
Lev je jedním z nejvýraznějších symbolů české státnosti a národní hrdosti. Ačkoli si ho většina z nás spojuje s majestátním dvouocasým lvem na červeném poli, cesta tohoto symbolu do českého znaku je plná legend i historických faktů. Jedna z nejpopulárnějších pověstí je spojena s rytířem Bruncvíkem a přestože je krásná a romantická, historická realita je trochu jiná.
Pověst o Bruncvíkovi: Kterak rytíř táhl lva přes Evropu
Podle pověsti byl Bruncvík statečný rytíř, který se vydal do světa hledat slávu. Na jedné ze svých cest narazil na draka, který tyranizoval cizí zemi. Bruncvík draka porazil a za odměnu dostal lva , ano, živého lva jako věrného společníka. A pak ho údajně dotáhl zpět do Čech.
Ta představa je trochu úsměvná, že? Přes půlku Evropy v těžké zbroji a s pořádně hladovou šelmou po boku. Lev se rozhodně nespokojí s chlebem a sušeným masem, takže by Bruncvik musel po cestě lovit zvěř, aby jeho parťák neskončil na vesnickém trhu. Navíc, jak asi vypadalo nocování v krčmě? „Jeden pokoj pro mě a… no, toho lva.“
Ale jak už to s pověstmi bývá, přestože jsou plné děr a nesmyslů, mají své kouzlo a podtrhují odvahu a sílu českého ducha.
Jak to bylo doopravdy: Lev na královském štítu
Historicky je to celé trochu jinak. První zmínky o lvu jako symbolu se objevují už za vlády českého krále Vladislava II. (1158), kdy byl lev spíše dekorativním prvkem než znakem. Tehdy šlo hlavně o symboliku odvahy a královského majestátu.
Skutečný zlom ale nastal za Přemysla Otakara I. (1197–1230), který se zasloužil o ustanovení lva jako oficiálního znaku českého království. Původně měl lev jen jeden ocas a byl stříbrný na červeném poli. Dvouocasá verze se objevila až za vlády Václava II. (1283–1305) jako symbol spojení Čech a Moravy.
Znak s dvouocasým lvem se postupně stal neoddělitelnou součástí české státnosti. Byl zachován i za vlády Lucemburků, Habsburků a přetrval až do moderní éry jako symbol českého národa.
Proč právě lev?
Lev byl v evropské heraldice oblíbeným symbolem, protože představoval sílu, odvahu a vznešenost,tedy ideální vlastnosti pro panovníka. Navíc v dobách křížových výprav a středověké romantiky měl lev a jeho majestát významný propagační účinek.
A dvouocasý lev? Ten už je typicky český , původně snad jako výraz dvojí moci či sjednocení zemí. Když se podíváte na znak Českého království nebo na dnešní státní znak České republiky, lev tam pořád hrdě stojí jako symbol naší historie a identity.
Bruncvíkův příběh je pěkná pohádka o odvaze a přátelství mezi člověkem a šelmou. Ale skutečný příběh lva ve znaku je spojen s politickými změnami a mocenskými ambicemi českých králů. Ať už je pravda jakákoli, lev jako symbol české hrdosti přežil staletí a dodnes představuje naši sílu a odhodlání.
(PD) Foto: Pixabay