Podpora amatérského dětského sportu v Česku kulhá. Studie KPMG vypracovaná pro Český olympijský výbor přitom uvádí, že každá stovka vložená do rozvoje sportu znamená více než 250 korun úspory na zdravotní péči. Bývalý primátor metropole Tomáš Hudeček, který v Praze 11 kandiduje do Senátu, chce proto pro hobby a mládežnický sport sehnat více financí. V Česku, kde více než čtvrtina populace trpí vysokým krevním tlakem a každý desátý bojuje s cukrovkou, by mohl být dopad na veřejné finance značný.
Děti, které chtějí sportovat, ale nemají ambice stát se profesionály, naráží v Česku na řadu překážek. „Stát a organizace zodpovědné za financování sportu v drtivé většině podporují sportovní výchovu pouze u mladých talentů, kteří mají potenciál posílit národní reprezentaci. Jenže u celé řady dětí je od začátku jasné, že z nich nevyroste příští olympionik. Přesto je ale tenis či jiný sport baví a chtěly by se v něm realizovat. Stát jim nejenže nedává příležitost, ale zároveň zahazuje účinný nástroj, jak předcházet civilizačním chorobám,“ myslí si Tomáš Hudeček.
Exprimátor vnímá, že byť je sportovišť relativní dostatek, volné hodiny pro amatérský sport nabízejí jen v neatraktivních časech. Navíc chybí trenéři, kteří by dětem předvedli správnou techniku. Běh a cyklistika mnohé děti nebaví a na sportoviště, kde by si mohly organizovaně zahrát hokej, tenis či basketbal, se nedostanou snadno. Navíc kurzy i vybavení jsou často tak drahé, že si je rodiče s průměrným platem nemohou dovolit.
Výsledkem je nárůst obezity, která se stala celonárodním problémem. Češi jsou jedním z nejtlustších národů v Evropě. „Je třeba tento problém uchopit a zapracovat do celonárodní strategie sportu. Společnost musí podporovat děti i dospívající tak, aby vedli aktivní a zdravý život, a tedy vyhradit peníze i na amatérský dětský a mládežnický sport,“ říká Hudeček.
Je třeba ukazovat cestu dětem z rodin, které sportu nefandí
Ještě větší problém je podle Hudečka situace dětí z rodin, které sport neprovozují. „Holky i kluci si základní vzory chování odnáší z domova. Pokud rodiče nesportují a žijí i jinak nezdravě, je třeba děti motivovat k tomu, aby řetěz přetrhly. Musíme jim ukázat, že pro každého existuje aktivita, která je bude bavit, nabije je pozitivní energií a samozřejmě bude znamenat i velký krok k dobré kondici,“ uvádí Hudeček.
Na každé stokoruně do sportu stát ušetří 250 korun ve zdravotnictví
Nejedná se přitom jen o příspěvek ke spokojené populaci, lepší přístup ke sportu se odrazí i na stavu veřejných financí. Exprimátor se odvolává na studii, podle které každá koruna investovaná do podpory sportu přinese 2,5 korun úspor na zdravotní péči.
Tuzemská populace trpí celou řadou nemocí, které jsou spojeny s nezdravým životním stylem. Jsou výsledkem kombinace nevhodné stravy, značného solení, kouření, vyšší konzumace alkoholu, a právě i nedostatku pohybu. V obezitě patří Česko mezi nejhorší v Evropě. Podle Eurostatu má 27 % Čechů vysoký tlak, což vede k závažným zdravotním komplikacím, jimž vévodí mrtvice či infarkt. Cukrovka trápí každého desátého. Správné návyky osvojené už v dětství jsou účinnou prevencí vůči nástupu nemocí, které dramaticky snižují kvalitu života, popřípadě je mohou významně oddálit.