Energetická účinnost domácích spotřebičů je stále důležitější téma, zejména v době rostoucích nákladů na energie. Jedním z nenápadných, ale zásadních problémů je tvrdá voda obsahující vysoké množství vápníku, která se usazuje ve formě vodního kamene na topných tělesech bojlerů. Tento zdánlivě drobný problém může zvýšit energetickou náročnost zařízení až o 10 %.
„Spotřebiče, jako jsou bojlery, pračky, myčky nádobí či lednice, patří mezi největší žrouty energie v domácnostech, a proto se hledání způsobů, jak snížit jejich spotřebu, dostává do popředí zájmu. Energetická účinnost domácích spotřebičů tak je aktuálně velkým tématem, a to zejména v souvislosti s rostoucími náklady na energie, které mají přímý dopad na rodinné rozpočty,“ říká Lukáš Kaňok z Kalkulátor.cz.
Vodní kámen, který se tvoří na topných spirálách a stěnách bojlerů, nejenže zvyšuje energetickou spotřebu, ale také snižuje životnost zařízení. Tento problém však má řešení. Moderní technologie na úpravu vody mohou efektivně odstranit nadbytečné minerály, které způsobují usazování.
„Na pití je žádoucí, aby měla voda pro zdraví těla přínosné minerály, třeba hořčík, vápník. Pokud je ve vodě vápníku hodně, tak může škodit a zanášet trubky. Pokročilé technologie na úpravu vody dokáží vápník odstranit a případně doplnit jiné potřebné látky, které chybějí,“ vysvětluje Jaroslav Žák ze společnosti BWT. „U vody do bojleru jsou minerály nežádoucí, neboť můžou vytvářet usazeniny, a to hlavně na teplosměnných plochách bojleru. Jeden milimetr vápenatých usazenin na topné spirále v boileru stojí uživatele deset procent energie navíc na provozu zařízení,“ dodává.
Jak snížit náklady?
Snížení nákladů na ohřev vody pomůže instalace filtračního zařízení, které zabrání zanášení spotřebiče minerály. Systémy na úpravu vody, které odstraňují vápník, mohou výrazně prodloužit životnost bojlerů a snížit spotřebu energie. Důležitá je také pravidelná kontrola a údržba. Některé moderní bojlery jsou pak již vybaveny funkcemi, které zabraňují tvorbě vodního kamene.
Dalším vhodnou investicí snižující náklady na ohřev vody je pořízení fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm. „Solární energie umožňuje ohřívat vodu ekologicky a s minimálními náklady. Bateriové úložiště navíc umožňuje využít energii i v době, kdy nesvítí slunce, čímž se maximalizuje úspora,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.