V současné době je využívání udržitelných materiálů v nábytkářském průmyslu u nás, respektive v oblasti interiérového designu, minimální. Pokud tedy nebudeme brát v potaz klasické zpracování masivního dřeva. Nutnost udržitelnosti se ale v zahraničí již propisuje i do zmíněného odvětví a výrobci pracující s těmito materiály se dostávají do popředí zájmu. Veletrh FOR INTERIOR, který proběhne v PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 6. října, přinese unikátní přehlídku materiálů budoucnosti nejen pro interiérový design – EKO MATERIÁL.
V Letňanech se představí více než čtyři desítky udržitelných materiálů použitelných v interiérovém designu, které jsou sestaveny z nabídky napříč kontinenty. Návštěvníci si mohou prohlédnout inspirativní ukázky materiálů vyrobených z různých surovin, například z odpadu potravinářského nebo textilního průmyslu, z různých druhů rostlin jako třeba kukuřice nebo ananas nebo z kombinací korku a betonu. V rámci přehlídky proběhnou i semináře a komentované prohlídky.
Přehlídka, kterou spolu se společností ABF organizují Klastr českých nábytkářů a interiérová designérka Iva Bastlová, bude důležitým obohacením znalostí o možnostech užití udržitelných a ekologických materiálů v praxi jak pro interiérové designéry a architekty, tak i pro výrobce a samotné koncové uživatele.
Nutnost udržitelnosti
Jak vysvětluje designérka Iva Bastlová, masivní promování cirkulární ekonomiky a celosvětový důraz na udržitelnost (celosvětová propagace tohoto tématu a životní styl ve všech segmentech). V tomto případě půjde o tlak na výrobce nábytku ze strany zákazníků, kteří budou očekávat a vyžadovat nábytek s těmito vlastnostmi. Tzn. kdo bude umět s těmito materiály pracovat, bude mít výhodu na trhu. To bychom mohli popsat jako jistý nátlak na výrobce na zařazení a zpracovávání udržitelných materiálů do výroby „zdola“.
Hovořit v budoucnu lze také o tzv. nátlaku „shora“. V tomto případě se jedná o různé směrnice, nařízení, nebo legislativní zvýhodňování takových výrobců, kteří zpracovávají udržitelné materiály. Cílem expozice je představit a inspirovat interiérové designéry, architekty, ale také výrobce i koncové uživatele o materiálových možnostech, které jsou v zahraničí i u nás dostupné. To ale není vše. Záměrem je také podnět k uvažování o zdrojích, jejich prvotní i druhotné zpracování, o recyklaci i upcyklaci. Nabízí se i podnět k výrobě lokálních udržitelných materiálů, kterému se do budoucna stejně nevyhneme.
3 otázky pro Ivu Bastlovou:
Hlavní myšlenka udržitelnosti? Neplýtvat!
Kde se vzal podnět pro tuto expozici?
Při vydávání B2B magazínu Interiéry jezdím pravidelně na zahraniční veletrhy, kde již řadu let (ještě před covidovou pandemií) detailně sleduji expozice zaměřené na udržitelné materiály. Nejvíce informací a inspirace pochází z veletrhu Heimtextil, který se koná ve Frankfurtu nad Mohanem, a z profesního veletrhu Interzum, jež má své místo v Kolíně nad Rýnem.
V čem podle vás spočívá udržitelnost?
Pro mě je v tuto chvíli hlavní myšlenkou udržitelnosti neplýtvání – a to jak z pohledu materiálů a surovin, ale i z pohledu energií, tak i času. O tom to celé je. Nespatřuji udržitelnost v tom, vyrobit ze staré vany pohovku nebo něco podobného, kde bude třeba mnoho dalšího materiálu, lidské síly, chemie atd. a výsledek bude stejně nejistý. Udržitelnost musí být zakořeněna ve společnosti a je třeba rozeznávat udržitelný přístup a greenwashing, který je teď velmi populární. U výrobků je to pak kvalita, kdy vím, že mi bude dlouze sloužit a nebudu potřebovat za pár měsíců nový .
Co bude na expozici EKO MATERIÁL k vidění?
Na expozici EKO MATERIAL si můžete prohlédnout rozličné materiály, které jsou většinou vyrobené z odpadu nebo ze surovin, které by se jinak nezpracovaly. Jde například o speciální koženku, jež je vyrobena z ananasových vláken, z nichž se po zpracování tvoří netkaná textilie, která se barví a přidává se polyuretan. Pokud by se listy tímto způsobem vlákna nezpracovaly, sloužily by jako odpad a spalovaly by se.
Dále jsou to různé deskové materiály, jejichž hlavní složkou je dřevní odpad nebo starý papír. Velmi zajímavé jsou také biokompozitní materiály vyrobené z odpadu z potravinářského a zemědělského průmyslu (například ovocné slupky, prošlá zrna či rýže, ořechové nebo vaječné skořápky a listy od místních pěstitelů či zpracovatelů). Každý z materiálů byl vyroben upcyklací v průměru 65–85 % organického odpadu. Za zmínku stojí jistě i poddajný a tvarovatelný materiál na rozhraní textilu a dřeva, jehož základem je stromová kúra fíkovníku. Vzhledem zaujme také 100% vodotěsný kompozit z masivního dřeva, jež slouží jako náhrada keramických a kamenných materiálů a vyrobený udržitelným způsobem s minimální uhlíkovou stopou.
Tím výčet nekončí! Těšit se můžete i na mnoho dalších zajímavostí. Veletrh FOR INTERIOR se koná v areálu PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 6. října, a to v souběhu s veletrhy FOR KIDS, FOR BEAUTY a FOR GAMES. Více na www.forinterior.cz