
Pravidelná fyzická aktivita a sport mají nezpochybnitelný přínos pro naše zdraví a celkovou pohodu. Odborníci na reprodukční medicínu však upozorňují, že dobrá fyzická kondice a aktivní život nejsou automaticky zárukou plodnosti. Svému reprodukčnímu zdraví by měli věnovat pozornost především lidé, kteří se sportu věnují na vrcholové úrovni. Dlouhodobá extrémní zátěž nebo užívání anabolik jim totiž mohou zkomplikovat plány na založení rodiny.
Absence menstruace je varovný signál
Zvláště rizikové mohou být sporty, kde je důležitá maximální vytrvalost nebo vysoký podíl svalové hmoty. V ženském sportu je zase specifickou kategorií například gymnastika a balet, kde bývá vysoká fyzická zátěž spojená i s dlouhodobým kalorickým deficitem a stresem. „Typickým projevem nadměrné fyzické zátěže bývá u žen hormonální nerovnováha a absence menstruace. Dlouhodobé přehlížení tohoto problému může u žen negativně ovlivnit nejen schopnost otěhotnět, ale i zdraví kostí,“ říká MUDr. Hana Višňová z kliniky asistované reprodukce IVF CUBE a pokračuje: „Ženy, které pravidelně sportují, se mohou cítit plné síly, nebývají nemocné, jsou v dobré kondici, ale přesto mohou mít problém se svou plodností. Absence nebo nepravidelnost menstruace bývá prvním varovným signálem těla,“ upozorňuje lékařka a dodává: „Sport je rozhodně zdravý, důležité je ale zachovat správnou míru a tělu zabezpečit i dostatek oddychu a výživy na pokrytí jeho energetických potřeb.“
Spermiogram lze zlepšit, škody po steroidech ne
Extrémní fyzická aktivita může mít negativní dopad i na mužskou plodnost. „Nadměrná fyzická zátěž ovlivňuje hladiny testosteronu, DHEA a kortizolu, tedy hormonů, které hrají důležitou roli při tvorbě spermií. Nevyvážené tréninkové programy tak mohou negativně ovlivnit kvalitu spermií,“ upozorňuje MUDr. Višňová. Zároveň dodává, že zmírněním zátěže se kvalita spermiogramu může obnovit přibližně do tří měsíců. Horší je, když sportovci užívají anabolické steroidy, tedy látky, které bývají často zneužívány ke zvýšení svalové hmoty a síly. „Anabolické steroidy narušují hormonální rovnováhu, což může vést ke snížené produkci testosteronu a atrofii varlat. Při jejich dlouhodobém užívání může dojít k poškození tkáně varlat, což výrazně snižuje šanci na obnovení jejich normální funkce i po vysazení těchto látek.“ U mužů se také nedoporučuje provozovat aktivity, kde dochází k přehřívání genitálu, jako je například jízda na kole, vyhřívání sedadel v autě či saunování. „Některé z nich mohou mít blahodárný vliv na svaly, klouby či šlachy a jejich regeneraci, ale naprosto opačný efekt na kvalitu spermií,“ říká MUDr. Višňová.
Nejlepší prevencí jsou informace
Ani skvělá fyzická kondice se tak podle odborníků nemusí rovnat kondici reprodukčních orgánů. Prevenci by v tomto směru neměli podceňovat především vrcholoví sportovci. Přesto se podle bývalé profesionální tenistky Lucie Hradecké o těchto tématech ve sportovním prostředí stále příliš nemluví. „Mladým sportovcům často chybějí informace. Mám mnoho přátel, kteří se plně soustředili na kariéru a po jejím ukončení zjistili, že už si nemohou založit rodinu,“ popisuje situaci Lucie Hradecká, která se nedávno stala ambasadorkou Nadačního fondu ProPlodnost. V rámci své spolupráce s fondem se proto zaměřuje především na osvětu mezi sportovci. „Je důležité, aby se začínající sportovci zajímali o svou plodnost včas, například prostřednictvím vyšetření plodnosti, které nadační fond nabízí bezplatně,“ dodává. V případě žen test plodnosti zahrnuje vyšetření hladiny AMH a ultrazvukové vyšetření, u mužů je jediným spolehlivým testem na hodnocení plodnosti spermiogram.
Pět pilířů dobrého reprodukčního zdraví u sportovce
Rovnováha mezi zátěží a regenerací. Nadměrná fyzická aktivita, zejména při vrcholovém sportu, může narušit hormonální rovnováhu, což má negativní vliv na reprodukční zdraví. Je důležité, aby tělo mělo dostatek času na zotavení.
Správná výživa. Intenzivní sport zvyšuje energetické a nutriční nároky organismu, proto je nezbytné dbát na vyváženou stravu. Ta by měla obsahovat klíčové vitamíny a minerály, jako jsou železo, zinek a vitamín D, které podporují reprodukční funkce.
Udržování zdravé tělesné hmotnosti. Extrémně nízká (ale i nadměrná) hmotnost může negativně ovlivnit hormonální procesy v těle, což může vést ke snížení plodnosti. Proto je důležité udržovat si optimální BMI.
Snížení stresu. Psychický a fyzický stres spojený s náročnými tréninky mohou ovlivnit reprodukční zdraví. Je vhodné zahrnout do svého režimu i aktivity podporující relaxaci a duševní pohodu.
Preventivní vyšetření plodnosti. Včasné informace o reprodukčním zdraví, které poskytne vyšetření plodnosti, jsou klíčové pro včasnou identifikaci případných problémů. Základní představu je možné získat i online testem plodnosti na stránce Nadačního fondu ProPlodnost.