
Slunná dovolená je sice balzámem na duši, na který se celý rok tak moc těšíte, pro vlasy však pár dní na přímém slunci představuje riziko se skutečnými následky. Sluneční záření totiž intenzivně narušuje zdraví vlasové struktury – poškozuje ochrannou kutikulu, oslabuje keratin a negativně ovlivňuje vlasové folikuly. Ne všechny účinky jsou však nutně negativní! Díky antibakteriálním vlastnostem představují sluneční paprsky alespoň částečnou úlevu od nepříjemných mastných lupů. Každá minuta na slunci se ale počítá, a i malá chvilka nepozornosti může způsobit nepříjemné problémy. Jaké jsou nejčastější dopady UV záření na vlasové vlákno a čím vlasům pomoci, aby přežily léto bez úhony?
Ačkoliv je působení slunečního záření na vlasy spojeno především s negativními dopady, najde se i pár benefitů, které zdraví vlasové struktury naopak mohou podpořit. Přínosná je například produkce vitamínu D. Tato esenciální živina podporuje obnovu a aktivitu buněk produkujících keratin, tedy protein představující důležitou ochranu vlasového vlákna, přispívá k rychlejšímu a zdravému růstu vlasů a do jisté míry pomáhá také zpomalit jejich vypadávání.
Zásadní jsou také antibakteriální a antimykotické účinky, jež ocení především lidé trpící lehkou i těžkou formou mastných lupů. Vlivem slunečního záření totiž dochází k vysoušení vlasové pokožky, což se nelíbí hlavně bakteriím a kvasinkám rodu Malassezia, které preferují mastné a vlhké prostředí. Chvilkový pobyt na slunci tak může působit jako přirozená očista vlasové pokožky – pomáhá regulovat maz, mírní tvorbu lupů a celkově přispívá k lepšímu mikrobiálnímu prostředí na hlavě. Pozor ale! Stačí jen pár minut na víc a místo pozitivních účinků se budete potýkat s oslabenými vlasy a ztrátou zdravého lesku.
Od vysušených vlasů až po spálenou pokožku hlavy
Znakem zdravých a pevných vlasů je dostatečná hydratace, vrstva ochranného filmu v podobě lipidů a mazu, jež chrání před vysušením, a optimální množství keratinu, minerálů a vitamínů. Působení slunečního záření ale tyto přirozené procesy narušuje, čímž dochází k celkovému poškození. Jedním z hlavních problémů je oslabení vlasové kutikuly. „UV záření totiž narušuje strukturu vlasu a jeho kutikulu (vnější vrstvu vlasu), což vede k tomu, že vlasy ztrácejí vlhkost, stávají se křehkými, suchými a náchylnějšími k lámání,“ vysvětluje MUDr. Jana Míková, lékařka a dermatoložka. Ačkoliv jsme si na začátku řekli, že krátkodobý pobyt na slunci díky produkci vitamínu D přispívá k tvorbě vlasového proteinu, v případě nepřiměřeného vystavení se slunečnímu záření jsou účinky opačné – keratin se rozpadá, a vlasy se tak stávají málo pružné, slabé a roztřepené. Je potřeba si také uvědomit, že poškození neprobíhá jen na samotném povrchu vlasového vlákna, ale i na buněčné úrovni. Na vině jsou především volné radikály vznikající během záření, které ovlivňují syntézu keratinu nebo také produkci kolagenu společně s ochrannými lipidy. To vede ke zpomalení regenerace, narušení struktury vlasů a celkovému oslabení.
UV záření navíc vlasům bere jejich pigment melanin, který má na starosti nejen přirozenou barvu, ale také ochranu před oxidačním stresem, tepelným poškozením či negativním dopadem slunečního působení. Přestože sluncem vyšisované vlasy mohou společensky představovat stylový suvenýr z dovolené, jde o značné poškození vlasových vláken, jež v konečném důsledku znamená ztrátu lesku, vlhkosti, celkové vitality a v některých případech také nepříjemné popálení pokožky hlavy. Abyste si léto skutečně užili naplno a vyhnuli se nepříjemným důsledkům slunečního záření, je dobré se na sluncem zalité období pořádně připravit a neponechat nic náhodě. Na co se zaměřit především?
Chránit je nutné zvenčí i zevnitř!
Stejně jako svou kůži po celém těle mažete opalovacím krémem, tak i pokožku hlavy je potřeba před agresivním zářením bránit. Nebojte se přípravek nanést na pěšinku či jiná odhalená a zranitelná místa na hlavě. Pokud si nechcete vlasy zbytečně mastit klasickým mlékem, zvolte raději gelové varianty, které vlasy až tak nezanáší, nebo jděte zaručenou cestou pokrývky hlavy. Ta kromě vlasové pokožky a samotných vlasů navíc ochrání i obličej. Důležitý je také správný výběr pečující kosmetiky. Člověk by měl volit šetrnou péči, která vlasy zbytečně nezatěžuje a nevysušuje. Je dobré zaměřit se na přípravky s obsahem například aminokyselinového komplexu Prodew 500, který vlas zvlhčuje uvnitř i na povrchu, chrání barvu a lesk a napravuje povrchové poškození. Vhodné jsou i vybrané druhy antioxidantů, jež chrání vlas i pokožku na buněčné úrovni, nebo také betain pro snížení lámavosti a přirozené posílení. Zkrátka důležité je vyhledávat pečující kosmetiku, jež efektivně obnoví poškozené vlasové vazby a zároveň bude výživným koktejlem, který vlasy ochrání před dalším oslabením a třepením.
Na co byste určitě neměli zapomínat, je i dostatečná hydratace, a to nejen zvenčí v podobě vyživujících balzámů na vlasy, ale především zevnitř. Pohlídejte si, aby váš pitný režim skutečně odpovídal potřebám organismu – poděkují vám nejen vaše vlasy, ale i pokožka a klíčové procesy v těle. Správná hydratace totiž hraje důležitou roli v buněčném metabolismu, transportu živin a odvádění škodlivin. Podcenit byste neměli ani výběr vhodných doplňků stravy, které v letních dnech oslabené vlasy opravdu ocení. „Nedostatek živin se projevuje zvýšeným vypadáváním vlasů, zhoršenou kvalitou, lámavostí a ztrátou lesku. Aminokyseliny DL-methionin a L-cystin, jež obsahují například doplňky stravy Revalid Hair Complex, hrají klíčovou roli v produkci keratinu, vitamíny B1, B5, B6 a B10 podporují růst vlasů od kořínků a minerály, jako je železo, zinek a měď, pomáhají vlasy posilovat,“ dodává odbornice Míková.