Kybernetických útoků stále přibývá a s rozvojem nových technologií je pro zločince nachytat oběti do rafinovaných pastí snadnější než kdy dřív. Praktikám takzvaných Volačů a Klikačů podléhá velké množství lidí, kteří přicházejí o desítky i stovky tisíc korun. ČSOB dlouhodobě posiluje ochranné mechanismy, i tak je ale nejúčinnější obranou prevence. ČSOB, Mastercard, Policie ČR a Česká televize proto připravili desetidílný pořad s názvem Tohle radši nezkoušejte!, který odhaluje nebezpečí digitálního světa. V předvánočním období, kdy je aktivita kybernetických zločinců největší, chce diváky naučit, jak hrozby rozpoznat a účinně se bránit.
„Díky pokročilým bezpečnostním mechanismům jsme v ČSOB schopni předejít drtivé většině kybernetických útoků a každý měsíc v průměru pomáháme téměř čtyřem stům našich klientů detekovat podvod ještě předtím, než se stanou jeho obětí. I když aktivita podvodníků meziročně o třetinu vzrostla, těší mě, že ve stejném období se nám podařilo snížit průměrnou škodu o víc než polovinu. Televizní pořad Tohle radši nezkoušejte! je součástí naší společné mise s Policií ČR proškolit v boji s kyberzločinci jeden milion lidí. Již nyní jsme přesáhli tři čtvrtě milionu a věřím, že i díky tomto seriálu tuto metu letos dovršíme,“ říká Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB.
Na celorepublikové úrovni už kybernetičtí podvodníci Volači a Klikači způsobili škody přesahující jednu miliardu korun. Průměrná škoda klienta v Česku v důsledku kyberkriminality činí podle České bankovní asociace 16 tisíc korun. Počet registrovaných skutků v digitálním prostoru, které eviduje Policie ČR, v uplynulých třech letech skokově narostl. Často se přitom jedná o organizovaný zločin řízený z ciziny.
Obětí se může stát každý
Téměř polovina kyberzločinů v České republice se odehrává v internetových bazarech. Přibližně dvacet procent pak tvoří investiční podvody, které způsobují největší finanční škody. K tomu se přidávají další hrozby jako podvodné telefonáty, falešné e-shopy, vydírání, romantické podvody a další.
„Velkou hrozbu vidíme u legalizace příjmů z trestné činnosti, kdy lidé s vidinou vysokého příjmu a jednoduché práce riskují, že se zapletou do nelegálních aktivit. Závažným problémem je také kyberšikana a vydírání v online prostředí, přičemž strach obětí svěřit se kvůli studu situaci jenom zhoršuje. Tento typ kyberkriminality má nevyčíslitelné dopady na duševní zdraví a může končit tragicky,“ upozorňuje Martin Vondrášek, policejní prezident ČR.
Počty registrovaných skutků páchaných v kyberprostoru
Podle dat ČSOB jsou častějšími obětmi Volačů a Klikačů ženy, zatímco muži většinou utrpí větší finanční ztráty. Statistiky dále ukazují, že ani vyšší vzdělání nezaručuje lepší odolnost vůči kyberpodvodům. Více než tři pětiny obětí tvoří lidé s maturitou, jednu třetinu vysokoškoláci a pouze tři procenta obětí mají základní vzdělání.
Útokům čelí firmy, úřady i nemocnice
Kybernetičtí podvodníci ale neohrožují pouze jednotlivce. Podle dat společnosti Mastercard čelilo v loňském roce kybernetickému útoku 9 z 10 českých firem a organizací. Nejčastěji šlo o phishing, který cílí na nejslabší místo v zabezpečení firem, tedy zaměstnance. I proto ve firmách roste podíl těch, které vnímají kybernetickou bezpečnost jako nejvyšší prioritu.
„Každý rok globálně chráníme přibližně 143 miliard platebních transakcí a každou minutu neutralizujeme 200 kybernetických útoků. Naše specializované Cyber & Intelligence nástroje využívají firmy, státní správa i nemocnice, které potřebují pomoc se zabezpečením. Povědomí o tom, jak je možné využít moderní technologie v bezpečnosti firemních IT systémů, je ale stále poměrně nízké. Přitom právě tady se nabízejí nové možnosti, jak ochránit klíčová data firem i jejich zákazníků,“ dodává Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko.
Z pohledu spotřebitelů je důležitým krokem k bezpečnějším a pohodlným platbám takzvaná tokenizace, protože nahrazuje citlivé údaje z platební karty náhodně generovanými identifikátory. Tato technologie se používá při nahrávání karet do mobilních telefonů, hodinek nebo digitálních platebních peněženek pro platbu na internetu.
Tohle radši nezkoušejte!
Nový desetidílný seriál Tohle radši nezkoušejte!, který ve spolupráci s ČSOB, Mastercard a Policií ČR připravila Česká televize v Televizním studiu Ostrava, bude k vidění na ČT1 od 9. prosince každý pracovní den vždy od 17:40 před Událostmi v regionech.
„Každý čtrnáctiminutový díl je zaměřený na jednu z nejobávanějších hrozeb, které mohou potkat každého, kdo používá mobilní telefon, internet nebo sociální sítě: od podvodných inzerátů, příliš lákavých investic a romantických podvodů až po odcizení digitální identity nebo kyberšikanu a dezinformace. Ukážeme reálné příběhy a situace lidí, kteří se dostali do hledáčku kyberpodvodníků a nabídneme rady a tipy, jak postupovat v případě, že se někdo obětí stane. Seriálem provázejí hlavní postavy Julie a Ivan spolu s kriminalistou Ondřejem Kaprem,“ uzavírá Gabriela Lefenda, ředitelka Televizního studia Ostrava České televize.
Pořad bude také k dispozici v archivu iVysílání ČT. Více informací je k dispozici na webu www.tohleradsinezkousejte.cz.