Práce ve financích je lákavá a lukrativní, dávno už ale nejde o pozlátka, jak tomu mohlo být v minulosti. Své o tom ví moravský rodák Lukáš Ticháček, jeden z předních finančních poradců v brněnském regionu ze společnosti SMS Finance. I přes úspěch svého týmu jde stále příkladem, zůstává pokorný, motivuje lidi kolem sebe a řídí charitativní projekty.
Soutěživý, cílevědomý a odhodlaný. I těmito slovy by se dal popsat Lukáš Ticháček. Takovým člověkem byl už ve svých devatenácti, tedy před více než deseti lety, kdy se po vzoru staršího bratra rozhodl po hlavě vrhnout do světa financí. “Jsem z malého moravského města a protože jsem odmalička sportoval, byl jsem zároveň dost soutěživý a chtěl všechno dělat lépe než ostatní. Za své povolání jsem se ale v té době docela styděl, na finanční poradce bylo nahlíženo přes prsty,” popisuje Lukáš své začátky.
“Kancelář, kterou jsem si pronajal pro svou první pobočku, byla místnost čtyři krát čtyři bez oken. Říkal jsem jí místnost na košťata. Tam jsem stavěl svůj první tým,” vzpomíná. Dnes, o deset let později, jeho tým čítá 250 poradců a Brno vidí jako na dlani, společně totiž pracují z kanceláří v brněnském AZ Tower.
I přes první neúspěchy a odmítnutí vytrval a hned v rané fázi své kariéry začal přemýšlet, jak sobě a svému nově vznikajícímu týmu usnadnit práci.
“Zdaleka nejtěžší disciplínou v oblasti financí je volání na cizí čísla. Sám mi to zpočátku bylo hodně nepříjemné. Chtěl jsem usnadnit práci sobě i novým členům našeho týmu, a tak jsem založil první callcentrum Zavoláme s.r.o. To se v té době stalo obrovskou výhodou v nabírání nových poradců, když z jejich práce vymizely studené hovory, a mohli se tak soustředit na práci s klienty,” popisuje svůj první úspěch ve světě financí Lukáš. Poradenská společnost SMS Finance se dnes spoléhá na několik dalších zdrojů oslovování nových klientů a nejvíce fungují přes doporučení.
Ve světě financí je dnes Lukáš známou personou, v minulosti se stal nejmladším poradcem na pozici zemského ředitele. Patří mezi hrstku poradenských Avengerů, kteří se snaží narovnávat pošlapanou pověst této profese. Tu u široké veřejnosti uvrhlo v nemilost jednání několika jedinců.
“Kladu důraz na vzdělání ve svém týmu. Celý obor se musí ještě více regulovat, ale znalost ekonomiky a finančních produktů je naprosto klíčová,” zdůrazňuje Ticháček, který věří, že právě vzdělání poradců je cestou k tomu, aby si toto povolání vydobylo svou patřičnou prestiž, jak je ostatně standardem v západním světě. “V Evropě i Americe je běžné, že má člověk svého odborníka na finance. Finanční gramotnost Čechů není kdovíjak rozvinutá, přesto se veřejnost z nějakého důvodu dívá na poradce skrz prsty. Na elektřinu nebo stavební úpravy domu si voláme odborníky a stejně tak by to mělo být v otázce peněz. Běžný člověk se většinou v širokém portfoliu finančních produktů nevyzná a nedokáže poznat, který je pro něj ten opravdu výhodný,” popisuje.
Byly doby, kdy finančního poradce mohl dělat téměř kdokoliv a podle toho to také vypadalo. Společnosti dbaly především na školení obchodních dovedností a jediným cílem takového poradce bylo prodat. Možnost rychlého a relativně snadného výdělku zajímala především studenty středních škol, kterým vydělané peníze v mžiku stouply do hlavy. Na odiv dávali drahá auta i dovolené, chvástali se a brzy začali i zmiňovat, že dobro klienta je vůbec nezajímá. Sám Lukáš také miluje auta, vždy pro něj byla jednou z motivací a dnes řídí červené Ferrari. I přes svůj finanční úspěch ale podle svého okolí i vystupování na sociálních sítích zůstává pokorný a sám vede několik charitativních projektů. Jeden z nich se jmenuje Šlapeme pro dobrou věc.
“Mám kolem sebe samé sportovce a jednoho dne jsme se rozhodli, že na kole dojedeme až do Chorvatska. Myšlenku jsem rozšířil na benefiční jízdu. První rok jsme jeli pro nadaci Hope4Kids, která pomáhá obětem šikany. Ujeli jsme 750 kilometrů a podařilo se nám darovat přes šedesát tisíc. Druhý rok jsme jeli pro změnu do Benátek a touto cestou podpořili rodinu, které na Jižní Moravě tornádo zničilo dům. Letos jedeme do Švýcarska. A abychom ukázali, že je dobré vystupovat z komfortní zóny, pojedeme tentokrát úplně bez peněz. Budeme si muset po cestě zajistit jídlo, spaní a bojovat o přežití. Letos se bude moct zapojit každý člověk a to tak, že zaplatí startovné a bude moct přes aplikaci dělat svou aktivitu, běhat, jezdit na kole nebo chodit po horách. Aplikace nabídne taky žebříček nejlepších,” popisuje závěrem.