Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.
Nákupní průvodce
Ujasněte si očekávání
Jak bylo řečeno, kuchyňské roboty bez ramene, nazývané též Food Processory, mohou být vybaveny řadou funkcí. Záleží ale na tom, jakým příslušenstvím disponují. „Jen u menšiny testovaných produktů byl součástí balení lis na citrusy, odšťavňovač nebo nástavec na hranolky,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Předem si tedy ujasněte, s čím vším vám bude robot pomáhat a ověřte si, že je konkrétní model patřičně vybavený. Platí to i v případě, že si chcete nejdříve pořídit základ a příslušenství hodláte dokupovat později. To sice řada modelů umožňuje, neplatí však, že můžete ke každému přístroji dokoupit vše, co budete chtít. Přímo v obchodě se proto informujte, co a za jakou cenu lze k vámi vybranému kousku doobjednat.
Zvolte správný objem
Ve srovnání s kuchyňskými roboty s ramenem jsou Food Processory zpravidla kompaktnější, s čímž souvisí i menší rozměr hlavní mísy. Přesto jsou mezi jednotlivými modely rozdíly. „Vaříte-li pro velkou rodinu, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s větším objemem i kapacitou mísy. První údaj je uváděn v milimetrech a odpovídá v míse vyznačené rysce. V aktuálním testu jsme měli spotřebiče s objemem od 1 000 do 2 400 ml. Obsah pak informuje o tom, s jakým maximálním množství mouky můžete pracovat při přípravě chlebového těsta. Testované roboty s nejnižším obsahem pojaly 340 g, ty s nejvyšším až 750 g,“ doplňuje za dTest Hana Hoffmannová.
Nepodceňujte detaily
S ohledem na manipulaci i usnadnění vybírejte i podle rozměrů a hmotnosti robota. Zatímco některé kompaktní modely můžete trvale nechat i kuchyňské lince, u jiných je třeba počítat spíše s uskladněním ve spíži. Před koupí také nezapomeňte prověřit délku přívodního kabelu, i v ní byl mezi testovanými produkty rozdíl, a to až 30 cm. Volte tedy podle dispozic vaší kuchyně, aby se vám s robotem dobře pracovalo. Čištění kuchyňských robotů bývá kvůli řadě skulinek a záhybů náročnější, a užitečným pomocníkem vám tak může být myčka. Ověřte si ale, zda ji pro očistu vámi vybraného modelu můžete využít. „Většina otestovaných modelů tuto možnost alespoň u části dílů nabízela, stále se však na trhu najdou přístroje, které mytí v myčce neumožňují,“ konstatuje Hana Hoffmannová.
Vybraný model si raději nechte předvést v obchodě. Zaměřte se na to, jak snadno či obtížně se sestavuje a rozebírá, jakým způsobem se nasazují či mění jednotlivé nástavce a zda vám vyhovují ovládací prvky. Tlačítka by měla jít dobře stisknout, knoflíky se musí otáčet bez drhnutí. V potaz vezměte i použité materiály. Plastové součástky jsou sice lehčí, ale mohou být více náchylné k poškrábání či promáčknutí. Kovové modely jsou zpravidla vůči poškození odolnější, pokud je však robot vyveden v lesklém provedení, počítejte s časově náročnějším čištěním povrchu, na němž bývají dobře vidět otisky prstů. Přímo v obchodě nezapomeňte zkontrolovat, zda v rámci dodávaného příslušenství nic nechybí.
Jak si vedly v testu?
Základní funkce prověřili v laboratoři dTestu u 17 modelů kuchyňských robotů bez ramene. Zkoušky zahrnovaly přípravu tří různých těst, šlehání bílků i smetany, přípravu majonézy, sekání, strouhání, krájení brambor a zpracování dětské výživy.
Sekání
Největší výzvou bylo pro některé modely sekání, a to především v případě bylinek. Nedostatečnou si za téměř nedotčenou petržel odnesly Philco PHFP 7725, Bravo B-4696 a Gorenje SBR1000BE, kterým se o moc lépe nevedlo ani při sekání cibule. Nejlépe si ve zkouškách zaměřených na sekání vedla čtveřice Kenwood FDM313SS, Philips HR7778/00, Philips HR7510/10 a Braun FP 3131.WH.
Šlehání
Zajímavé byly i výsledky šlehání, které je považováno za základní funkci tohoto typu spotřebiče. „Některé z modelů jsou však dodávány bez speciálního příslušenství a při šlehání bílků i smetany tak odvedly velmi slabý výkon. V řadě domácností se jedná o poměrně časté úkony, proto si při výběru spotřebiče raději ověřte, jaké možnosti jeho příslušenství v tomto směru nabízí,“ radí Hana Hoffmannová z nezávislé spotřebitelské organizace dTest.
Strouhání
Těžkou zkoušku představovalo i strouhání sýra. Hned 7 modelů dosáhlo na pouhé dostatečné hodnocení, nedostatečnou si vysloužil Philips HR7320/00. Jeho výsledek strouhání byl velmi nerovnoměrný, a navíc ze 150 g sýra nechal bez povšimnutí rovných 24 gramů, což odpovídá 15 % náplně. Králem strouhací disciplíny se stal Bosch MC812M844.
Příprava těsta
Z těst potrápilo roboty při přípravě nejvíce to palačinkové, kde slabší hodnocení 8 modelů souviselo především s vyšší pěnivostí směsi. U chlebového těsta získalo 5 modelů pouhé dostatečné hodnocení hlavně za nerovnoměrný tvar pecnu a velké otvory ve střídce. Naopak výrazná převaha dobrých či dokonce velmi dobrých známek padala za zpracování těsta na piškotový koláč.
Majonéza
Vcelku snadno si Food Processory poradily i s majonézou. Neobstál jen Gorenje SBR1000BE, u něhož se testující místo kompaktní a krémové majonézy dočkali tekuté směsi.
Bez problémů prošly testované kuchyňské roboty zátěžovou zkouškou a vysoká hodnocení zpravidla padala i za bezpečnost a spotřebu energie. Čtyři dostatečné udělili v dTestu za konstrukci, a to většinou za málo odolné nebo hůře pasující plastové díly. V souvislosti s obsluhou většina přístrojů obstála při plnění i vyprazdňování, potíže neměli testující ani s ovládacími panely, programováním nebo kontrolou přípravy pokrmu. „Slabinou deseti modelů však byla stabilita. Hned 6 z nich bylo hodnoceno nedostatečně, 4 jen o stupeň výše, a to za silnější vibrace při vyšší rychlosti nebo špatnou stabilitu při hnětení těsta a mixování,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.
Podrobný postup i kompletní výsledky testu kuchyňských robotů bez ramene najdete na www.dtest.cz/roboty