkem svatého Štěpána. Na 26. prosince si připomínáme památku prvního křesťanského mučedníka, který položil život za víru v Krista. Ačkoli tento den není tak slavnostní jako Boží hod, nese se v duchu bujarého veselí a má své vlastní zvyky a tradice.
Kdo byl svatý Štěpán?
Svatý Štěpán patří k první generaci křesťanů a je vůbec prvním křesťanským mučedníkem. Jeho hlásání o Ježíši Kristu jako Synu Božím si znepřátelilo tehdejší židovské autority, a nakonec byl roku 37 umučen a ukamenován. Existují různé názory na to, kdy přesně Štěpán zemřel, ale dnes slavíme jeho svátek právě 26. prosince.
Lidové zvyky a tradice
Na druhý svátek vánoční se v mnoha českých domácnostech tradičně peče husa nebo kachna. Dříve lidé věřili, že v tento den musí být podávána drůbež. Kromě toho se na Štěpána končila čeledínům a děvečkám služba. Buď smlouvu s pánem prodloužili, nebo odešli pracovat jinam. Za dobře odvedenou celoroční práci byly obdarováváni, a to nejčastěji speciálně upraveným koláčem. Ten se zdobil ořechy, rozmarýnem a barevnými pentlemi.
Kromě toho byl svatý Štěpán spojen s koledou. Koledování mělo původně symbolický význam a úzce souviselo se starými pohanskými zvyklostmi. Lidé věřili, že pomocí koledy mohou ovlivnit svůj osud a vykoledované předměty symbolizovaly budoucnost. S příchodem křesťanství se význam koledování změnil, a dnes jsou hlavními koledníky především děti. Až do 19. století bychom koledu mohli nazvat společenskou událostí spojenou s návštěvami příbuzných. Koledníci byli obdarováváni něčím dobrým k snědku nebo drobným finančním obnosem.
A tak na svatého Štěpána, když se světí oves a peče svatoštěpánský chléb, si připomínáme nejen historii, ale také tradice, které jsou stále živé a barvitě spojené s tímto svátkem.