Teploty v minulém týdnu klesaly až k rekordním hodnotám, na Šumavě dokonce atakovaly -22 °C. Ať už vyrážíte na české svahy nebo do Alp, důkladná příprava auta se v zimě vyplatí dvojnásob. Jak minimalizovat rizika na cestě, předejít pokutám a hlavně dojet bezpečně? Následující rady a tipy vám poradí, na co nezapomenout.
Abyste měli v zimě na silnici jistotu, pořiďte si zimní pneumatiky s hloubkou vzorku aspoň 4 mm. Celoročky sice u nás povolené jsou, ale na horách se vám můžou pěkně prodražit. V tuhých mrazech nezapomeňte ošetřit gumová těsnění u dveří silikonovým či glycerinovým olejem. Díky tomu se vám ráno nebude stávat, že dveře přimrznou a vy se do auta nedostanete.
Důležité je mít správně nastavené pojištění auta. Povinné ručení a havarijní pojištění zahrnují asistenční služby, které pomohou i s problémy spojenými se zimou. „Například vybití startovací baterie, zabouchnutí nebo zalomení klíčů, zamrznutí paliva či ruční brzdy. I v těchto případech mohou lidé volat na asistenční linku. Jen bych ještě upozornil, že je potřeba mít dobře nastavené limity pro tyto asistence, aby pojištění pokrylo potřebné náklady. Pokud jste na horách, tak do nejbližšího servisu to může být daleko,“ říká Jan Dofek, který má na starosti autopojištění v Direct pojišťovně.
Při cestě na hory tankujte především arktickou naftu vhodnou do mrazů, případně přidejte zimní aditivum. Ověřte značení na stojanu nebo si informace vyžádejte od obsluhy. Benzín jako palivo má přirozeně nižší bod tuhnutí a není nutné ho řešit při tankování.
Co ohlídat, než vyrazíte?
Chladicí kapalinu (odolnou aspoň do -25 °C), zimní směs do ostřikovačů a stav autobaterie i zapalovacích svíček. Na delší trasy se vyplatí přihodit do kufru startovací kabely, lopatku, smetáček na sníh a pytel s pískem na podsypání kol. Rozmrazovač zámků mějte rozhodně v kapse nebo v tašce, v zamčeném autě by vám byl k ničemu.
Zahraniční pravidla
Chystáte-li se do Rakouska, buďte opatrní při převážení lyží. Zákon je sice nezakazuje vozit uvnitř auta, ale považuje je za náklad, který nesmí ohrožovat posádku. Nejbezpečnější proto bývá střešní box nebo pevně uchycený skivak. „Pokud rakouská policie usoudí, že lyže leží volně a můžou při nehodě někoho zranit, může se pokuta vyšplhat až ke 60 tisícům korun,“ říká Jáchym Knedlhans, podporující prodeje ve společnosti Direct auto.
V Rakousku, Německu, na Slovensku a ve Slovinsku platí povinnost mít v zimě zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna. V Itálii se zase řiďte místními předpisy v horských regionech. A nezapomeňte, že od roku 2022 tam musíte mít jako lyžaři pojištění odpovědnosti pro případ, že byste na svahu někomu způsobili škodu.
Parkování v horách
Zima neodpouští chyby ani při parkování. V horských střediscích bývají místa často na svahu a zasněžená. Přemýšlejte proto, jestli se zvoleného místa vůbec dokážete vyhrabat zpátky, a nezapomeňte nechávat ostatním dost místa na průjezd. Zákon vyžaduje minimálně 6 metrů široký volný pruh (3 metry pro každý směr).
Na svahu zatáhněte ruční brzdu a zařaďte rychlost: do kopce jedničku, z kopce zpátečku. Pokud se opravdu bojíte, že se auto rozjede, stočte přední kola k okraji silnice nebo podložte jedno z kol klínem.
Horské cesty jsou často nevyzpytatelné a na místě je opatrnost. V horách řidiči často řeší poškození podvozku, defekty pneumatik, škrábance na karoserii, přehřívání brzd a poruchy motoru způsobené nízkými teplotami či prudkými stoupáními. Řidiči by proto měli přizpůsobit jízdu těmto podmínkám.
Jak se s autem „vyhrabat“
Po pár dnech na sjezdovkách můžete najít auto zasypané sněhem. Rozhodně se ho nesnažte vyprostit jen zběsilým „hrabáním“ plynem, to vám může víc uškodit než pomoci. A pozor na neočištěné auto především od sněhu nebo od ledu, za což vám může hrozit pokuta. „Zejména si vždy pečlivě vyčistěte všechna okna a odstraňte sníh i ze střechy, aby vám při brzdění nespadl na čelní sklo,“ uvádí Jáchym Knedlhans z Direct auto.
Nejdřív tedy pořádně odházejte sníh, teprve pak zkoušejte rozjezd. Buďte citliví na spojku i plyn, protože prudké prokluzování kol může auto rozhodit a způsobit drobnou nehodu se sousedním vozem. Smetáček a škrabka jsou v zimě nezbytnost, vyčistěte jimi světla, blinkry a hlavně střechu. Pokud parkujete u vozu s označením pro zdravotně postižené, myslete taky na dostatek místa pro otevření dveří (optimálně metr).
Zpomalte a buďte v klidu
V zimě platí, že klidná jízda je základ. Větší rozestup mezi auty a žádné ostré manévry. Jestli to na ledu uklouzne, nepanikařte. U nedotáčivého smyku uberte plyn a vyrovnejte volant, u přetáčivého stáčejte volant jemně proti směru smyku a zároveň sundejte nohu z plynu. Prudké brzdění většinou všechno jen zhorší.
Zima zkrátka může být na silnicích náročná, ale díky správné přípravě a opatrné jízdě si cestu na hory užijete bez problémů i zbytečných komplikací.