Nečtěte si na křesle u kadeřnice drby ze společnosti, ale poslouchejte, co vám radí. Právě tipy profesionálů, spolu s jedinečnými přípravky na vlasy značky Curapil, vám mohou dopomoci k dokonalé hřívě.
Kadeřnice Zuzana Š. z opavského kadeřnictví Vlasy Vousy má pro vás tipy, které se budou hodit nejen během letních dní, ale celoročně.
Jak klientka pozná, že má poškozené či zničené vlasy?
Největším ukazatelem bývají třepící se konečky. Při česání mohou navíc konečky odpadávat. Vlasy se více cuchají, lámou, jsou suché a bez lesku. V takovém případě chybí vlasovému vláknu protein, který se vlivem nevhodné péče vytrácí.
Co nejčastěji podle vás může za zničení vlasů?
Vlasy se opotřebovávají při jakékoliv větší proceduře. Například barvením, zesvětlováním a melíry. Poškození však vzniká i kvůli nevhodně zvolené kosmetice a nešetrnému zacházení – žehlení, kulmování, fénování na vysoký stupeň a podobně.
Dají se zničené vlasy zachránit kosmetickými přípravky a speciálními kúrami, nebo je lepší je ostříhat?
Částečně se dá vlasům pomoci, někdy i úplně. Záleží na míře poškození a jeho příčině. Při péči je vhodné se zaměřit na regeneraci a upřednostňovat přípravky s proteinem (keratinem), který zacelí vlasové vlákno. Třeba kondicionér Curapil, bezoplachové sérum téže značky či sprej jsou přesně těmi produkty, které by na poličce v koupelně chybět neměly. Jinak také platí, že nejlepším lékem ale bývají nůžky. Tedy zbavit se zničených vlasů a zastřihovat pravidelně konečky.
Některé ženy se uchylují ke stříhání konečků doma. Jaký máte názor na domácí stříhání? Nemůže klientka svým vlasům takhle ještě více ublížit?
Domácí stříhání vlasům úplně neublíží, ale budou se rychleji třepit konečky, protože zákaznice doma nemají ostré kvalitní nůžky. Ty jsou při stříhání základ. Mnohé ženy proto sáhnou po kancelářských nůžkách, které běžně používají na papír apod. A to není zrovna ideální. Druhá stránka je pak estetika. Pokud není žena z oboru, tak výsledek pravděpodobně nebude tak úhledný jako od profesionální kadeřnice.
Jak doporučujete se o poškozené vlasy starat? Vyžadují podle vás nějakou speciální péči oproti normálním zdravějším vlasům?
Je třeba vlasy opatrně rozčesávat, od konečků postupně až k hlavě. Používat kvalitní kosmetiku, masky a olejíčky odpovídající typu vlasů. Na suché vlasy se doporučují hydratační přípravky, naopak na poškozené a zničené vlasy přípravky s proteiny (keratinem). Dále nechodit často s mokrou hlavou, ale raději lehce prosušit fénem po směru růstu vlasů. A samozřejmě pravidelně zastřihovat.
Kromě vnější péče, dá se kvalita vlasů ovlivnit i zevnitř?
Určitě se dá na kvalitě vlasů zapracovat i zevnitř. Hodně problémů, jako třeba obávané vypadávání vlasů, začíná právě uvnitř těla. Stres, nemoci a léky hodně ovlivňují kvalitu našich vlasů.
Co dělat s poničenými vlasy přes den a na noc, aby se ještě více neponičily? Je lepší je nechat volně, zaplést do copu, drdolu či dát do culíku?
Přes noc je nejlepší nechat vlasy volné a spát na saténovém polštáři. Pokud se hodně cuchají, tak uplést volný cop (nesmí být moc utažený). Přes den platí to stejné. Vhodný je také culík, ale jen s tlustou gumičkou, ať se vlasy nelámou. Ženám se nejvíce osvědčily textilní gumičky ze saténu, sametu a jiných hebkých materiálů. Naopak drdoly nejsou vhodné vůbec.
Tipy, jak pečovat o poškozené vlasy
- Choďte pravidelně ke kadeřníkovi na stříhání konečků a nebojte se s ním stav vlasů prodiskutovat. Každé vlasy jsou jiné a vyžadují trochu odlišnou péči.
- Vyhýbejte se úpravám a přípravkům, které poškozují vlasy – žehlení, fénování a kulmování na vysoký stupeň, nešetrné barvení levnými barvami z drogerie, domácí zesvětlování atd.
- Při stylingu používejte přípravky s termální ochranou, které zabrání šíření poškození.
- Vybírejte si vlasovou kosmetiku s proteinem (keratinem). Ideálně bez parabenů, škodlivých sulfátů a nerozpustných silikonů.
- Rozčesávejte si vlasy od konečků ke kořínkům. Vlnité a kudrnaté vlasy předtím navíc namočte, česání bude šetrnější a příjemnější.
- V neposlední řadě spěte na saténovém polštáři a upřednostňujte rozpuštěné vlasy, případně volný cop.