
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o první velkou zkoušku, která rozhoduje o jejich dalším směřování v životě. S tím je spojena určitá míra očekávání a zároveň i strachu, zda se to dá zvládnout. Jak se to mám všechno naučit? Je to ta správná škola? Co když to celé pokazím a nikam se nedostanu? A budou se na mne pak rodiče zlobit? Tyto a spousty dalších otázek se honí hlavou školákům, jejichž úkolem bude zanedlouho předvést, co se všechno naučili. Přijímačky však nejsou jen o učení, ale i o psychické přípravě, organizaci a zvládání stresu.
Naučené vědomosti jsou sice základem úspěchu, nicméně velkou roli hraje psychika. Ve chvíli, kdy nastane den D, vstupuje na scénu stres a nervozita. Potom není rozhodující, kolik hodin dítě věnovalo přípravě, i když ta je samozřejmě důležitá, ale jak dokáže pracovat se stresem. „Psychika se může na výsledku hodně podepsat. Přijímačky jsou velký stres, děti mohou zmatkovat. Představte si, že jsou poprvé samy v cizí budově, vědí, že jde o hodně, a navíc cítí tlak rodičů,“ uvádí vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí Hana Petráková v podcastu Linky bezpečí a Rodičovské linky Na tenké Lince, který se věnoval tématu přijímaček.
Pokud zrovna doma přemýšlíte, co ještě se svými dětmi můžete zvládnout, vyzkoušejte některý z následujících tipů. Určitě není nutné dohánět vše na poslední chvíli, ale když víte, jak si vše rozvrhnout, mají pak děti mnohem větší šanci uspět.
Tipy pro rodiče na zvládnutí přijímaček ve zdraví a psychické pohodě:
- Pomozte s přípravou – Systém přijímacích zkoušek v současné době vyžaduje přípravu, se kterou je lepší dětem pomoci. Vy své dítě znáte nejlépe, tak víte, zda mu bude stačit vyplnit pár zkušebních testů z minulých let nebo zařídit doučování. Pocit připravenosti v každém případě zvyšuje sebevědomí a snižuje míru stresu.
- Držte se společného plánu – Dodržujte časový harmonogram, který jste si společně vytvořili. Pokud jste se s dítětem domluvili, že každé úterý a čtvrtek má naplánované učení a ostatní dny jsou volné, neměňte to na poslední chvíli. Pár dní před přijímačkami už toho moc nestihne a naopak je spíš lepší nastavit klidnější režim.
- Zajistěte dětem odpočinek – Dopřejte dětem volný čas k odpočinku a relaxaci. Nesměřujte veškeré své úsilí k přípravě na přijímačky, protože tím napětí, které stejně visí ve vzduchu, akorát zvýšíte. Naopak se snažte doma nastavit pohodu, domluvte návštěvu u kamarádů nebo si naplánujte rodinný výlet.
- Naučte děti zklidňující cvičení – Zkuste s dítětem trénovat jednoduché zklidňující techniky jako hru, kterou pak může využít před testem. Oblíbená jsou dechová cvičení, ale pro zvládnutí nejistoty funguje také velmi dobře přesměrování pozornosti někam jinam nebo mačkání nějakého předmětu v ruce.
- Sportujte společně – Fyzická aktivita pomáhá uvolnit endorfiny, které tělo přirozeně uklidňují. Pohyb navíc zlepšuje náladu, takže i společná procházka nebo krátké cvičení mohou udělat divy.
- Dbejte na dobrý spánek dítěte – Pohlídejte, aby mělo vaše dítě před přijímačkami dostatek spánku, a to nejen tu poslední noc. Jeho nedostatek totiž vede k větší únavě a podrážděnosti, což zhoršuje soustředění a zvyšuje úroveň stresu.
- Domluvte přijímačky nanečisto – Některé školy nabízejí možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto. Využijte toho. Dítě získá jasnější představu o tom, jak vypadá průběh přijímacího řízení, reálně tuto situaci zažije a bude si pak více věřit v den D.
- Sdílejte své pocity – Pokud cítíte, že mají děti z přijímaček strach, mluvte o tom spolu. Dejte jim najevo, že vám se svými pocity mohou svěřit. Jestli s vámi z nějakého důvodu mluvit nechtějí, nasměrujte je k tomu, aby se svěřily dalším příbuzným nebo kamarádům. S případnými obavami se mohou obrátit také na Linku bezpečí prostřednictvím telefonu, chatu nebo e-mailu. Vy pak můžete kontaktovat Rodičovskou linku.
- Připravte se na neúspěch – I když se dětem přijímačky povedou, může se stát, že se nevejdou do kapacity vybrané školy. Pochvalte je za to, že vše krásně zvládly. Také jim vysvětlete, že není nic ztracené, protože existují další možnosti, kde mohou studovat.