„Koleda, koleda, Štěpáne… „Zpíváme si tuto známou koledu už od dětství. Ale co vlastně víme o tomto svátku? Pojďme společně prozkoumat, jaké tradice a zvyky se k druhému svátku vánočnímu vážou a jak ho můžeme oslavit originálně.
Druhý svátek vánoční, svátek svatého Štěpána, je v České republice neodmyslitelně spojen s řadou zajímavých tradic a zvyků.
Ačkoli už vánoční shon pomalu opadá, atmosféra klidu a pohody nám stále připomíná kouzlo těchto svátků.
Legenda o svatém Štěpánovi
Svatý Štěpán, podle kterého svátek nese své jméno, byl prvním křesťanským mučedníkem. Byl ukamenován za svá kázání o Ježíši Kristu. Jeho svátek připomíná nejen jeho odvahu a víru, ale také začátek pronásledování křesťanů.
Tradice a zvyky na Štěpána
* Na Štěpána není pána: Tento známý přísloví odkazuje na dobu, kdy se na Štěpána končila služba čeledínům a děvečkám. Tímto dnem se tak pro ně otevírala nová životní kapitola.
* Koledy: Ačkoli koledy jsou typické zejména pro Štědrý den, i na Štěpána se ještě zpívalo. Koledy měly magickou moc a měly přinášet štěstí a úrodu do domácností.
* Požehnání vína: V některých regionech bylo zvykem nechat si na Štěpána požehnat červené víno. Do kalichu se přitom vložil malý kámen jako připomínka Štěpánova ukamenování.
* Společné stolování: Štěpán byl dnem setkávání s rodinou a přáteli. Společná večeře byla příležitostí k povídání a vzpomínkám.
* Výlety do přírody: Pokud počasí dovolilo, lidé vycházeli do přírody na procházky nebo sáňkovali.
Jak strávit druhý svátek vánoční?
Možností, jak strávit druhý svátek vánoční, je mnoho. Záleží jen na vás, co vás baví a jak chcete tento den prožít.
Ať už se rozhodnete strávit druhý svátek vánoční jakkoliv, důležité je, abyste si ho užili a načerpali nové síly do nového roku.