Trápí vás nebo vaše dítě odstávající uši? Nově už kvůli jejich úpravě nemusíte absolvovat chirurgický zákrok v celkové anestezii ani bolestivou rekonvalescenci. Mnohem šetrnější řešení problému nabízí tzv. niťová otoplastika, při které se chrupavka zevního ucha modeluje a fixuje pomocí speciálních nití. Unikátní metodu, jejíž obdoba byla dosud využívána pouze v estetické medicíně (tzv. niťový lifting), přinesla do České republiky specialistka na ORL a chirurgii hlavy a krku MUDr. Kateřina Adamcová. Minimálně invazivní zákrok s trvalým efektem lze absolvovat na pražské klinice ARTMEDICA.
Problém, který trápí mnohé
Odstávající uši – odborně nazývané otapostáza – jsou poměrně častou vrozenou vadou vývoje tvaru ucha. Tento problém lze řešit již po šestém roce života, kdy se ukončuje růst ucha. Nejčastěji však o otoplastiku žádají teenageři a mladí lidé, pro které je fyzický vzhled jednou z důležitých podmínek zdravého sebevědomí. „Chirurgický zákrok v celkové anestezii a bolestivá rekonvalescence bývají častými důvody, pro něž mnozí pacienti operaci odkládají až do dospělosti,“ říká Kateřina Adamcová, vedoucí lékařka kliniky ARTMEDICA, která jako první v České republice začala provádět korekce odstávajících uší pomocí speciálních polypropylenových nití. Lékařka patří ke špičce nejen ve svých specializacích, kterými jsou chirurgie hlavy a krku a otorinolaryngologie (ORL), ale také v oblasti estetické medicíny. Proto se jako mezinárodní školitelka aplikačních technik a ošetření liftingovými nitěmi začala specializovat i na jejich využití při úpravě odstávajících uší. Niťová otoplastika je přitom poměrně nový zákrok, který provádí jen několik chirurgů na světě. Mezi nimi i samotný autor metody niťového liftingu, gruzínský plastický chirurg Dr. Marlen Sulamanidze, Ph.D., s nímž MUDr. Adamcová spolupracuje.
Stejný efekt, méně bolesti
„Jako ORL lékařka mám bohaté zkušenosti s chirurgickou otoplastikou. Metoda korekce odstávajících uší pomocí nití mě však zaujala benefity, které klasickou operaci v mnohém předčí. Niťová otoplastika se totiž provádí v lokální anestezii, trvá kratší dobu a následná rekonvalescence je podstatně rychlejší a méně bolestivá než po chirurgické otoplastice. Jinými slovy, stejného efektu dosáhneme s minimální zátěží pro pacienta,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Adamcová. Zkušená lékařka si unikátní metodu modifikovala tak, aby byla pro pacienta co nejkomfortnější. „Při tomto zákroku provádíme lokální anestezii za použití rajského plynu, pacient tak nepociťuje diskomfort ani při aplikaci anestetika,“ říká lékařka a pokračuje: „Během zákroku modelujeme a fixujeme anthehelix, tedy odstávající část chrupavky ucha, do požadovaného tvaru pomocí nitě upevněné na speciální zahnutou jehlu. Tato nit je na rozdíl od nití používaných při liftingu obličeje nevstřebatelná a není vybavena háčky.“
Trvalý výsledek beze stop
Zákrok trvá podle rozsahu korekce přibližně 30 až 45 minut. Jedinou známkou o jeho absolvování bývá miniaturní řez na zadní straně boltce, který se zašije jedním až dvěma jemnými stehy. Krátce po zákroku pacient odchází domů, kde by měl následující týden strávit v klidovém režimu. „Případnou bolest po odeznění lokální anestezie tlumíme analgetiky, ale následná rekonvalescence bývá rychlá a bezproblémová. Stačí, když pacient nosí elastickou čelenku a vyhýbá se kontaktu s vodou v místě řezu. Stehy vytahujeme po sedmi až deseti dnech a přibližně po dvou týdnech se může klient těšit z krásného výsledku,“ dodává MUDr. Adamcová. Jelikož polypropylenové nitě používané při niťové otoplastice jsou nevstřebatelné, výsledný efekt je permanentní.