Šíření povědomí o viru HPV, vakcinaci proti němu a dalších preventivních opatřeních. Na to se každoročně 4. března zaměřuje mezinárodní HPV Awareness Day, který pomáhá lépe porozumět nebezpečí, který lidský papilomavirus, jak se virus také označuje, představuje pro lidské zdraví. Tomu samému se intenzivně věnuje také nezisková organizace Loono.
“HPV je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, Světová zdravotnická organizace ji z epidemiologického hlediska považuje dokonce za závažnější než epidemii HIV. Do svých 30 let se s HPV setká až 80 % žen, které měly dva a více partnerů. Většinu těchto infekcí odstraní jejich imunitní systém do dvou let sám, u části populace však mohou způsobit přednádorové změny nebo rakovinu,” vysvětluje doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
HPV je příčinou až 99 % případů rakoviny děložního čípku. Ročně tímto typem rakoviny onemocní 700 žen v České republice, 300 z nich na toto onemocnění zemře. Vir se přenáší intimním stykem – vaginálním, orálním i análním. K jeho přenosu může dojít ale při jakémkoliv styku kůže s genitáliemi, tedy i během předehry. Nenapadá proto jen sliznice děložního čípku, ale také dutiny ústní a anální otvor.
HPV Awareness Day šíří povědomí o viru HPV i vakcinaci proti němu.
“Rakovinné změny se na čípku vyvinou většinou až za 10 až 15 let od infekce, proto je důležité, aby ženy chodily na preventivní gynekologické prohlídky, aby byly případné změny v rámci pravidelného screeningu děložního čípku, který na těchto kontrolách probíhá, odhaleny včas,” dodává Kateřina Šédová.
Nejúčinnější formou prevence je, pokud nepočítáme naprostou sexuální abstinenci, používání kondomu v kombinaci s očkováním. Právě vakcinace snižuje riziko vzniku nádorů způsobených HPV až o 90 %. Očkovat se je nejlepší před zahájením sexuálního života, kdy tělo s HPV ještě nepřišlo do styku. Má to ale smysl také po jeho zahájení. A očkovat by se měli také muži, přestože děložní čípek nemají. Jsou totiž nejčastějšími přenašeči a mohou se u nich vyskytnout jiné druhy rakoviny.
Virů HPV totiž existuje více než 200 různých typů. Rizikové pro vznik rakoviny děložního čípku jsou hlavně typy 16 a 18. Mezi další nejčastější patří typy 6 a 11, které stojí za vznikem genitálních bradavic. Další pak způsobují nádorové změny vulvy, penisu, análního otvoru nebo nádory v oblasti krku.
V České republice hradí pojišťovny vakcínu oběma pohlavím ve věku mezi 13. a 14. rokem. Od minulého roku je zdravotním pojištěním kryta také nonavalentní vakcína, která pokrývá hned 9 nebezpečných typů HPV. Znamená to obrovský posun v její dostupnosti i pro sociálně slabší, přesto je proočkovanost, a to zejména u chlapců, stále nízká. Podle nejaktuálnějších dat bylo v České republice v roce 2019 ve 13 letech proočkováno necelých 64 % dívek a 36,5 % chlapců.
Data Světové zdravotnické organizace a UNICEF ukazují, že zažíváme největší pokles ve vakcinaci proti HPV. Je proto důležité o benefitech tohoto očkování stále více hovořit, a to zejména směrem k rodičům.
Termíny preventivních gynekologických prohlídek i screeningů pomáhá pohlídat mobilní aplikace Preventivka, která i díky podpoře od Nadace PPF nabídne uživatelům brzy nové funkce. Provede očkováním, ukáže mapu testovacích míst na HIV, rozšíří svůj edukační obsah i cílovou skupinu. Preventivka, která je nyní určena lidem od 18 let, se zaměří i na uživatele od 15. roku věku. Podporu Loono využije také k rozšíření aplikace do regionů.
Preventivka je k dispozici zdarma. Zájemci si ji mohou stáhnout jak pro iOS, tak pro Android