
Abyste docílili ideální vlasové péče, která efektivně předejde vypadávání, minimalizuje riziko poškození a podpoří růst vlasů, je nutné se zaměřit i na pokožku hlavy, jejíž zdraví je pro kvalitu vašich kadeří naprosto zásadní. Vedle nervových zakončení a krevních cév, které zajišťují přísun živin a kyslíku, se v ní nachází také vlasové folikuly odpovědné za tvorbu nových vlasů. Pokud však péči o vlasovou pokožku zanedbáte, snadno dojde k narušení těchto klíčových procesů a potíže jako padání vlasů či lupy na sebe nenechají dlouho čekat. Zjistěte, co vaše vlasová pokožka skutečně potřebuje, a proč je její rovnováha tak důležitá.
Pokožka hlavy se skládá ze tří základních vrstev, z nichž každá hraje klíčovou roli v udržení zdraví vlasů. Na jejím povrchu se nachází ochranný hydrolipidový film tvořený směsí produktů mazových a potních žláz i olupujícími a rozpadajícími se buňkami rohové vrstvy pokožky a prospěšných bakterií. Spojení těchto prvků vytváří ochrannou bariéru, jež chrání před škodlivinami, zajišťuje optimální hydrataci a podporuje rovnováhu mikroorganismů nezbytných pro zdraví pokožky a růst vlasů. Vrchní vrstva – epidermis – se skládá z pěti podvrstev, v nichž dochází k neustálé obnově kožních buněk. Ty vznikají ve spodních vrstvách a díky procesu postupného zplošťování a rohovatění se posouvají až k povrchu, kde se ve formě drobných šupinek odlupují. Tento cyklus přirozené obnovy kůže trvá přibližně 28 dní. Nejdůležitější pro zdraví vlasů je však střední vrstva pokožky – dermis – kde se nacházejí krevní cévy, nervová zakončení a vlasové folikuly. „Vlasové folikuly jsou malé struktury, které zajišťují růst a podporu vlasů. Nachází se hluboko v dermis a obsahují kořen vlasů. Ten je napájen nervy a krevními cévami, které poskytují živiny a kyslík potřebné pro růst nových vlasových vláken. Každý folikul prochází několika vývojovými fázemi – růstovou (anagen), přechodnou (katagen) a klidovou (telogen). Každá z nich se významně podílí na kvalitě a délce vlasů. Pokud je tedy správná funkce vlasového folikulu narušena, velmi častým výsledkem je nadměrné vypadávání,“ vysvětluje MUDr. Jana Míková, lékařka a dermatoložka. Poslední vrstvou je poté hypodermis tedy podkožní vazivo. Slouží jako ochrana svalů a nervů, zásobárna energie, tepelný izolant a díky bohatému prokrvení také jako zdroj živin pro vlasové folikuly a okolní tkáně.
Pokožka hlavy je tedy složitým a provázaným ekosystémem, kde každá vrstva plní nezastupitelnou roli – od ochrany před vnějšími vlivy, přes regulaci hydratace až po výživu vlasových folikulů a podporu růstu vlasů. Vlivem hned několika faktorů lze ale rovnováhu jednoduše narušit, a zapříčinit tak nepříjemné problémy, které mohou být až nevratné.
Psychika, počasí či nevhodná péče – příčin je hned několik!
Svědění, zarudnutí, zánětlivé lupy, lámavé a oslabené vlasy nebo také nadměrné vypadávání jsou typické znaky narušení optimálního prostředí pokožky hlavy. V určitých případech přitom nepříjemným následkům nelze jednoduše předejít, jelikož jsou způsobeny vnějšími vlivy. Jedním z příkladů je změna počasí – během roku dochází k teplotním výkyvům, které způsobují ztrátu potřebné vlhkosti pokožky, čímž dochází k vysušení, a tedy i tvorbě suchých lupů. Jde o přirozený jev, který je ve většině případů jen sezónní záležitostí. Určité riziko však může představovat časté nošení pokrývek hlavy, které brání kůži přirozeně dýchat a vede k větší tvorbě mazu, jenž vytváří dokonalé prostředí pro kvasinky Malassezia způsobující onemocnění zvané seboroická dermatitida. Dlouhodobý chronický zánět pokožky oslabuje vlasové folikuly, které nejsou schopny zajistit ideální prostředí pro růst vlasů, čímž dochází k jejich poškození, ztrátě pevnosti a v některých případech i nadměrnému vypadávání. Stav folikulů určují také vnitřní procesy. „Nejčastější příčinou slábnutí vlasových folikulů, především u mužů a některých žen, je působení hormonu dihydrotestosteronu (DHT). Ten vzniká z testosteronu a váže se na receptory ve vlasových folikulech, kde způsobuje jejich zmenšování. Růstová fáze vlasu se postupně zkracuje, což způsobí, že vlasy rostou stále slabší a kratší – až folikul nakonec přestane vytvářet nový vlas úplně,“ vysvětluje dermatoložka. Významným faktorem je i množství stresu, kterému se denně vystavujete. Dlouhodobé psychické napětí totiž ovlivňuje hormonální rovnováhu, zpomaluje mikrocirkulaci v pokožce hlavy a může narušit přirozený cyklus růstu vlasů, což rovněž může vést k jejich nadměrnému vypadávání.
Optimální prostředí pokožky hlavy si však můžete jednoduše narušit také vlastní chybou. Časté mytí agresivními šampony, příliš horká voda, nedostatečné oplachování nebo používání nevhodné kosmetiky narušují ochranný film pokožky, která tak přichází o přirozenou hydrataci a stává se citlivou a podrážděnou. Nežádoucí je také nadměrný styling v podobě častého fénování, žehlení a kulmování bez potřebné tepelné ochrany, příliš utažené účesy, které oslabují vlasové folikuly a poškozují okolní tkáň, či chemické úpravy. Takto oslabená vlasová pokožka ztrácí schopnost plnit svou ochrannou funkci, čímž se zvyšuje riziko podráždění, zánětů a narušení přirozeného cyklu růstu vlasů. Je proto více než důležité minimalizovat možná rizika, a naopak se zaměřit na kroky, které znovu nastartují potřebné procesy, a zajistí tak nejen zdraví pokožky, ale i samotných vlasů.
Každá změna k lepšímu se počítá!
Vlasová pokožka je velmi citlivá, proto je vhodné jít cestou šetrné kosmetiky, která nejen zklidní podrážděná místa, ale zároveň zachová ve vlasech potřebné přírodní oleje a posílí vlasové folikuly. Mezi aktuálně nejlépe působící složky vlasové péče patří Redensyl. Dle dermatoložky Míkové efektivně podporuje prokrvení pokožky hlavy, stimuluje růst vlasů a omezuje jejich vypadávání. „Jeho základ tvoří dvě patentované molekuly – DHQG a EGCG2. DHQG získaný z modřínového dřeva přispívá k dělení kmenových buněk, čímž stimuluje vlasové folikuly a podporuje růst nových vlasů. EGCG2 je extrahován z listů zeleného čaje a má zklidňující účinky na podrážděnou pokožku hlavy. Vlasová kosmetika s obsahem této aktivní složky, jako je například Revalid Regrowth Serum, tak pomáhá obnovit přirozenou rovnováhu pokožky hlavy a dlouhodobě přispívá ke zlepšení celkové kvality vlasů,“ dodává. Vedle kosmetiky je důležitý také šetrný přístup a minimalizace tepelného a chemického poškození. Je dobré se proto vyhnout přílišnému stylingu, který zbytečně dráždí pokožku, a navíc způsobuje oslabení vlasů. Ideální kompenzací jsou například pravidelné masáže pro zajištění optimálního prokrvení.
Zapomínat byste neměli ani na přísun kvalitních živin, které přispívají ke správné funkci vlasové pokožky a zajišťují výživu potřebnou pro růst silných a zdravých vlasů. Zaměřte se na stravu bohatou na železo, zinek a měď, které jsou jako kofaktory řady enzymů potřebné pro rychle se regenerující tkáně a vitamíny skupiny B, které jsou nezbytné pro správnou obnovu buněk ve tkáních s rychlou obměnou.
Produktový tip:
Když toužíte po hustějších a silnějších vlasech, začněte u pokožky hlavy!
Lupy, nepříjemné zarudnutí a svědění, oslabené vlasy či jejich nadměrné vypadávání mají často jedno společné jmenovatele – narušenou rovnováhu pokožky hlavy. Tato citlivá oblast potřebuje nejen ochranu před vnějšími vlivy, ale také správnou výživu, hydrataci a balanc, aby byl zajištěn optimální růst a síla vašich kadeří. Revalid Regrowth Serum díky aktivní látce Redensyl stimuluje prokrvení pokožky, zklidňuje její podráždění a zároveň efektivně snižuje vypadávání vlasů. Tato patentovaná složka navíc působí na kmenové buňky vlasových folikulů, čímž podporuje růst nových vlasů a zpevňuje stávající. Ať už vás trápí sezónní lupy, nadměrné vypadávání nebo zkrátka toužíte vlasy posílit, lehkým a nemastným sérem, se značkou Revalid krok vedle určitě neuděláte. Zdravá vlasová pokožka není samozřejmost, s kvalitní vlasovou péčí k ní však budete zase o krok blíž!
Zdroj: Revalid