Společnost Hyundai Motor Company dnes oznámila, že podepsala multilaterální memorandum o shodě s veřejnými a soukromými subjekty z Jižní Koreje a České republiky, jehož cílem je podpořit výstavbu vodíkového ekosystému určeného pro mobilitu.
Slavnostního uzavření dohody se kromě reprezentantů společnosti Hyundai Motor zúčastnili také zástupci ostatních smluvních stran: České vodíkové technologické platformy (HYTEP), korejského poradního sboru pro oblast vodíku H2KOREA, složeného ze zástupců veřejného i soukromého sektoru, a dalších společností z Jižní Koreje a České republiky, a to včetně firem Hyundai Glovis Co., Zebra Group, ORLEN Unipetrol a Spolchemie. U slavnostního podepsání smlouvy byli přítomni také úředníci ministerstev Jižní Koreje a České republiky.
Signatáři smlouvy sdílejí názor, že vodík sehraje zásadní roli v přechodu na ekologický, spolehlivý a ekonomicky realizovatelný zdroj energie. Hyundai Motor bude v rámci multilaterální smlouvy podporovat dodávky a vývoj systémů palivových článků, edukaci o vodíkovém průmyslu, výstavbu infrastruktury pro distribuci vodíku a nabíjení, jakož i vývoj a demonstraci technologií pro výrobu vodíku.
Účastníci očekávají, že uzavřené memorandum o shodě urychlí realizaci vodíkového ekosystému díky spolupráci v rámci celého procesu a hodnotového řetězce vodíkového průmyslu. Pilotní projekt zaměřený na provoz užitkových vozidel poháněných palivovými články na vodík umožní v České republice také odhadnout poptávku po vodíkové mobilitě a posoudit její uskutečnitelnost.
Hyundai Motor navíc pomůže s výstavbou infrastruktury, která rozšíří dodávky vodíkové energie a na ní navazující mobility v České republice. Podělí se o své know-how a zkušenosti z výstavby a provozování vodíkových plnicích stanic v Jižní Koreji a ve spolupráci s poradním sborem H2KOREA bude poskytovat podporu pro technologie související s plnicími stanicemi.
Sdružení a společnosti, které podepsaly memorandum o shodě, se dohodly na vypracování společných studií o proveditelnosti společného vývoje technologií a předváděcích projektů v oblasti výroby vodíku z nízkouhlíkových energetických zdrojů.
Hyundai Glovis bude podporovat logistiku včetně distribuce vodíku od jeho dodavatelů plnicím stanicím a přepravy dílů i vybavení pro montáž užitkových vozidel na vodík.
Česká republika jako průmyslově vyspělý stát dynamicky urychluje svůj přechod na ekologickou mobilitu. Země, v níž je automobilový průmysl klíčovým národním odvětvím, představila v roce 2020 Národní akční plán čisté mobility. Cílem této iniciativy je uvést do roku 2030 do provozu až 50 000 vozidel poháněných palivovými články na vodík v rámci vládního plánu podpory rozvoje vodíkového průmyslu a dlouhodobého plánu do roku 2050.