Kvůli chladnému počasí znovu vytahujeme ze skříní zimní bundy, svetry, šály a čepice. Aby toto oblečení plnilo svůj účel a dokázalo nás během sychravých zimních měsíců udržet v teple, je potřeba se o něj náležitě starat. Díky správné péči si oblečení zachová svou krásu a bude vám sloužit dlouhá léta.
Ač se to možná na první pohled nezdá, v udržení vzhledu oblečení hraje důležitou roli nejen praní, ale také jeho uložení v šatní skříni. Zimnímu oblečení dopřejte ve své skříni více prostoru. Bundy a kabáty je dobré pověsit na ramínko, aby měly okolo sebe dostatek prostoru i vzduchu. Co se týká typu ramínek, volte ta silnější ze dřeva nebo plastu a vyhněte se tenkým, drátěným, abyste co nejvíce předešli ztrátě tvaru v oblasti ramen a paží. V případě svetrů se naopak ramínek vzdejte. Svetry zavěšené ve skříni velmi rychle ztrácejí tvar a roztahují se. Perfektní způsob, jak uložit svetry, je složit je a položit na police.
Co se týká četnosti praní, svetry není třeba prát po každém nošení, tedy pokud na nich nemáte nějaký flek. Obvykle se doporučuje je přeprat přibližně po pěti použitích. Aby si vaše oblíbené svetry udržely svůj tvar a barvu co nejdéle, můžete vyzkoušet řadu speciálních pracích prostředků Perwoll Renew. Ty kromě obnovy vláken zajistí oživení barev a tkanin. Nemusíte se tak bát, že by vaše oblíbené kousky skončily seprané nebo plné žmolků.
Čepice a šály můžete prát v ruce, ale je možné použít i pračku. V tomto případě používejte výhradně šetrný program, teplotu max. 30 °C, nezapomeňte na nižší počet otáček, ideálně vynechejte ždímání a odstřeďování. Říkáte si proč? Praní v teplejší vodě and 30 °C a dlouhé mletí v pračce způsobí, že úplet zplstnatí a srazí se. Zároveň pozor i při sušení. Kousky z přírodních vláken sušte pomalu a ideálně ve vodorovné poloze. Teplota radiátorů a topných žebříků zcela běžně přesahuje 30 °C, v tu chvíli se voda obsažená v úpletu příliš zahřeje a výrobek se srazí stejným způsobem jako při nevhodném praní.
S jedinečnými materiály oblečení do nižších teplot přichází určité výzvy. Některé kousky se doporučuje prát na ruby, mikiny se zipem nechat zapnuté a naopak knoflíčky na svetrech rozepnout, jinak by mohlo dojít k vytahání dírek. Někdy se ani nevyhnete ručnímu praní nebo programu s nízkými teplotami. Při nich pomůže prací prostředek Persil Deep Clean, který je speciálně vyvinutý pro praní při nízkých teplotách. Kromě dokonale čistého prádla zajistí i hygienicky svěží pračku.
Pro ještě příjemnější požitek z nošení vašeho oblíbeného oblečení můžete nejen v chladnějším období roku k praní přidat některou z aviváží Silan. Prádlo v pračce se totiž během procesu praní v pračce různě mačká, což může mít za následek nedostatek jemnosti po jeho uschnutí. S tím bojuje aviváž, díky které je oblečení měkčí, načechranější a příjemnější na dotek, tedy i pohodlnější během samotného nošení. Měkčí prádlo je navíc i snazší vyžehlit. Díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od povrchu oblečení a vy ji tak jednodušeji vyperete. Moderní tkaniny a syntetická vlákna mohou být dalším důvodem použití aviváže. Určitě se vám někdy stalo, že jste si na sebe oblékli oblíbenou košili nebo halenku, která se na vás ale nepříjemně lepila či jste někomu „dali ránu“. Za to může statická elektřina, se kterou aviváže úspěšně bojují. Pokud máte citlivou pokožku můžete využít oblíbenou řadu Silan Derma & Care, bez obsahu silikonů a barviv.