
Světový den Parkinsonovy choroby, připadající na 11. dubna, je příležitostí, jak zvýšit povědomí o tomto vážném onemocnění, jak podpořit pacienty a zdůraznit význam výzkumu a inovativních přístupů v léčbě. Nejnovější léčebné postupy, potvrzené lékařskými studiemi, dokládají, že kromě medikace a chirurgických zákroků má na kvalitu života pacientů s tímto nevyléčitelným onemocněním pozitivní vliv také fyzioterapie, nutriční terapie a relaxační techniky.
Unikátní léčebný program, jehož cílem je zvýšení kvality života pacientů, vznikl nově také na Slovensku. Společně ho vytvořily Slovenské léčebné lázně Piešťany, Jesseniova lékařská fakulta v Martině, Univerzita Komenského v Bratislavě a Extrapyramidové centrum Univerzitní nemocnice v Martině za podpory Společnosti Parkinson Slovensko. Program kombinuje přírodní léčebné zdroje a moderní rehabilitační metody s cílem zlepšit mobilitu, snížit ztuhlost svalů a zvýšit celkovou vitalitu pacientů.
Parkinsonova choroba a její dopady
Parkinsonova choroba je nevyléčitelné neurodegenerativní onemocnění způsobené úbytkem určitých nervových buněk v mozku, což vede k nižší produkci dopaminu. Tento neurotransmiter je klíčový pro přenos signálů mezi nervovými buňkami v strukturách mozku do velké míry zodpovědnými za motoriku. Mezi příznaky patří zpomalenost pohybů (bradykineze), svalová ztuhlost (rigidita) a klidový třes rukou, poruchy stoje a chůze, stability, v pokročilých fázích mohou být i poruchy myšlení a paměti. Proto je klíčová včasná a přesná diagnostika.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Počet pacientů s Parkinsonovou nemocí v České republice za posledních 30 let vzrostl o 270 %. Podle organizace Parkinson-Help z.s. trpí touto nemocí 30 až 50 tisíc lidí. Největší riziko představuje věk nad 55 let, avšak u 10 % pacientů se nemoc objevuje již před čtyřicátým rokem. Průběh nemoci je individuální a liší se u každého pacienta.
Možnosti léčby
Nejčastější léčbou je podávání Levodopy, která doplňuje dopamin v mozku. Alternativou jsou pumpové systémy nebo hluboká mozková stimulace, při níž tenká elektroda zavedená do mozku zmírní příznaky nemoci. Vedle farmakoterapie a chirurgie se uplatňují moderní léčebné přístupy zaměřené na komplexní péči. Jedním z nich je právě program Parkinson Spa Recovery v lázních Piešťany.
Unikátní rehabilitační program v Piešťanech
Nový program představuje efektivní a komplexní přístup k léčbě, propojuje totiž balneologické, fyzioterapeutické, senzorické a nutraceutické metody. Obsahuje individuální i skupinová cvičení, smyslový trénink a fyzikální terapii. „Díky spojení tradiční lázeňské léčby s moderními terapeutickými metodami přináší Parkinson Spa Recovery efektivní podporu pacientům v 1. až 3. stádiu Parkinsonovy choroby dle klasifikace Hoehnové a Yahra. Program je ideální pro ty, kteří hledají doplňkové metody léčby a chtějí zlepšit kvalitu života v klidném lázeňském prostředí,“ říká MUDr. Alena Korenčíková, medicínská ředitelka Lázní Piešťany. Doporučená délka pobytu je 21 dní, během nichž pacienti absolvují lékařské vyšetření, laboratorní testy a získají lékařskou zprávu s doporučeními pro další péči.
Program získal uznání i na mezinárodní úrovni – Slovenské léčebné lázně Piešťany obdržely za inovativní přístup v léčbě Parkinsonovy choroby prestižní ocenění na Evropském lázeňském a balneologickém kongresu v Karlových Varech. A právě tato cena zaujala Richarda Blaska, padesátiletého Slováka žijícího v New Yorku, který se rozhodl nový léčebný program vyzkoušet a stát se součástí pilotního projektu.
„První dny byly náročné. Každý den jsem absolvoval tři procedury, nejvíc jsem byl unavený po termálních koupelích. Měl jsem také pocit, že došlo k dočasnému zhoršení stavu,“ popisuje Richard Blasko. „Program trvá tři týdny a je důležité projít všechny jeho fáze, protože jen tak může opravdu způsobit zlepšení. Já jsem se začal cítit nejlépe asi týden nebo dva po návratu domů,“ dodává Blasko. Jak sám říká, zlepšení jeho stavu vydrží téměř rok a pak se do Piešťan opět vrátí.
Co od programu očekávat?
-
Individuální léčebný plán přizpůsobený zdravotnímu stavu
-
Zlepšení motoriky, chůze a celkové kondice
-
Mírné zmírnění třesu
-
Korekci trávicích obtíží a lepší spánek
-
Zavedení zdravých životních návyků
-
Základy „brain food diety“ zaměřené na podporu mozkové funkce
Výživa mozku prostřednictvím „brain food diet“
Strava může pozitivně i negativně ovlivnit hladinu dopaminu v mozku. Brain food dieta kombinuje principy acidobazicky vyvážené stravy s vyšším podílem potravin, které tělo přeměňuje na ketonová tělíska – alternativní zdroj energie pro mozek. Při neurodegenerativních onemocněních může tento přístup pomoci zmírnit energetický deficit mozkových buněk. Brain food dieta vylučuje cukr, průmyslově zpracované potraviny a aditiva. Upřednostňují se zelenina, ovoce, zejména bobulové, léčivé oleje (perilový, lněný, dýňový), ořechy a semínka, fermentované mléčné výrobky. Maso a ryby se kombinují s velkou porcí zeleniny, aby se vyvážila jejich kyselinotvornost. Pšeničná mouka je nahrazována špaldovou, oblíbený je chléb z psyllia. Jako přílohy se používají quinoa, pohanka či sladké brambory. Důležitou roli hraje také kvalitní bio kakao bez cukru, zásadité minerálky a střídání bylinných čajů. Díky cílené úpravě jídel mají pacienti možnost jíst dosyta a dosahovat pozitivních výsledků.
Dobrou zprávou je, že tento program mohou absolvovat i čeští pacienti v rámci své zdravotní pojišťovny. Stačí se poradit se svým praktickým nebo odborným lékařem o možnostech lázeňské léčby a nechat si ji předepsat.
Program Parkinson Spa Recovery nabízí pacientům nejen úlevu od příznaků, ale i naději na kvalitnější život.