
Sérií vzpomínkových akcí a výstav si městská část Praha 12 připomíná 80. výročí ukončení druhé světové války v Evropě, jejich součástí je i tradiční pietní akt u ZŠ T. G. Masaryka. Další tematické projekty vznikly ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Vojenským historickým ústavem (VHÚ). Završí je slavnostní vernisáže historických výstav naplánované, stejně jako výše zmíněný pietní akt, na pondělí 5. května.
Tradiční pietní akt se koná v pondělí 5. května od 10:00 hodin u pietního místa nedaleko ZŠ T. G. Masaryka. Kromě zástupců městské části se jej zúčastní i představitelé Senátu a Parlamentu ČR, zástupci armády, policie, kulturně-společenských organizací, skauti, sokolové, orlové a duchovní. Atmosféru slavnostního aktu podtrhne doprovod Ústřední hudby Armády ČR.
„80 let od ukončení druhé světové války je dlouhá doba, přímých pamětníků ubývá a vše se pomalu přesouvá do historie. O to víc si musíme připomínat ty, kteří bojovali a umírali za naši svobodu,“ uvádí starosta Vojtěch Kos.
Následně bude před budovou radnice zahájena výstava „Počátky teroru“. Soubor tří výstavních panelů, zapůjčených z Ústavu pro studium totalitních režimů, poskytne zájemcům pohled na dění v pohraničních oblastech Československa po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938. Vernisáž uvede vedoucí Oddělení komunikace a tisková mluvčí ÚSTR Mgr. Petra Jungwirthová, MBA.
Radní pro kulturu Michaela Černá k tomu říká: „Jsem nesmírně ráda, že tuto výstavu budou moci zhlédnout i naši obyvatelé. Je důležité si neustále připomínat události, které zásadně změnily dějiny, a zvlášť je potřebné přitáhnout k historii i naše děti. Proto budu ráda, pokud výstavu navštíví i učitelé se svými žáky a historické panely využijí ke společné diskuzi.“
Již od ledna probíhají, rovněž ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů, přednášky historiků související s obdobím 2. světové války. Cyklus uzavře ve středu 14. května PhDr. Stanislav Kokoška, Ph.D., hovořit bude na téma „Modřany v Pražském povstání“.
„Ústav pro studium totalitních režimů dlouhodobě usiluje o uchování a zpřístupňování paměti na období nacistické a komunistické totality. Spolupráce s městskou částí Praha 12 na připomínce 80. výročí konce druhé světové války je pro nás přirozeným pokračováním této mise. Věříme, že prostřednictvím výstav, přednášek a pietních aktů můžeme nejen vzdát hold obětem a hrdinům, ale také přispět k hlubšímu porozumění historickým souvislostem. Je důležité, aby si veřejnost – a především mladá generace – uvědomila, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí,“ říká Ladislav Kudrna, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Vzdělávací a dokumentační projekty, které ÚSTR realizuje, mají za cíl tuto historickou zkušenost uchovat jako varování i inspiraci pro budoucnost.
S výše zmíněnou historickou tematikou úzce souvisí také výstava ve vstupní hale radniční budovy nazvaná „Voláme Londýn“. Návštěvníci si zde budou moci až do konce června prohlédnout pozoruhodný exponát zapůjčený ze sbírek Vojenského historického ústavu. Jde o historickou vysílačku, jednu ze dvou, které v posledním roce války postavil modřanský občan Václav Hodek pro místní odbojovou skupinu vedenou Františkem Kolmanem. Kolik naděje a odvahy se vešlo do malé skříňky vysílačky, pomohou odhalit doprovodné texty a fotografie z obecní sbírky historických dokumentů, které pro tuto příležitost sestavili Adam Kratochvíl a Martina Jesenská.
„Amatérská radiostanice ilegálního Národního výboru v Modřanech zhotovená jeho členy V. Hodkem a Ing. Šenkem v říjnu 1944 a zabavená gestapem v bytě Františka Kolmana 22. března 1945 je unikátním dokladem statečnosti obyvatel protektorátu, kteří navzdory hrozbě drakonických trestů, včetně toho nejvyššího, neváhali a zapojili se do odbojového hnutí,“ dodává plk. Michal Burian z Vojenského historického ústavu Praha.