
V prostorech pražského zábavního centra Máj – House of Fun byla instalována největší skleněná socha kostlivce na světě. Obří skleněný model lidské kostry s výškou téměř pět metrů a váhou použitého skla přes 800 kg vyrobilo renomované sklářské studio Lhotský.
Socha kostlivce představuje věrnou, jen lehce zjednodušenou verzi anatomického modelu lidské kostry, ovšem podstatně zvětšenou do výšky přes 5 metrů. Samotnou kostru přitom tvoří 37 detailně zpracovaných skleněných součástí s celkovou hmotností 803 kilogramů. Každý díl byl ručně broušen a leštěn, aby vynikla jedinečná krása lehce modrého skla. Součástí instalace je navíc speciální závěsný systém s nasvícením, který slouží k uchycení jednotlivých dílů a následnému zavěšení na strop.
Tvorba kostlivce od úvodních modelů až po finální sestavení trvala v dílnách studia Lhotský v Pelechově u Železného Brodu přes 10 měsíců. Výroba je velmi náročná na čas, který spotřebovává například chlazení skla v rámci procesu tavení, ale vyžaduje také mimořádnou přesnost při výrobě voskových modelů a následné přípravě forem pro tavení. Protože jakákoli chyba na počátku by se pak propsala i do finální podoby díla.
Studio Lhotský zpracovalo sochu kostlivce metodou tavení skla do formy, což je starobylá sklářská technika (doložená již 400 let před naším letopočtem u Egypťanů, Féničanů a Peršanů), která se po staletí zapomnění znovu začala používat až 50.letech 20. století. U renesance technologie, která umožňuje vytvářet skleněná umělecká díla obrovských rozměrů a složitých tvarů, stálo legendární umělecké duo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.
Při výrobě nejprve autoři vytvořili z anatomického modelu lidské kostry trojrozměrného kostlivce v digitální podobě. Následoval 3D tisk 37 dílů kostlivce, podle nichž pak ve studiu vyrobili voskové modely a následně pískové formy. Do forem se pak tavily jednotlivé součásti za použití speciálního skla Banas Glass určeného právě pro tuto techniku. Časově nejnáročnější součástí vzniku díla pak bylo tavení skleněných částí kostlivce ve formách, kdy například lebka se tavila v peci téměř dva měsíce. Po vychlazení byly části kostlivce vysekány z forem a následovalo broušení, leštění v kyselině a ruční dolešťování některých částí do finální podoby.
Pro instalaci vytvořili odborníci ze společnosti ARTGLASS speciální závěsný systém, který drží sochu v požadované poloze. Součástí systému je i nasvícení, díky němuž vynikne barva použitého skla a detaily sochy. Zatím bezejmenný kostlivec zdobí ode dneška prostory Hell Baru herny Levels v centru Máj – House of Fun.
House of Fun Prague
Budova Máje na Národní byla po celkové rekonstrukci za cca 4,5 miliardy korun znovu otevřena pro veřejnost v červnu loňského roku. Suterén a přízemí patří obchodům (mj. prodejně potravin, pekárně, drogerii či lékárně), službám či kavárnám. Třetí patro slouží jako food court (mj. Popeyes, Burger King). Další výšková patra nabízí zážitky a zábavu (mj. herní centrum Levels, Heroes Park, nově Back in Time) nebo špičkovou gastronomii vyhlídkové restaurace FlyVista.
Více informací: www.houseoffunprague.cz