Dnes už není potřeba si vybírat mezi účinností prostředku, jeho ekologickým profilem či zdravotní nezávadností. Lidé si čím dál více uvědomují důležitost jak biologické odbouratelnosti přípravků, tak také jejich šetrnosti k našemu zdraví a účinnost je nutnou podmínkou. Expertem na tomto poli je již tradičně česká značka FeelEco, která udává směr v segmentu ekologicky šetrné drogerie a kosmetiky šetrné jak ke zdraví, tak i k přírodě. Jako první v ČR získala ocenění EU Ecolabel a neustále přináší nová zdokonalení. Na co všechno si dát pozor a proč volit právě ekologické přípravky šetrné k vašemu zdraví?
Rozdíl mezi ekologicky šetrným produktem a přípravkem obsahujícím mix chemických látek je značný. Ať už jde o mycí prostředky, prací přípravky či kosmetiku, doporučujeme pečlivě pročíst jednotlivá složení, než si výrobek koupíte. Všichni samozřejmě chceme, aby přípravky byly účinné a splnily svůj účel. Dnes už naštěstí máme volbu výběru a můžeme snad v každé kategorii zvolit výrobek, který je jak účinný, tak také šetrný k životnímu prostředí a našemu zdraví. Poradíme, jak postupovat při výběru drogerie a kosmetiky a na co si dát pozor.
Čtěte etikety
Čtení etiket je sice náročnou a zdlouhavou záležitostí, určitě se však vyplatí si nastudovat, které látky mohou být toxické a které naopak šetrné jak k našemu zdraví, tak také přírodě. Stačí si názvy vyhledat na internetu a zjistit, o jaké látky jde. Někdy může být náročné se v různých zkratkách zorientovat. Avšak určitě to za námahu stojí. Pomoci vám mohou i různé chytré aplikace, kam složení jednoduše naskenujete. Pokud je však tento postup pro vás náročný, ale na složení vám přesto záleží, můžete se také orientovat podle dosažených certifikací, které výrobek získal. Ty jsou obvykle uvedeny na obalu a vy tak získáte velmi rychle potřebné informace.
Existují různé certifikace, které zaručují například zdravotní nezávadnost, biologickou rozložitelnost nebo také původ bez živočišných látek nebo testování na zvířatech. Díky nim pak víte, že přípravek splňuje velmi přísná kritéria a mohou tak pro vás být zárukou a vodítkem, které ulehčí rozhodování při nákupu. Příkladem takové certifikace je například certifikace EU Ecolabel, oficiální certifikát Evropské unie, který potvrzuje ekologickou šetrnost výrobku, nebo třeba certifikace Vegan, která dokládá, že přípravek neobsahuje žádné složky živočišného původu a také, že výrobek nebyl testován na zvířatech. V orientaci pak mohou pomoci také testy, jako je například hypoalergenní test HRIPT, při němž jsou testovány reakce kůže na výrobek a v klinickém testu je produkt prověřen na hypoalergenní vlastnosti
Na jaké složky byste si měli dát pozor?
Konzervanty
Konzervanty patří mezi látky, které mohou mít velmi škodlivý vliv na lidské zdraví. Řada prostředků na trhu obsahuje např. bronopol, který může způsobovat zarudnutí, otoky či svědění a je toxický pro životní prostředí a směrem ke zdraví zákazníků je prověřován jako endokrinní disruptor. Je také známý jako zdroj formaldehydu, který se řadí mezi toxické složky. Mezi používanými konzervanty můžeme ve složení některých produktů najít iodopropynyl butylcarbamate, který je také potenciálním endokrinním disruptorem. U něj je prokázáno, že je při inhalaci akutně toxický. Použití v pracím prostředku, jehož zbytky mohou ulpět na oblečení a přicházet do kontaktu s větší plochou pokožkou, stejně jako v prostředcích na ruční mytí nádobí, není vhodné. Dále lze v produktech na trhu nalézt konzervanty ze skupiny isothiazolinonů, jako je např. MIT či CMIT/MIT, které patří mezi silné kontaktní alergeny. „Ve FeelEco nám záleží na tom, aby naše produkty byly šetrné k přírodě i ke zdraví. Ve skladbě složení produktů dbáme na zdravotní nezávadnost a díky přísně nastaveným standardům v produktech nepoužíváme levné řešení konzervace, i když je nejsnazší a ekonomicky výhodné, ale není v souladu s filozofií značky, a proto v našich produktech najdete jen velmi vytříbené složení konzervace, které neustále následuje nové vědecké poznatky, aby bylo pro zákazníky vždy co nejbezpečnější,“ vysvětluje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.
Barviva
Barviva jsou často přidávána pro atraktivní vzhled přípravku, na jeho účinnost však nemají žádný vliv. Naopak, barviva představují další potenciálně nebezpečnou látku, se kterou lze přijít do kontaktu. Žádný z FeelEco produktů proto barviva neobsahuje. „Nevyužíváme ani taková barviva, která by mohla být schválena pro použití v potravinářství. Barviva vnímáme jako nepotřebná. Mnohá barviva totiž mohou mít také negativní vliv na zdraví, jsou zbytečná,“ upřesňuje Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.
Parfemace
Nejrůznější parfemace mají za cíl zatraktivnit výrobek, mohou být ale současně původcem alergické reakce. „Přestože mohou parfémy potěšit vaše smysly, těm, kteří mají citlivou pokožku, mohou způsobovat nežádoucí reakce. Nejedná se přitom jen o kosmetiku, kterou používáte, ale problematické mohou být parfemace i v běžné drogerii. Je třeba si uvědomit, že když perete, tak parfemace ulpívá v oblečení, které následně přichází do dlouhodobého úzkého kontaktu s pokožkou a tím může přispět k její vyšší náchylnosti ke vzniku alergií,“ vysvětluje Radek Marták.
Co jsou endokrinní disruptory?
European Chemicals Agency definují endokrinní disruptory jako „chemické látky vzbuzující mimořádné obavy, neboť je známo, že vyvolávají rakovinu, mutace a jsou toxické pro reprodukci tím, že mohou narušovat hormonální systém, a tím škodlivě působit na člověka i volně žijící živočichy“ (Zdroj: https://echa.europa.eu/cs/hot-topics/endocrine-disruptors). Mezi endokrinní disruptory patří některé konzervanty a barviva. Tyto látky mohou být běžně obsaženy v konvenčních kosmetických i čisticích produktech. Pokud je pro vás složité prostudovat složení přípravku, doporučujeme dávat přednost ekologickým a přírodním přípravkům, které by tyto látky neměli obsahovat.