Jsi tlustá. Jestli nevyhraješ, tak mi nechoď na oči. To nevadí, že tě bolí noha, trénink nepočká, dej si prášek. Nic, než facku si za svůj výkon nezasloužíš. Na školu se vykašli, sport je důležitější.
Přestože 70 % sportovců, kteří se v dětství či mládí více než rok věnovali organizovanému sportu, hodnotí svou zkušenost s organizovaným sportem jako dobrou, řada sportovců se v mladém věku setkává i s množstvím negativních zážitků. Jejich výskyt zmapovala agentura Ipsos. Zadavatelem tohoto, v Česku dosud ojedinělého průzkumu, je nezisková iniciativa Trénujeme s respektem. Ta také přišla na pomoc mladým sportovcům s řešením: zajistí proškolení certifikovaných ochránců práv sportovců.
Ze skupiny bývalých sportovců, kteří mají s organizovaným sportem dobrou zkušenost (70 %), jich nejvíce pozitivně hodnotí přátele a týmovost (34 %), dále zisk kondice a vytrvalosti (30 %). Z průzkumu Ipsosu také vyplývá, že 52 % lidí ve věku od 18 do 35 let provozovalo v mládežnickém věku sport vrcholově. Sportu se ale nevyhýbají ani negativní jevy, jako psychický nátlak či zanedbávání. Nejvíce znepokojující je zjištění, že každý třetí sportovec se v organizovaném sportu setkal s psychickým násilím. Každý desátý se stal terčem fyzického násilí, v některých případech i sexuálního obtěžování a zneužívání. Děti a mládež přitom patří k těm nejzranitelnějším, proto je potřeba je chránit.
Z průzkumu také vyplynulo, že zhruba polovina těch, kteří zažili psychické či fyzické násilí, svou situaci nikomu neoznámila „V Česku se o této problematice zatím spíše mlčí, s tím souvisí i dosavadní nedostatek relevantních dat. To jsme se rozhodli změnit. Ipsos zpracoval komplexní průzkum, na českém trhu ojedinělý. Věřím, že jeho výsledky přispějí k tomu, že ochrana dětí ve sportu začne být brána vážně,“ vysvětluje Markéta Pluhařová, zakladatelka iniciativy Trénujeme s respektem, která bojuje proti nejrůznějším formám obtěžování a zneužívání v dětském a mládežnickém sportu, vůči kterým není žádné, ani sportovní, prostředí imunní.
Klíčová zjištění
❗️ S psychickým nátlakem se setkal každý třetí sportovec, nejčastěji v rizikovém věku 11 – 13 let. Nejčastěji jde o ponižování (50 %) a kritizování vzhledu, hmotnosti, oblečení a dalších věcí (50 %).
❗️ Každý pátý sportovec má zkušenost se zanedbáváním, 61 % z nich bylo nejméně jednou nuceno k výkonu bez dostatečného tréninku. 41 % z nich bylo přesvědčováno, aby kvůli sportovní akci nešlo do školy.
❗️ S fyzickým násilím, ať už jde o bití a fackování, údery předměty, přetěžování, hrubé zacházení nebo i omezení jídla a tekutin, má zkušenost
11 % bývalých sportovců.
❗️Menší část sportovců se setkala i se sexuálním násilím. Je nutné zdůraznit, že to nikdy nepřichází jako blesk z čistého nebe. Zpravidla mu nejprve předchází právě psychické a fyzické násilí.
Negativní zkušenosti není kam hlásit
❗️45 – 50 % těch, kteří zažili psychické či fyzické násilí, zanedbávání nebo nekontaktní sexuální násilí, svou situaci nikomu neoznámilo.
V současnosti neexistuje v českém sportovním prostředí nezávislá a důvěryhodná instituce, kam by se oběti negativních jevů ve sportu mohly obrátit a najít podporu a ochranu.
V zahraničí je běžné, že bezpečnost sportovců je ošetřena komplexním souborem pravidel, postupů a předpisů – tzv. safeguardingem, který v praxi realizují tzv. Safeguarding Officeři. Tito odborníci vyškolení na problematiku bezpečného sportovního prostředí chrání sportovce i další účastníky sportu před obtěžováním či zneužíváním, edukují, pomáhají nastavovat etické a bezpečnostní standardy a samozřejmě řeší případné problémy. „Česko v tomto směru zatím zaostává. Neevidujeme, že by někdo s adekvátním vzděláním a kvalifikací tyto pozice zastával a aktivně vykonával,“ vysvětluje zakladatelka iniciativy Markéta Pluhařová.
Nezisková iniciativa Trénujeme s respektem se to rozhodla změnit a pomáhá vyškolit první české certifikované obránce práv sportovců. Čtyřem vybraným kandidátům poskytla v letošním školním roce plná stipendia na úhradu studia certifikovaného kurzu Safeguarduing Officera, organizovaného Mezinárodním olympijským výborem.