Po téměř dvouleté pauze se na pražské Novoměstské radnici bude opět konat největší přehlídka starožitností v ČR – veletrh Antique. Proběhne od čtvrtka 23. září do neděle 26. září a to nejzajímavější ze své nabídky na něm představí pět desítek obchodníků s uměním a starožitnostmi. Hlavním tématem bude tentokrát sklo, expozice pořadatelské Asociace starožitníků bude proto akcentovat historické vrcholy českého sklářství: baroko, biedermeier/empír a secesi.
Antique, který se tradičně koná dvakrát ročně vždy na jaře a na podzim, proběhl naposledy v listopadu 2019. „Oba loňské veletrhy i letošní jarní jsme museli zrušit kvůli restrikcím souvisejícím s epidemií covid-19. Asociace starožitníků, která akci již od roku 1993 pořádá, přitom bohužel nedosáhla na žádnou ze státních podpor, které by nám mohly pomoci kompenzovat ztrátu z neuskutečněných akcí. Pro celý trh s uměním a starožitnostmi byl navíc uplynulý rok a půl extrémně náročnou dobou, někteří obchodníci museli skončit. Věřím ale v oživení zájmu o umění i obchodování s ním a jsem přesvědčený, že také Antique k němu může přispět,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann.
Pocta českému sklářství
Mottem a červenou nití veletrhu je „České sklářství – umění a řemeslo, kterému se klaněl svět“. „Tvrzení to není nijak přehnané, naše sklo zažilo v dějinách minimálně tři období, kdy stálo na vrcholu a bylo předmětem obdivu celého světa,“ vysvětluje viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková. „V době baroka české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, kdy se české sklárny orientovaly na výrobu barevného skla nového složení a odstínů, a potřetí české sklo zazářilo v období secese,“ doplňuje S. Šustková. V těchto historických etapách bylo sklo nejen vizitkou kulturní a umělecké vyspělosti českých zemí, ale také významnou ekonomickou komoditou. To všechno jsou důvody, proč bude tentokrát velká pozornost v nabídce vystavovatelů věnována právě starožitnému sklu, samotná Asociace se chystá vystavit ve své expozici mimořádné kusy, které reprezentují historické vrcholy sklářství v českých zemích.
Poradna pro veřejnost a zápis do Rudolfinské akademie
Součástí veletrhu bude již tradičně také nedělní poradna pro veřejnost, na níž budou moci návštěvníci získat od přítomných expertů základní informace o stáří, původu a přibližné hodnotě vlastních starožitných předmětů. Na veletrhu se bude prezentovat také Rudolfinská akademie, rekvalifikační kurz Asociace starožitníků, který je určen nejen obchodníkům s uměním a profesionálům z oblasti muzejnictví a galerií, ale i laické veřejnosti s hlubším zájmem o umění a dějiny umění. Zájemci o studium se budou moci přímo na veletrhu ke studiu zapsat.
Asociace starožitníků, z. s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A.
Otevírací doba / čt – ne
čt-so 23.-25. 9. 10-19 hod
ne 26. 9. 10-17 hod
VSTUPNÉ: základní 120 Kč, pro studenty a důchodce 80 Kč
Více informací na: www.asociace.com