
Obnovení výhledů na město i Hrad, prostředí pro relaxaci a rekreaci i citlivé začlenění do okolí. To jsou požadavky na architekty, které hledá Pražský hrad společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) pro obnovu Chotkových sadů. Vítěze soutěže vybere porota a přizvaní odborníci specializující se nejen na historii architektury nebo botaniku, ale i dopravu. Výsledky by měly být známé letos v září. První změny by mohly začít v příštím roce.
Návrh, který vzejde z architektonicko-krajinářské soutěže, by měl brát v potaz původní kompozici parku, vhodné začlenění cyklotrasy, návrhy parkových cest, mobiliáře a osvětlení. Důležité bude také vytvoření nové koncepce zeleně. „Chceme park zachovat budoucím generacím. Autoři proto musí ve svých návrzích zohlednit nejen vzhled a funkci dřevin, ale třeba i klimatickou změnu, která přináší nové výzvy,“ popisuje ředitelka Odboru parků a zahrad Správy Pražského hradu Helena Pánková.
„Citlivými úpravami chceme docílit zkvalitnění prostředí parku pro obyvatele, ale zároveň ho otevřít návštěvníkům Pražského hradu. V soutěži budeme klást důraz na zachování jedinečnosti tohoto klidného místa a jeho hodnot a budeme hledat možnosti přirozeného propojení sadů s Pražským hradem a s organismem města,“ říká ředitelka Sekce detailu města IPR Praha Kristýna Lhotská.
Vítězný návrh vybere porota a přizvaní experti. „Součástí odborné poroty je například krajinářská architektka Jana Kohlová nebo přírodovědec a biolog Jiří Sádlo. Spolupráce s odborníky je pro nás totiž naprosto zásadní. Do projektů Pražského hradu chceme i v budoucnu více zapojovat experty z praxe, akademiky, ale také studenty,“ vysvětluje koordinátorka rozvoje Pražského hradu Kateřina Špičáková.
Zadání soutěže vychází z konzultací s odborníky a městskými částmi, z vycházek s veřejností, ale také z ankety či z antropologické sondy. Na webových stránkách projektu je k dispozici závěrečná zpráva shrnující vnímání Chotkových sadů oslovenou veřejností. Ta zmiňuje park jako vhodné místo k odpočinku, vyzdvihuje zejména vzrostlou zeleň a výhledy, ale připomíná i potřebu doplnit lavičky a další parkový mobiliář a vyřešit kolize mezi chodci a cyklisty.
Chotkovy sady původně sloužily jako hospodářské zázemí Pražského hradu, kde se skladovalo dřevo nebo pořádaly rytířské turnaje. Park v anglickém stylu, založený roku 1832 v souvislosti s výstavbou Chotkovy silnice, je prvním veřejným parkem v Praze a zároveň prvním a nejlépe dochovaným dílem Františka Thomayera, zakladatele systému pražských parků. Dnes je součástí Národní kulturní památky Pražský hrad.