
Rýma, kýchání nebo řezání očí patří mezi nejčastější projevy jarních alergií. Ty trápí asi 25 % české populace včetně dětí, a jejich počet neustále roste. V ordinacích pediatrů se s různými alergiemi objevují čím dál mladší pacienti. Jednou z možností, jak podpořit léčbu a zmírnit příznaky, je pobyt v jeskynním prostředí neboli speleoterapie. O jejích účincích budou lékaři mluvit na VIII. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 10. dubna v Blansku.
„V ordinacích vídáme stále více dětí, které trpí alergiemi, a to už od kojeneckého věku. Prvním projevem bývá většinou alergie na bílkovinu kravského mléka, a i když vymizí, často ji nahradí jiná – například na pyl, prach nebo roztoče,“ přibližuje MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá, primářka Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy. Zde se nachází jediná krasová vodní jeskyně v České republice využívaná pro léčebné účely.
K nárůstu alergických onemocnění podle lékařů přispívá především znečištěné ovzduší nebo změna klimatu. „Oteplování planety způsobuje například to, že rostliny kvetou déle a pylová sezóna je intenzivnější. Svou roli ale hraje i takzvaná hygienická hypotéza. Důkladný úklid a používání dezinfekcí z prostředí odstraňuje přirozené viry a bakterie, se kterými se imunita dřív běžně setkávala. Když pak imunitní systém nemá tyto přirozené podněty, může začít přehnaně reagovat na běžné látky, jako je pyl nebo prach,“ vysvětluje alergoložka MUDr. Zuzana Matyášová, Ph.D.
Více než polovina pacientů, kteří navštěvují speleoterapii v léčebně v Ostrově u Macochy, jsou alergici nebo astmatici. Mnohdy trpí kombinací obou nemocí, a o to křehčí je pak jejich imunita. „Tyto děti bývají náchylnější k opakovaným virózám nebo zánětům průdušek. Každá taková infekce pak zhoršuje průběh astmatu. Proto je důležité posílit jejich odolnost – a právě to dokáže speleoterapie,“ říká MUDr. Petr Koťátko z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze.
Jeskynní prostředí v Ostrově u Macochy je jedinečné pro svou čistotu vzduchu s téměř stoprocentní vlhkostí. Navíc je bohaté na záporné ionty, které pomáhají prokrvovat dýchací cesty, uvolňovat hlen a zklidnit podrážděné sliznice. Vyskytuje se zde i mírně zvýšené množství radonu, který má přirozené antibakteriální a antivirové účinky. „Díky těmto podmínkám se dětem uleví, lépe se jim dýchá a zmírní se projevy alergie, jako je rýma, kašel, dušnost nebo třeba i řezání očí a ekzém. Po léčbě děti často potřebují méně léků a bývají celkově zdravější,“ vysvětluje primářka Zmrzlá.
Léčebnu navštěvují také pacienti s atopickým ekzémem a děti, které se potýkají s opakovanými respiračními infekcemi. Účinky jsou mnohdy znát hned po prvním pobytu, který trvá tři až čtyři týdny. Děti během něj tráví v jeskyni přibližně tři hodiny denně pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. Tento čas využívají k relaxaci, cvičení nebo hrám. „Velkou výhodou je, že se mohou volně hýbat, sportovat a nic je přitom nedráždí k dušnosti nebo zahlenění, jako tomu často bývá venku, zejména v pylové sezóně,“ uzavírá MUDr. Matyášová, Ph.D.
Konference Pohybem k životu v Blansku začíná 10. a končí 11. dubna 2025.