![Toxické látky možná i ve vašem spodním prádle. Co byste o nich měli vědět a na co si dát pozor. 2 životní styl, spodní prádlo, Trenýrkárna.cz, Styx, Trenýrkárna, Bisfenoly, formaldehyd, ftaláty, Toxické látky](https://i0.wp.com/life4you.cz/wp-content/uploads/2025/02/zivotni-styl-spodni-pradlo-Trenyrkarna.cz-Styx-Trenyrkarna-Bisfenoly-formaldehyd-ftalaty-Toxicke-latky-3.jpg?fit=720%2C480&ssl=1)
Mnoho lidí bezhlavě nakupuje na zahraničních e-shopech různé levné domácí doplňky, ale i oblečení a spodní prádlo. Věděli jste ale, že oblečení a spodní prádlo obsahující toxické látky může způsobit zdravotní problémy? Máte představu, jaké chemikálie mohou být i ve vašem spodním prádle, jaká jsou rizika?
„Výskyt toxických látek ve spodním prádle, které mohou mít vliv na naše zdraví, je větším problémem, než by se mohlo zdát. To ostatně potvrdil výzkum provedený v rámci projektu ToxFree Life, který testoval 166 vzorků spodního prádla zakoupeného v pěti evropských státech. Každé třetí testované spodní prádlo obsahovalo nebezpečné bisfenoly a každý dvacátý produkt navíc obsahoval bisfenoly v míře, která překračuje bezpečnou hranici,“ přibližuje výsledky nedávného výzkumu Ruslan Skopal, spolumajitel e-shopu Trenýrkárna.cz.
Jaké chemikálie se mohou nacházet ve spodním prádle?
Jednou ze škodlivých chemikálií v textilu je výše zmíněný bisfenol. Bisfenoly jsou chemické sloučeniny využívané zejména při výrobě plastů a pryskyřic, které se ve spodním prádle používají ke stabilizaci barev a materiálů, zejména v syntetických látkách.
Spodní prádlo však může obsahovat i další chemické látky, které mohou být zdraví škodlivé. Formaldehyd se v textilním průmyslu využívá k dosažení nemačkavého efektu a stálobarevnosti textilií. Azobarviva jsou syntetická barviva, která se využívají k docílení živých a trvanlivých barev v textiliích. Ftaláty se pak při výrobě spodního prádla používají jako změkčovadla v plastových komponentech textilií, jako jsou například elastické části prádla.
Jaký vliv mohou mít výše uvedené škodlivé látky na naše zdraví?
Bisfenoly jsou známé jako takzvané endokrinní disruptory. Znamená to, že mohou narušovat naše hormonální zdraví a přispět k hormonální nerovnováze nebo reprodukčním problémům. Nejznámějším je bisfenol A (BPA), u kterého je mimo jiné prokázáno, že zvyšuje riziko potratu, rakoviny prsu a kardiovaskulárních onemocnění a oslabuje imunitní systém.
Formaldehyd má dráždivé účinky, nošení spodního prádla s obsahem formaldehydu může vést k podráždění pokožky nebo k alergickým reakcím. Některá azobarviva mohou uvolňovat aromatické aminy, které jsou karcinogenní. Také v tomto případě může vést kontakt s azobarvivy k podráždění kůže a k alergickým reakcím. Ftaláty jsou spojovány s vyšším rizikem hormonálních poruch a negativním vlivem na reprodukční zdraví.
„Výsledky výzkumů ukazují, že spodní prádlo, které je vyrobené ze syntetických materiálů, obsahuje častěji škodlivé chemické látky, jako jsou bisfenoly, v porovnání se spodním prádlem z přírodních materiálů. Například z výše uvedeného výzkumu provedeného v rámci projektu ToxFree Life vyplynulo, že bisfenoly obsahovalo 82 % spodního prádla ze syntetických vláken. Podstatně lepších výsledků dosáhlo prádlo vyrobené z bavlny,“ říká Ruslan Skopal z Trenýrkárna.cz.
Jakým způsobem je toxické prádlo v Česku regulováno?
V České republice je regulace toxických látek v textilních výrobcích, včetně spodního prádla, z velké míry ovlivněna legislativou Evropské unie, ke klíčovým předpisům patří nařízení REACH (ES) č. 1907/2006. Toto nařízení se mimo jiné zaměřuje na omezování chemických látek. Stanovuje omezení pro používání konkrétních nebezpečných chemikálií v textilních výrobcích, které mohou být zdraví nebezpečné. Dále pak Nařízení EU č. 1007/2011, které zajišťuje, aby byli spotřebitelé informováni o složení textilních produktů a umožňuje jim tak činit informovaná rozhodnutí při nákupu.
„Dozorem nad trhem s textilními výrobky je v České republice pověřená Česká obchodní inspekce (ČOI), která provádí kontroly dodržování legislativy, jež se týká bezpečnosti výrobků a ochrany spotřebitele. Je důležité říci, že i přes existující regulace mohou některé textilní výrobky obsahovat nežádoucí chemické látky, zejména pokud pocházejí ze zemí mimo EU,“ upozorňuje Ruslan Skopal z Trenýrkárna.cz.
„Toxické látky ve spodním prádle mají vliv nejen na lidské zdraví, ale také na přírodu. Toxické materiály se obtížně recyklují, což vede k hromadění odpadu na skládkách. Škodlivé látky navíc mohou kontaminovat půdu a podzemní vody a mohou být smrtelné pro některé druhy živočichů,“ říká Ilona Bittnerová ze specializovaného e-shopu Maluna.cz.
Jak vybrat bezpečné prádlo?
„Jedním ze základů celkového zdraví je zdravé spodní prádlo. V první řadě se věnujte výběru materiálu. Syntetické materiály mají větší riziko obsahu chemických látek než přírodní vlákna. Vhodnou volbou tak může být například spodní prádlo vyrobené z organické bavlny, bambusu nebo lnu. Zaměřte se také na barviva a vybírejte výrobky bez syntetických barviv nebo ty, které používají netoxická nebo přírodní barviva,“ dodává Ruslan Skopal, spolumajitel Trenýrkárna.cz.