V České republice dojde každoročně přibližně k 250 případům onemocnění či poranění, jejichž následkem je vážné poškození páteře a ztráta pohybu pacientů. Většina z nich zůstává na invalidním vozíku trvale a hledají novou cestu k plnému a především produktivnímu životu. „Peer program asociace paraplegiků je založen na mentoringu ze strany koučů, kteří jsou sami vozíčkáři a mají tedy osobní zkušenost s tím, jak je komplikované přijmout svoji novou životní situaci. Těm, kteří se na vozíku ocitli teprve nedávno, proto významně a efektivně pomáhají ve zlomových okamžicích jejich životů,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.
Spolupráce Gebrüder Weiss s českou asociací paraplegiků (CZEPA) začala již před čtyřmi lety. Současná sbírka s názvem „100 kroků zpátky do života“ vznikla z iniciativy logistické společnosti, jejíž slogan „GW znamená pohyb“ je celosvětově chápán nejen ve smyslu fyzické přepravy zboží, ale přeneseně i jako úsilí o posun kvality života nebo myšlení v lidské společnosti.
„Celá řada vozíčkářů potvrzuje, že nejhorší, co může člověka po úrazu a upoutání na invalidní vozík potkat, je rezignace na práci, kariéru a aktivní život vedoucí ke společenské izolaci. Omezení v osobním setkávání, jaká poslední rok zažíváme všichni, má v případě lidí s handicapem ještě silnější negativní dopady. Právě proto jsme iniciovali sbírku České asociace paraplegiků nazvanou „100 kroků zpátky do života“, jejíž výtěžek bude využit k realizaci stovky osobních setkání zkušených peerů s těmi, kdo se komplikovanou životní změnu – významné a trvalé omezení pohybu – rozhodli zvládnout a překonat,“ uvádí Jan Kodada.
Peer mentoring program organizace CZEPA zahrnuje vedle konzultací po telefonu nebo prostřednictvím elektronické komunikace také osobní návštěvy mentorů u klientů. „Právě tato část programu má nejvýraznější pozitivní dopad na psychiku, emoce a postoj našich klientů k jejich situaci. Zároveň je také způsobem nejnákladnějším. Jsme přesvědčeni, že tento program má pro vozíčkáře i pro společnost mimořádný přínos. Rozhodli jsme se proto s naším partnerem Gebrüder Weiss vyhlásit veřejnou sbírku, jejímž prostřednictvím může veřejnost nebo firma tato setkání konkrétních lidí podpořit. Naším cílem je shromáždit prostředky na 100 osobních setkání peerů a klientů, která realizujeme v průběhu roku 2021,“ uvádí Alena Jančíková, ředitelka asociace paraplegiků CZEPA.
Tým peerů CZEPA čítá aktuálně 11 mužů a žen z celé České republiky. Jednou z nich je Hana Doležalová, která je na vozíku již deset let. „Při závodech na kole jsem si zlomila hrudní páteř a poškodila míchu. Život mi to převrátilo úplně na ruby a já se začala soustředit na to, co všechno dále dělat mohu, ne na to, co si budu muset odepřít. Moje vlastní zkušenost říká, že na vozíku je možné se věnovat spoustě sportovních aktivit, práci, zážitkům s přáteli a žít zcela plnohodnotný život. Můžu si povídat i o tom, jaké to je zvládnout na vozíku těhotenství, porod a vycházku s miminkem v kočárku. Věřím, že to někomu, kdo je na vozíku „nový“, může ukázat jeho další život v jiném světle,“ říká Jana Doležalová.
Pro realizaci sbírky navrhl Gebrüder Weiss ČR využít spolupráce CZEPA a crowdfundingového portálu znesnaze21.cz. „Jsme přesvědčeni, že se jedná o transparentní, efektivní a pro dárce uživatelsky přívětivý způsob, jak se mohou do podpory „100 kroků zpátky do života“ zapojit. Náklady na realizaci jednoho setkání peera s klientem představují zhruba 2300 korun, všech sto setkání by se mělo uskutečnit do konce kalendářního roku 2021,“ uzavírá Jan Kodada.
Podrobnosti o sbírce naleznete na https://www.znesnaze21.cz/sbirka/100-kroku-zpatky-do-zivota#o-sbirce .