Až se budete chystat na dovolenou, nejspíše budete řešit, co všechno si přibalit do cestovní lékárničky. Abyste to měli co nejjednodušší, zeptali jsme se na osobní rady a tipy lékařky a zkušené cestovatelky MUDr. Jany Ježkové, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
- Lékárničku před cestou vždy zkontrolujte
„Vyhoďte prošlé nebo poškozené či rozdrcené léky a zpuchřelé obvazy. Máte-li v ní masti nebo krémy, zkontrolujte jejich stav. Dlouho otevřené vyhoďte. Buďte nekompromisní také vůči loňským opalovacím krémům, protože mohou dráždit kůži. Právě krémy a masti podléhají při nevhodném skladování největší degradaci. Nezapomínejte také, že všechny léky je třeba mít v blistrech nebo obalech, nikoliv vysypané v pytlíčku – ideálně s příbalovým letákem nebo alespoň s opsaným dávkováním,“ doporučuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
- Léky na bolest, horečku, průjem, bolest v krku, kašel i alergii…
Z léků je doporučováno vzít si s sebou na dovolenou analgetika typu paralen, ibalgin, dále černé uhlí, smectu, cucavé pastilky na bolest v krku, kapky do očí, do nosu, uší, fenistil gel, rehydratační roztok v prášku, něco na kašel a také alergii.
- Antibiotika jen od lékaře na konkrétní problém pro konkrétní osobu
Cestovní lékárnička by rozhodně neměla obsahovat antibiotika, ta předepisuje jenom lékař.
„Antibiotika bez porady s lékařem neužívejte. Výjimkou jsou pouze případy, kdy například cestujete do divočiny a jste s vaším lékařem dopředu domluvení, v jakých situacích, kdy a jak je začnete užívat. Na druhou stranu pokud někdo trpí opakovaně záněty močového měchýře, je dobré mít u sebe pohotovostní dávku antibiotika opět pouze po dohodě s lékařem, aby byla léčba zahájena co nejdříve,“ pokračuje lékařka.
- „Vychytávky“, které dokáží hodně pomoci
Až se budete balit, mohou se vám hodit následující pomůcky: desinfekce, náplast, obvaz, nůžky, pinzeta na klíšťata, sterilní čtverce, rukavice, repelenty a opalovací krémy – na sezonu pořiďte vždy nové s dostatečným faktorem. „Dobrou vychytávkou jsou steristrips – lepící stehy – na drobné povrchové rány, které by se jinak musely sešít. Díky tomu je možné po vyšetření a desinfekci drobnou řeznou ránu slepit a ušetřit si šití a cestu k lékaři, což oceníte především v odlehlejších regionech.“
- Děti na cestách? Přibalte následující
Péče o děti někdy vyžaduje speciální přípravky. Jedná se o velmi vysoký faktor u opalovacích krémů, panthenol nebo bepanthen na podrážděnou pokožku, sudocream nebo imazol krempasta na opruzeniny, „nepálivou“ desinfekci (betadine) a jinak běžné léky jako u dospělých, ale v dětské variantě.
- Co do exotiky i divočiny?
Pokud se chystáte někam mimo civilizaci, nezapomeňte určitě termoizolační folii. Kromě normální desinfekce typu betadine nebo cutasept je vhodný i peroxid vodíku na čištění rány po případném poranění zvířetem. „Do divočiny balím také tejpy, kterými se dá zafixovat leccos, třeba lehce podvrtnutý kotník. Navíc dokážou v nouzi i slepit boty,“ přidává osobní tip MUDr. Jana Ježková.
Do exotických destinací zkontrolujte očkování a ujistěte se, zda jsou nutná antimalarika.
- Kam patří lékárnička? Na suché tmavé ideálně chladné místo
Nenechávejte ji ani v autě za sklem, ani doma v koupelně na okně, kde hrozí vysoké teploty, které mohou přípravky poškodit.
- Léky balte do středu
Až si budete balit batoh, myslete také na uspořádání cestovní lékárničky nejen kvůli lepšímu přehledu a rychlosti použití, ale také kvůli nadměrnému vedru (především při cestování do divočiny). Léky sbalte doprostřed, izolujte je obvazovým materiálem.
- Tipy pro lidi s chronickým onemocněním
U pacientů s chronickým onemocněním je doporučováno mít seznam všech diagnóz v latině nebo angličtině a také seznam všech léků (účinné látky, ne jen komerční název přípravku) včetně dávkování, dále pohotovostní postup a potřebné léky pro případ náhlého zhoršení stavu.
„Důležité je mít dostatečnou zásobu léků, a to nejen na počet dnů dovolené. Léky mějte vždy u sebe v příručním zavazadle, nikdy ne v zavazadlovém prostoru, kde se můžou ztratit nebo poškodit. Nezapomeňte, že například inzulin nesmí v letadle do odbaveného zavazadla, protože by zmrznul,“ dodává MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.