Lucidní sny
Už se vám někdy stalo, že jste prožívali neobvyklou událost a najednou jste si uvědomili, že se nacházíte ve snu? K těmto situacím může dojít v okamžiku, kdy prožíváte například veliký strach nebo se vám váš sen často opakuje. Reakce snícího bývá zpravidla následující – chci se okamžitě vzbudit! Někdy se to skutečně podaří, jindy zůstane dotyčný spát. Co kdybych vám ale řekla, že není nutné se probouzet a této situace můžete hned využít ve svůj prospěch?
Klára Bednářová se lucidnímu snění věnuje dlouhodobě. Vyzpovídali jsme ji pro vás.
Jak si představit, co se mi děje v hlavě během lucidního snění a proč?
Představte si své podvědomí jako kreativního umělce, který vám každý večer předává důležitá sdělení prostřednictvím snových obrazů, situací, různých symbolů a pocitů. Je velmi moudrý a rozumí nejen vašemu vědomému vnímání světa, ale chápe i daleko širší souvislosti. Lucidní neboli vědomé snění já osobně vidím jako formu spolupráce s tímto tvůrcem, kdy mohu děj snu buď pouze sledovat, nebo i třeba mírně zasáhnout. Pokud budu mluvit o tom, že své sny řídím, znamená to, se sama stanu kreativním umělcem, který si před sebe postaví malířský stojan, a na chvíli vezmu celou paletu barev do vlastních rukou.
Dají se sny ovládat?
Samozřejmě. S trochou vůle jde vše. Své sny jsem se naučila ovládat asi v 9 letech. Mívala jsem v dětství často noční můry a nevěděla jak z toho ven. Moji rodiče mi s tím nikdy neuměli poradit. Většinou mě jen všelijak uklidňovali a snažili se převádět mou pozornost jinam. Až jednou večer můj otec najednou pronesl něco, co mě opravdu zaujalo a nadchlo zároveň: „když budeš chtít, můžeš své sny ovládat!“ Můj taťka si v tu chvíli asi vůbec neuvědomil, jak výrazné dopady bude mít tahle jediná věta na celý můj budoucí život. Nepochybovala jsem o tom, že to dokážu a rozhodla se to ihned naučit. Každý večer jsem si pak představovala své snové situace a kotvila v sobě přesvědčení, že jakmile se znovu objeví, převezmu nad nimi plnou kontrolu. Přesně to se pak i stalo.
K čemu mi je vědomé snění?
Jde o nejúžasnější nástroj pro rozvoj vlastní kreativity a můžete díky němu doslova objevit poklady skryté na dně oceánu. Nutno dodat, že to nemusí být vždy jen příjemný zážitek, protože s odkrýváním neznámého musí člověk často překročit i vlastní stíny. Je to cesta do hlubin vlastní duše, při které dochází k pochopení různých mechanismů, které řídí váš život. Zároveň s tím přichází i jistá odpovědnost, protože si člověk začne postupně uvědomovat, že on sám je hlavním tvůrcem všeho, co mu v životě děje.
Co si představit a hledat ve světě snů?
Snový svět představuje zázračnou říši, ve které je možné cokoli. Můžete zde létat, dýchat pod vodou, plnit si své nejtajnější touhy nebo dokonce umřít a znovu se zrodit. Je to magické místo, kde jsou koncentrované všechny vzpomínky, schopnosti, zážitky i zkušenosti. Sny odráží stav vaší psychiky i fyzického těla a dokáží předvídat budoucnost s neobyčejnou přesností. Dále zpracovávají události z minulosti a fungují jako skvělí pomocníci v mezilidských vztazích. Jsou prostředníky mezi světem živých a zemřelých.
Rozvíjí sny člověka?
Ráda si snový svět představuji jako obrovskou knihovnu, která má každý večer spoustu práce. Třídí nové materiály, vstřebává rozličné podněty a informace, řeší problémy, uklízí nepořádek nebo přichází s novými nápady i vhledy. Proces snění vnímám jako kouzlo, které se může dít samovolně, nebo s mým přičiněním. Uvědomím-li si, jak obrovský tvůrčí potenciál ve mně dřímá, mohu vzít otěže své kreativity do vlastních rukou a každý večer tak vědomě přispět k tvorbě svého vnitřního světa. Nebo budu naopak sny považovat za náhodnou změť obrazů, které nerozumím, a jsem ráda, když si na ně po ránu ani nevzpomenu. Do jaké skupiny se řadíte vy? Vědomé snění je volba.
Více: www.klarabednarova.com