
Pražský obchodní dům Máj, který je pro Čechy synonymem počátků nakupování „pod jednou střechou“, slaví 50 let od svého otevření. I po půlstoletí zůstává dům, kolem kterého procházely dějiny, jedním z nejvýznamnějších reprezentantů progresivní architektury 60. a 70. let v českých zemích. Po rekonstrukci za 4,5 miliardy korun našla budova zvenčí svůj ztracený lesk a v interiérech novou náplň, která jí dál pomáhá žít. Loni se začala psát nová éra Máje, pod názvem House of Fun Prague nabízející osm pater zážitků. A na 26. dubna je od 13 hodin připraven den pro veřejnost. Návštěvníky čeká např. zlevněné vstupné (o 50 %) do nejvíce atraktivních expozic Back in Time nebo Heroes Park. Zlevněný sortiment budou nabízet i vybraní nájemci včetně některých zdejších kaváren a restaurací. Těšit se mohou též mj. na kuchařskou show, vystoupení bubeníků a řadu dalších překvapení.
Ikonická budova v nové podobě dala také prostor několika uměleckým dílům – nejviditelnější jsou pohybliví motýli na fasádě odkazující ke spitfirům, tedy strojům používaným hrdinnými československými letci ve službách RAF. Obchodní dům Máj se 21. dubna 1975 otevíral u příležitosti 30. výročí konce druhé světové války. Letošní výročí otevření Máje okřídleného spitfiry, dílem Davida Černého, předznamenává oslavy 80 let od ukončení světového konfliktu.
„Jsme hrdí na to, že díky rekonstrukci, kterou jsme před rokem dokončili, může Máj slavit své 50. narozeniny. Když jsme se před šesti lety rozhodli Máj koupit, věděli jsme, že získáme něco unikátního. Zároveň ale již tehdy jsme si byli vědomi závazku, který se s touto slavnou a známou budovou pojí,“ řekl Václav Klán mladší, člen správní rady Infinite X Prague, a doplnil: „Jsme rádi, že Máj opět zdobí samotné centrum Prahy i počátkem 21. století a má novou náplň, která zahájila další etapu jeho bohaté historie. Opět nabízí návštěvníkům něco nového – tentokrát je to mix zábavy, zážitků, ale i vzdělávání a vrcholné gastronomie v několika patrech stavby, která rozhodně stojí za návštěvu,“ dodal Václav Klán.
V dobách svého vzniku byl Máj výjimečným místem pro nákupy. Byl na svou dobu a na to, že vznikal v temném období normalizace, nebývale moderní. Jeho architektura se vyrovnala nejprogresivnějším dobovým světovým trendům a byl v duchu modernistického corbusierovského hesla „dům je stroj na bydlení“ jakýmsi „strojem na nakupování“.
Stavba Máje v centru Prahy byla přelomová v několika ohledech: autoři se nebáli do historického centra vstoupit s odvážnou novostavbou, která tehdy měla protějšek snad jen v pařížském Centre Pompidou; stavbu v době normalizace prováděly firmy z kapitalistického západu; dům projektoval liberecký SIAL, který rozhodně nepatřil k prominentům režimu. Všechny tyto skutečnosti daly Máji do vínku jeho výjimečnost, díky níž dnes může slavit své 50. narozeniny a cítit se při tom jako dáma v nejlepších letech!
Už v době svého vzniku ale byl Máj víc než jen obchodem. Nákupy v době socialismu kvůli drasticky omezenému sortimentu velké vzrušení nepřinášely. Oblíbená se ale stala i kavárna a lahůdkářství v nejvyšším patře domu s výhledem přes prosklenou stěnu – prosklené schodiště s eskalátory patřilo k další devize domu. Dnes Máj nabízí střešní restauraci Fly Vista, která návštěvníkům poskytuje kromě skvělé gastronomie i jedinečný výhled na Prahu. Terasa je nově zpřístupněna všem zájemcům zdarma.
Novou kapitolu svého života „po padesátce“ zahájil Máj jako House of Fun Prague. Na ploše přes 17.000 m2 vznikl jedinečný prostor v srdci Prahy s pestrou nabídkou obchodů, špičkovou gastronomií a unikátním zábavním parkem pro všechny generace. Na celých dvou podlažích se rozkládá centrum arkádových her LEVELS s více než 150 stroji. Další zájemci si mohou zahrát minigolf, karaoke či biliard a šipky. Zábavu v tematických barech doplňuje živá hudba a nad jedním z barů se nově vznáší největší skleněná kostra na světě. Pětimetrové monstrum vážící přes půl tuny vytvořil věhlasný sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský. Imerzivní zážitek nabízí expozice Back in Time Prague, která každému umožní zažít na vlastní kůži tisíciletou historii Prahy pomocí 5D kina či holografických projekcí a efektů. Na fanoušky komiksů čeká Heroes Park se superhrdiny v jejich životní velikosti a ikonickými scénami z Marvelu i DC.
Ikonická stavba Máje má stále své místo na mapě Prahy, byla prohlášena kulturní památkou a boj za její záchranu se stal precedentním krokem v ochraně staveb druhé poloviny 20. století. Prohlášení Máje za kulturní památku v roce 2006 nastartovalo skutečnou debatu o významu poválečných staveb a potřebě jejich ochrany.
Dnešní majitelé Máje udělali vše pro to, aby se na skvělou práci českých architektů mohli lidé chodit dívat i nadále. Zachovali její původní funkci a dali jí novou náplň, která plně koresponduje se současnou dobou, kdy se lidé chtějí ve volném čase především bavit.
Máj stále stejně jako po celou dobu své existence nabízí velikou samoobsluhu ve svém suterénu, kam se pohodlně dostane kdokoli včetně rodičů s kočárky nebo těch, kdo jsou méně pohybliví. Obchod je jedním z mála v centru Prahy, který nabízí tak široký sortiment a osvědčené a oblíbené značky na známém místě. Místní obyvatelé se do něj po rekonstrukci brzy rádi vrátili.