Druhá ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá v úterý 16. května při Základní a mateřské škole Dětenice na Jičínsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.
„Zveme všechny rodiče, prarodiče i širší školní komunitu, aby s námi oslavili jarní hojnost při slavnostním otevření naší nové jedlé školní zahrady, kterou již několik let zvelebujeme. Pro děti budou připraveny dílničky v podobě malování kamínků a drátkování šperků. Návštěvníky čeká seznámení s inovativním kurníkem pro naše slepičky přímo od jeho výrobce pana Lukáše Stýskala. Kromě toho budou návštěvníci moci ochutnat občerstvení v podobě palačinek s domácími marmeládami, zdravé pomazánky od dětí z výpěstků na naší zahradě, bylinkové nálevy a také zakoupit výrobky a výpěstky dětí i regionálních prodejců a pěstitelů. Ochutnávky ze zdravého sortimentu zajistí i společnost Lidl,“ říká ředitelka školy Kamila Machurová.
Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.
„Realizace jedlé zahrady při Základní a mateřské škole v Dětenicích byla zahájena již v červnu 2022, kdy se učitelé setkali s rodiči dětí a plánovali její novou podobu. Děti přidaly svými obrázky i svoji představu jedlé zahrady. Řada rodičů se aktivně zapojila do další fáze, při které byly zlikvidovány staré záhony a byl připraven terén pro montáž vyvýšených záhonů a výsadbu stromků, keřů a trvalek. Další velká pomoc nejen rodičů, dětí, ale i veřejnosti, přišla na podzim, kdy zahrada začala získávat svou novou podobu – instalovány byly nové vyvýšené záhony, „truhlíky“ pro jahody, děti začali na kroužku keramiky vyrábět zápichy k bylinkám, byl přivezený a nainstalovaný nový kurník, kterému děti výtvarně namalovaly střechu a byly koupeny slepičky hedvábničky, které si děti zajely vybrat do vedlejší vesnice přímo k paní chovatelce. Byla také navozena štěpka a zasadily se jedlé keře a vinná réva. Další etapa proběhla na jaře letošního roku, kdy se nové záhony a truhlíky na jahody zavezly hlínou z kompostu a děti zasely semínka ředkviček, mrkve, hrášku, pažitky, petrželky a řeřichy. Pan učitel se staršími dětmi přesunul náš skleník na výhodnější pozici na zahradě a mladší děti zasadily vypěstované sazeničky kedlubnů a salátů. Do vyvýšeného záhonu před školou se zasadily převislé jahodníky a kolem studny se vysázely keře s kanadskými borůvkami. Do nádob žáci umístily bylinky v podobě máty, meduňky, tymiánu, oregána a mateřídoušky. Chlapci také vyrobili krásnou lavičku z dubové fošny a kolem nově zasazeného stromu před školou kulatou lavičku do nově vznikajícího parčíku. Tím zahrada nabyla konečnou podobu“, doplnila Kamila Machurová.
„Na otevření druhé jedlé zahrady, která vznikne díky naší podpoře, se velice těšíme. Už při první otvíračce se ukázalo, do jak skvělého projektu jsme vstoupili, protože výsledkem není jen zahrada, ale především řada příběhů, která za vznikem zahrady stojí. Jedním z kritérií výběru pro nás totiž bylo zapojení širší komunity a to se u všech zahrad opravdu děje. Zapojují se děti, rodiče, učitelé, ale i místní samospráva nebo podnikatelé. Zahrada je tak otevřeným místem pro celou komunitu a společným dílem všech,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.