Letos už po čtyřiadvacáté vytvoří sklárna Ajeto dvacet kusů skleněných cen Thálie. V lindavské sklárně se vyrábí už od roku 1999. Trofej zůstává věrná návrhu Bořka Šípka, který ztvárnil podobu Thálie k 10. výročí předávání cen v roce 2003. Letos tedy oslaví společně se samotným udílením cen své 20. výročí.
Ceny Thálie uděluje Herecká asociace těm nejlepším českým divadelním hercům od roku 1993. V roce 1998 se skleněná trofej poprvé zrodila ve sklárně Ajeto v Lindavě. Podobu benátské masky skleněné ceně tehdy vtiskl český sklář, architekt a spoluzakladatel sklárny Ajeto Bořek Šípek v roce 2003, a od té doby se nezměnila.
Výroba trvá několik týdnů
Každá cena Thálie váží tři kilogramy a její samotná výroba zabere huti zhruba hodinu, což je v poměru k časům výroby jiných skleněných kusů hodně času. Celkově jde ale o několikadenní proces. Vyfouknutí tříkilové trofeje do dřevěné formy není vůbec jednoduché, a to se na dutou vázu ještě zatepla musí přidat ucha. „Nejnáročnější je právě lepení oušek. Jedním tahem se dá celá trofej pokazit. Pokud by totiž jedno ucho bylo viditelně výš nebo níž, trofej nelze použít,” popisuje sklář Petr Kuchta.
Tou nejnáročnější částí je potom broušení trofeje, které zabere až pět hodin. Než k němu vůbec dojde, musí vyfouknutý kus skla dva dny pomalu chladnout, aby nepopraskal. Z dutého kusu připomínajícího vázu musí brusič odříznout celou jednu část, a vytvarovat tak základ benátské masky, který nakonec ještě ozdobí oči a úsměv. Stává se, že v této fázi už skoro finální kus praskne. I proto se každý rok vyrobí trofejí víc, než je potřeba k samotnému udílení, aby bylo z čeho vybírat a žádný z oceněných nepřišel zkrátka.
„Jsem hrdý, že naši skláři dokáží vyrobit v perfektní kvalitě takto náročný kus rok co rok. Dnes už přitom takových kusů mají talentovaní divadelní herci doma už více než tři sta, a těší mě, že jich bude přibývat.
Věřím, že cena Thálie je pojítkem mistrů – těch sklářských s těmi divadelními,” říká prezident společnosti Lasvit, pod níž spadá i značka AJETO, Leon Jakimič.
Letos se budou ceny Thálie udělovat v sobotu 30. září v Národním divadle a v přímém přenosu na prvním programu České televize.
O společnosti Ajeto
Sklárna Ajeto byla založena 28. října 1994 v Lindavě u Nového Boru, tradičního centra českého sklářství. Spoluzakladatelem sklárny byl i známý český architekt Bořek Šípek. Právě podle jeho návrhu se tu dodnes vyrábějí divadelní ceny Thálie. Od roku 2011 je sklárna Ajeto také dodavatelem trofejí pro slavný cyklistický závod Tour de France.
Od roku 2017 je sklárna Ajeto součástí společnosti Lasvit, jejíž produktové portfolio se také částečně realizuje. Hlavní náplní sklárny je výroba skleněných produktů na zakázku a velkou část výrobní kapacity si také pronajímají designová studia, umělci, školy a další firmy.
O společnosti LASVIT
LASVIT je globálním lídrem v oblasti vytváření odvážných a jedinečných prostorových a světelných zážitků, které jsou navrženy tak, aby doslova povznesly pocity a estetiku všech. Společnost LASVIT, kterou založil Leon Jakimič, je lídrem světového designérského průmyslu. Vedle osobitého stylu a vytříbeného vkusu LASVIT vyniká svým nekonečným optimismem a touhou propojit design s uměním za využití tradičních i moderních metod a technologií.
LASVIT je moderním a progresivním tvůrcem nových prostorových konceptů. Svébytně rozvíjí dlouholetou tradici českého sklářství, kdy pod jednou střechou propojuje mimořádné designérské, umělecké a řemeslné talenty. Stává se tak centrem kreativního umění světového významu. Výsledkem jsou dechberoucí instalace vytvořené na míru po celém světě, stejně jako nepřehlédnutelné kolekce svítidel, nápojového a dekorativního skla.
Neformální a neotřelý přístup společnosti LASVIT zaujal i světový designový průmysl. LASVIT získal řadu ocenění, mezi nejprestižnějšími je tzv. „Oscar designu“ na světové výstavě Salone del Mobile.
V průběhu let LASVIT přilákal renomované designéry a umělce, kteří si přáli spolupracovat s odvážnou, nekonvenční českou společností. Ve spojení s tak významnými osobnostmi, jako jsou The Campana Brothers, Kengo Kuma, Yabu Pushelberg, Nendo nebo Ross Lovegrove LASVIT zrealizoval skleněné kolekce, které vznikly na základě uměleckých kvalit jednotlivých designérů v kombinaci s precizním řemeslným uměním českých sklářů.
Společnost LASVIT má jedinou misi a cíl: doslova povznést každého vytvářením dechberoucích a úchvatných prostorových zážitků, které pohladí duši každého člověka, který se v prostoru ocitne.