Už druhý rok v řadě nebudou Velikonoce takové, jaké je známe z let předchozích. Koledníci budou muset zůstat doma, vymizí tradiční průvody, a dokonce i rodinné návštěvy. O to důležitější je udělat si tu správnou velikonoční pohodu u sebe doma a přesně podle vlastního gusta. Ať už se rozhodnete strávit svátky pohodově nebo nějakou výkonnou aktivitou, třeba jarním úklidem skříně, jsou prvky, které byste do svého programu měli rozhodně zařadit.
Bohatá velikonoční tabule
K Velikonocům patří dobré jídlo. Kromě tradičních vajíček však můžete letošní sváteční tabuli ozvláštnit i nějakým neobvyklým receptem. Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřísáhlé masožravce.
Do jídelníčku můžete zařadit například cizrnovou omeletu. Potřebovat na ni budete:
½ hrnku cizrnové mouky,
⅔ hrnku vody,
2 lžíce lahůdkového droždí,
½ lžičky soli (+ špetka černé soli pro vajíčkovou chuť),
½ hrnku zeleniny (např. žampiony, paprika, hrášek),
pepř, kurkuma, olej
Postup: V míse připravíme těsto z cizrnové mouky, vody, soli, lahůdkového droždí, kurkumy a pepře. Zeleninu krátce orestujeme na pánvi s trochou oleje a poté přimícháme do těsta. Polovinu směsi dáme na pánev a opékáme z obou stran přibližně 4 minuty na mírném plameni. Podáváme s čerstvým zeleninovým salátem.
Pokud přeci jen toužíte po tradičních velikonočních pokrmech, jako je třeba nádivka, můžete si je připravit novým způsobem ze zdravých ingrediencí, které vám dodají všechny potřebné živiny. Na nádivku s tempehem a kopřivami budete potřebovat:
2 veky,
1 balení tempehu,
150 g mladých kopřiv,
0,5 l rostlinného mléka,
4 lžíce hrachové mouky,
2 lžičky černé soli,
lžička kurkumy,
lžička mleté cibule,
lžička mletého česneku,
dle chuti pepř a mletý muškátový oříšek⠀
Postup: Rostlinné mléko ohřejeme a rozmícháme v něm koření: sůl, pepř, muškátový oříšek, kurkumu, česnek a cibuli. Veky nakrájíme na kostičky a přidáme k mléku, promícháme. Nakrájený tempeh osmažíme, poté přidáme nakrájené listy kopřiv nebo jiné zelené bylinky, podlijeme vodou a podusíme, poté přisypeme k vece. Hrachovou mouku rozmícháme v troše vody, nalijeme k vece a promícháme. Směs přemístíme do formy a pečeme přibližně 40 minut na 200 °C do zlatova. Po upečení necháme vychladnout.
Na sváteční tabuli nesmí chybět ani něco sladkého na zub. Chcete-li se držet tradice, upečte velikonočního beránka. Na toho podle receptu České veganské společnosti budete potřebovat:
2 a 3/4 hrnku polohrubé mouky,
1 hrnek rostlinného jogurtu,
1 hrnek rostlinného mléka,
1 a ½ hrnku cukru,
¾ hrnku oleje,
šťáva z půlky citronu,
2 lžíce rumu,
½ vanilkového lusku,
1 a ½ lžičky kypřícího prášku,
1 a ½ lžičky jedlé sody,
špetka soli,
rostlinný tuk na vymazání formy
Postup: V míse smícháme mouku, kypřící prášek, jedlou sodu, sůl a cukr. Ve druhé míse vyšleháme jogurt, mléko, olej, citronovou šťávu, rum a zrníčka vanilkového lusku. Obě směsi opatrně promícháme a nalijeme do tukem vymazané formy na beránka. Pečeme asi 45 minut na 180° C.