
Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Stejně jako v prosinci trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu. Organizátorem je společnost Taiko, a. s.
„Velikonoce jsou oslavou jara a krásným křesťanským svátkem vzkříšení. Přeji všem, aby byly veselé a radostné, třeba i na našich velikonočních trzích,“ říká doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., primátor hlavního města Prahy.
Největší Velikonoční trhy v Česku chtějí navázat na Vánoce, minimalizovat plasty a přivést do centra města živou přírodu a tím udělat prostor barevnější, pestřejší a voňavější. „Chceme, aby bylo v centru Prahy víc života! Chceme lidem ukázat, že se opravdu snažíme, aby plasty ustoupily lokálním a přírodním materiálům. Pokračujeme tedy v tom, že si návštěvníci vychutnají čepované či rozlévané nealkoholické nápoje s různými příchutěmi a jeden nápoj, konkrétně voda, bude k dostání v ekologické rPET lahvi. Pokračujeme také v podpoře českých výrobků. Živé květiny v prostoru k tomu také patří. Celé nám to takto dává smysl,“ říká Jan Dell, výkonný ředitel společnosti Taiko, a. s., organizátora Největších Velikonočních trhů v České republice. Tvůrci trhů také opět investovali do oprav prodejních stánků. Výměny se tentokrát dočkaly střechy grilů na Václavském náměstí za více než půl milionu korun.
Dřevěné vyvýšené záhony, interaktivní tabule a jednobarevné kraslice
Velikonoční výzdoba na obou námětích bude v tradičním duchu. Letošní novinkou budou dřevěné truhlíky-vyvýšené záhony ve dvou velikostech (10x 2m/50cm a 10x 70cm/70cm). Do nich zahradníci zasadí živé jarní květiny, o které se budou pravidelně starat. „V menších boxech zasadíme dvou a půl až třímetrové břízy, které už by měly být v rozpuku. Ozdobíme je vajíčky a tradičními pentlemi. Ve větších truhlíkách pokvetou macešky, a především cibuloviny jako jsou narcisy, tulipány a hyacinty,“ říká Tatiana Vomáčková, koordinátorka dekorací.
Spolu s živými květinami se sladí stuhy a kraslice, které budou především v jednobarevných provedeních v zelených, oranžových, žlutých, červených a modrých barvách. „Novinkou je velikonoční brána umístěná ve směru od Železné ulice, která symbolicky otevře pohled na Staroměstské náměstí a stylisticky výzdobou ohraničuje prostor trhů. Chybět nebudou ani velikonoční foto koutky,“ upřesňuje Eva Poláčková jednatelka firmy Decoled, která zajišťuje výzdobu na trzích. Velikonoční girlandy z proutí na prodejních domcích i dalších místech dosáhnou délky 1 kilometru, na Václavském náměstí pak 300 metrů.
Návštěvníci trhů si za sochou Jana Husa také užijí tři nové interaktivní tabule. Na nich budou předtištěné velikonoční elementy jako je kraslice, zajíc nebo kuře. U asistentů v kroji získají křídy a mohou na tabule napsat různé vzkazy či něco nakreslit.
Velikonoční program nabídnou obě náměstí a dětské dílny přispějí k propojení generací
Návštěvníky Velikonočních trhů čeká bohatý kulturní program. Pódia budou umístěna na Staroměstském i Václavském náměstí. Celkem se na nich vystřídá 500 dospělých účinkujících a téměř tisíc dětí. Na pódiu proti Staroměstské radnici mohou zájemci navštívit program každý den, v dolní části Václavského náměstí pak ve vybrané dny. Představí se jim národopisné a folklórní soubory, cimbálovka, dechová hudba nebo dětské pěvecké i taneční sbory a divadlo. Pestřejší budou v letošním roce dílničky pro děti, které kromě tradičních kreativců bude organizovat také nezisková organizace Mezi námi o.p.s. „Je to velmi zajímavý koncept propojování generací. S dětmi budou kreativně tvořit babičky, které dílny povedou. Mohou si tak na místě vyrobit papírové náramky na ruku s jarními motivy, které si vybarví dle vlastní fantazie anebo další velikonoční a jarní dekorace. Také se dovědí, jak trávily tradiční svátky dřívější generace, což je právě poslání organizace,“ upřesňuje Simona Čermáková, programová manažerka trhů. Dětské dílny bude možné navštívit vždy o víkendu nebo na Velikonoční pondělí.
Prodejci nabídnou velikonoční zboží a tradiční velikonoční dobroty
Na Staroměstském náměstí najdou návštěvníci 71 prodejních stánků (+ další 3 charitativní), na Václavském pak 32. K zakoupení bude především tradiční jarní a velikonoční zboží s důrazem na české výrobky. Kromě oblíbené klobásy z českého masa a voňavých perníčků si hosté trhů vychutnají tradiční pokrmy jako je velikonoční beránek, sladký mazanec, vaječnou pomazánku nebo jarní nádivku. V nabídce budou také Lokše, Frgály, vegetariánské pokrmy a kopečková zmrzlina. Pochutiny doplní drobné dekorace s velikonočními a jarními motivy. Ke koupi bude keramika, pomlázky, kraslice včetně drátovaných a dřevěných, háčkované dečky, výrobky z proutí, šustí a slámy a mnoho dalšího.
Prodejní stánky s občerstvením, dárkovými předměty a dekoracemi budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Více informací o trzích najdete na www.trhypraha.cz.