Průzračná voda bazénu s pableskující hladinou je jedním ze symbolů letní dovolené. Pohled mikroskopem by však křišťálové osvěžení někdy odhalil jako rejdiště parazitů a bakterií. Byť situace v Česku je obecně dobrá, v zahraničí, především v exotických destinacích, tomu tak nemusí vždy být. „Jít na veřejné koupaliště nebo do hotelového bazénu znamená někdy plavání doslova v parazitárním bujónu,“ vysvětluje mikrobiolog Petr Ryšávka. Bazény v exotických destinacích jsou velkou výzvou pro náš mikrobiom, především ten střevní. Např. v Egyptě se turisté často potýkají s průjmovými onemocněními, kterým se souhrnně přezdívá „faraonova pomsta“. Obvykle ji přisuzujeme potravinám, ale původci mohou číhat i v bazénech: konkrétně parazité Cryptosporidium spp., Giardia, Entameba a Cyclospora. Mikrobiolog však varuje, že v bazénu se mohou vyskytovat i původci mnohem závažnějších neduhů: „Bazénová voda může obsahovat a být přenašečem bakterií Helicobacter pylori, které vyvolávají žaludeční vředy. Jak se tam dostávají? Jednoduše z těl plavců. Neznamená to, že bychom si neměli užívat osvěžení v bazénu. Jen je vhodné zbystřit, pokud je voda například kalná.“
Třetina vzorků zmrzliny neprošla. Důvod bývá nechutný
Podle údajů ministerstva zdravotnictví provedli před prázdninami hygienici v Česku kontrolu kvality zmrzliny v restauracích, kavárnách, a hlavně stáncích. Výsledky svědčí o nedodržování hygieny výroby. „V rámci kontrol kvality zmrzliny byly provedeny i odběry vzorků zmrzliny na mikrobiologický rozbor. Těch bylo odebráno 399. Vzorky jsou v současné době analyzovány, ale již 132 jich nevyhovělo s nadlimitním množstvím bakterií čeledi Enterobacteriaceae. V jednom případě byla zachycena bakterie stafylokok,” uvedl ředitel odboru Ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum. Tyto bakterie jsou obvykle důkazem fekálního znečištění potraviny při její výrobě nebo provozu, ve kterém je potravina servírována. Zjednodušeně řečeno si někdo, kdo zmrzlinu připravoval, neumyl dobře ruce po použití toalety. Tyto bakterie mohou být příčinou vážných zažívacích potíží, které mohou končit i hospitalizací. Naopak kvalitní zmrzlina bez emulgátorů může být skvělým prebiotikem, čili potravinou, která podporuje množení našich přátelských bakterií.
Pískoviště je třeba pravidelně dezinfikovat
Také veřejná pískoviště mohou být domovem škodlivých bakterií a parazitů. Mezi nejčastější patří E.coli (Escherichia coli), která se běžně vyskytuje ve střevech lidí i zvířat, avšak některé kmeny mohou způsobit průjem, křeče i vážné střevní infekce. Dalším známou bakterií je Salmonella, způsobující salmonelózu s horečkami, průjmy a zvracením. V písku může číhat i „zlaťák“ čili Staphylococcus aureus, který způsobuje kožní infekce, respirační problémy i vážné sepse. Obzvláště letní teplé počasí vytváří ve vlhkém písku vhodné podmínky pro množení těchto nepřátelských mikrobů. Z parazitů je nevítaným obyvatelem pískovišť například škrkavka, měchovec, způsobující vyrážky, či parazit způsobující toxoplazmózu, která ohrožuje hlavně těhotné ženy a jedince s oslabenou imunitou. Prevencí před infekcemi je pravidelné čištění a dezinfekce pískovišť, zakrývání, aby se zabránilo přístupu zvířat, a dodržování hygieny po hraní na písku.
Probiotika mohou snížit riziko infekce
I v letních měsících musíme tedy pečovat o svůj střevní mikrobiom. Ukazuje se, že využití vhodných probiotických kmenů může omezit nebo zcela zabránit vzniku rizikových střevních infekcí. „Je potřeba překonat mýtus, že probiotika je vhodné užívat jen při léčbě antibiotiky. Ba naopak, obzvláště při vyšším riziku útoku nepřátelských bakterií je vhodné preventivně užívat probiotika. Ta mohou zcela přirozeně zcela zastavit množení „jedovatých“ bakterií například ve zkažené zmrzlině. Prokázali jsme to řadou laboratorních experimentů, říká Ryšávka.