Zima je krásné období, ale může představovat i řadu rizik. Především pokud vyrážíte na hory a berete s sebou malé děti. Abyste se vrátili domů všichni v pořádku, je dobré dodržovat několik základních pravidel a do batohu si pro všechny případy přibalit i lékárničku pro první pomoc.
Asi nikdo nepřekvapí, že sníh i led mohou klouzat. A nejen dospělí, ale i malé děti se tak mohou snadno zranit následkem pádu na zledovatělém povrchu. Proto už při balení myslete na vhodné oblečení a především obuv. Na zimní boty je možné použít i protiskluzové návleky, které chůzi po sněhu nebo zledovatělém povrchu usnadní, a zároveň ji dělají bezpečnější. Kromě návleků je také dobré poučit děti o správné chůzi na zmrzlém povrchu, kdy je vhodné dělat menší kroky rychleji za sebou s rukama od těla.
A uklouznout můžete i doma následkem neuklizené mokré obuvi nebo oblečení zvenku, které leží na zemi a snadno se tak v jeho okolí vytvoří kaluž vody, která může na hladkém povrchu klouzat. Proto si najděte pro zimní věci speciální místo nebo sušák, kam je budete uklízet, abyste se nezranili.
V případě pádu, ať už venku nebo kdekoliv jinde, je důležité vyhodnotit nejdříve jeho závažnost. Pokud máte podezření na zlomeniny nebo při pádu dítěte na hlavu, vyhledejte urychleně lékařskou pomoc. V případě pohmožděnin pak často postačí přikládání chladivých obkladů. Pokud následkem pádu vzniknou drobné krvácející rány, odřeniny nebo škrábance, je důležité ránu vydesinfikovat a zakrýt. „Lepší než obyčejné náplasti jsou plastické obvazy ve spreji jako je například Akutol. Výhodou je, že na poranění po zaschnutí vytváří prodyšnou membránu, která však nepropouští bakterie, ale zabraňuje vypařování vlhkosti z pokožky. Navíc je tato membrána voděodolná a na kůži vydrží několik dnů, během kterých se bude pohybem a nošením postupně sama stírat,“ doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.
Berete děti s sebou na sjezdovku? I na menší kopce za chatou nebo dětské sjezdovky by měly mít děti vždy helmu. Zkontrolujte především, zda helma na hlavě dítěte dobře sedí, má správnou velikost a je dobře usazena. Helmu dobře zapněte a utáhněte, tak aby mezi ní a bradou nebyla větší mezera než na jeden prst. Jedině tak v případě pádu dítě ochrání. Helmu nikdy nekupujte dítěti větší, aby mu vydržela i na příští sezónu. Protože dobře vybraná helma vydrží 3-5 let i pokud je ve vývinu.
Kromě helmy je i v případě lyžování nebo snowboardingu důležité dítě poučit o vhodném a bezpečném pohybu na sjezdovce. Protože přestože helma dítě při pádu ochrání, nikdy tato ochrana není 100%.
K zimě patří horké čaje, polévky, guláše a další rozpálené hrnce na plotně. Velmi často se tak stane, že se dítě opaří nebo spálí. Ať už chystáte čaj v rychlovarné konvici nebo polévku v hrnci na kamnech, vždy zkontrolujte, zda nejsou v dosahu dítěte. Šňůry nebo ucha nádobí s horkým obsahem raději vždy přistrčte ke zdi nebo do zadní části kamen nebo sporáku. Při podávání pak ponechejte v misce nebo šálku dostatek místa, aby nedošlo k rozlití. Právě popáleniny od horké vody, čaje nebo polévky jsou pro malé děti velmi nebezpečné. A v případě, kdy nejste ve svém domácím prostředí, se toto zranění může přihodit poměrně snadno.
Pro všechny případy si s sebou na cesty přibalte sprej proti popáleninám. „Se sprejem proti popáleninám, například Akutolem, velmi jednoduše a rychle ošetříte drobná popálení, která jsou bolestivá, ale nevyžadují lékařský zásah. Dítěti rychle uleví od bolesti. Vytváří na poranění ochranný elastický film, který urychluje proces obnovy. Ochlazuje a zklidňuje popálené místo a udržuje optimálně vlhké prostředí, které napomáhá rychlé obnově,“ doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.
Možná máte pocit, že omrzliny dětem na horách nehrozí, opak ale může být pravdou. Omrzlina, nebo také promrznutí kůže, venku často nebolí, ale ve chvíli, kdy přijde dítě do tepla, stane se bolestivou. K omrzlinám nejčastěji dochází, pokud je dítě příliš dlouho vystaveno teplotám pod bodem mrazu. Omrzliny se pak nejvíce vyskytují na prstech rukou, nohou, nosu, uších, tvářích a bradě.