Mnoho lidí se dennodenně potýká s problémy, které souvisí s dětmi a jejich pobytem v online prostředí. Rodiče mají nejen obavy o bezpečnost svých dětí pohybujících se v online světě, ale i strach z následků z množství času stráveného dětmi před obrazovkami, ať už mobilů, tabletů či herních konzolí. Odborníci se shodují v tom, že nejlepším řešením, jak se těmto obavám vyhnout nebo je alespoň minimalizovat, je vzájemná komunikace a důvěra mezi rodiči a dětmi.
V rámci iniciativy Safer Kids Online, která pro rodiče a děti zastřešuje řadu edukativních projektů a aktivit zaměřených na jejich bezpečnost na internetu, vznikly konverzační karty. Jejich cílem je otevírat důležitá témata z oblasti kyberbezpečnosti, usnadnit rodičům a dětem otevřenou komunikaci o technologiích a vzájemně se vzdělávat. Karty jsou dostupné zdarma na stránkách www.povidejmesi.cz, kde si je lze stáhnout ve formátu pdf.
„Prostřednictvím těchto otázek se rodiče s dítětem jednoduše zapojí do rozhovorů o kladech a záporech moderních technologií. Samotné karty nejsou pro dítě čistě informativní, ale umožní vyjádřit jeho názor na dané téma a tím zvýší povědomí o možných rizicích a zdravém užívání technologií,” shrnuje pozitivní přínos karet psycholožka Kamila Ryšánková. „Díky otázkám jako ,Zkracuješ si někdy kvůli používání počítače nebo mobilu dobu spánku?‘ nebo ,Proč si myslíš, že je spánek důležitý?‘ mohou uživatelé karet nalézt i zdravé nastavení hranic při používání moderních technologií,” dodává.
S čím vám karty pomohou?
Díky konverzačním kartičkám si rodiče s dětmi popovídají o důležitých tématech, o kterých by se jinak běžně nebavili. Otázky přibližují mnoho situací, se kterými se všichni, dospělí i děti, běžně setkávají v online světě. Společně se tak pobaví o tom, jak se v daných situacích zachovat co nejlépe. Dospělým karty zároveň pomohou nahlédnout do světa dětí, jak danou věc vidí oni a pochopit tak různé úhly pohledu.
Jak karty používat?
Při konverzaci bude nejspíš často docházet k situacím, že rodič i dítě budou mít na věc jiný pohled. Je velmi důležité názor dětí vždy respektovat, i když bude mnohdy velmi odlišný od názoru dospělého. Zkrátka přistupovat k tématům a otázkám tak, že na žádné z nich neexistuje jednoznačně správná odpověď, ale jde zejména o vzájemnou komunikaci a sdílení názorů a zkušeností.
O čem budete společně debatovat?
V balíčku najdete dohromady 54 karet, na každé z nich jednu otázku. Mezi nimi např. Co bys o sobě nikdy nenapsal/a veřejně? Jaká je tvoje oblíbená hra a co tě na ní nejvíc baví? Co si myslíš, že je měřítkem úspěchu v životě? Kdybys mohl/a na internetu změnit jednu věc, co by to bylo? Jmenuj 3 hezké věci, které jsi dnes viděl/a na sítích? V čem jsou děti lepší nebo co umí lépe než dospělí? Dle diskuzních témat je doporučený minimální věk dětí 8 let.
„Uvědomujeme si, že to, jak o používání digitálních technologií a pohybu v online prostředí děti uvažují, zjistíme jedině tak, že děti do debaty o této problematice přizveme.“ říká Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti ESET. Konverzační karty jsou ideální pomůckou k otvírání konverzace a budování důvěry mezi rodičem a dítětem.