Únor bez závislostí letos nebude jen o alkoholu. Odborníci bijí na poplach, ´abstinující měsíc´ by měl být výzvou pro víc lidí než jen pro ty, kteří propadají alkoholu. V riziku digitální závislosti je v České republice téměř 450 tisíc lidí starších 15 let (Zdroj viz níže). Problémem je mobilní telefon, sociální sítě i digitální hry, častěji se pak objevují v ordinacích psychologů lidé s problémy s extrémním nakupováním a dalšími tzv. nelátkovými závislostmi. Potvrzují to i terapeuti z kliniky NEO Centrum.
„Vnímáme nárůst nelátkových závislostních problematik u mladších jedinců skrze sociální sítě a digitální svět, kdy souběžně tyto problematiky ústí do sfér života, kterými jsou školní prostředí či vztahy. Vznikají tak psychické problémy typu úzkosti, deprese, nechuť do života, problémy se školními výsledky či neshody v rodinách. To ústí také v sebepoškozování (často s ním přicházejí dospívající), které má mnoho faktorových jmenovatelů. Výskyt napříč všemi věkovými kategoriemi vnímáme také u nelátkových závislostí v oblasti nakupování, pornografie či výskytu závislostních vztahů, které jsou patologicky velmi závažné,“ popisuje adiktolog Bc. et Bc. Radek Němec.
Teenageři hrají na mobilech hry, dospělí hledají informace – nejvíce o víkendech
Internet používá denně 75 % dospělých v Česku, mobilní telefon pak 99 % a internet v mobilním telefonu 72 %. U dospívajících vede zatím hraní her, které hraje rizikově (tzn. 4 a více hodin denně) podle různých studií 15 až 25 % žáků základních a 10 až 15 % studentů středních škol. Výskyt rizikového hraní her je 2x až 3x vyšší u chlapců a klesá s věkem. „Teenageři se věnují sociálním sítím a hraní. Naopak u dospělých patří k nejčastějším aktivitám na internetu čtení zpráv a vyhledávání informací, teprve pak jsou to sociální sítě a prohlížení a nákup zboží, hry hrají v menší míře. Aktivita se u obou skupin zvyšuje o víkendu,“ upřesňuje Radek Němec. Běžný pracovní den tráví dospělí na internetu (mimo práci a studium) v průměru 130 až 150 minut denně, o víkendu 160 až 180 minut.
Praxe NEO Centra ukazuje, že závislost spouští špatný duševní stav
Závislostní chování lze chápat jako maladaptivní strategii na nějaký pro člověka jinak obtížně zpracovatelný duševní stav. Může se jednat třeba o trauma, stres, obtíže v navazování vztahů, obtíže v sebe-pojetí a sebe-úctě a další. Závislostní chování je pak často způsobem zvládání oné zátěže. „Často se setkáváme v praxi s tím, že konkrétní projevy tohoto chování se mění, ale podstata zůstává. Třeba klient, který se u nás léčí se závislostí na kokainu a alkoholu, začne abstinovat, ale například nezdrženlivě nakupuje, nadměrně cvičí a je promiskuitní. Jeho závislostní chování se jakoby „přelilo“ do jiné oblasti, princip nezdrženlivosti, nutkavosti a sebedestruktivity zůstal,“ uzavírá příkladem z praxe Radek Němec.
Ilustrační foto