Rok 2024 byl pro Zdravotní klauny mimořádně úspěšným obdobím. S celkovým počtem 5 072 návštěv překonala organizace všechny předchozí rekordy, a rozehrála tak úsměvy ještě na více tvářích. Zdravotní klauni zavítali nejen do 66 nemocnic po celé České republice, ale také do domovů pro seniory, hospiců, rehabilitačních center a navštívili i pacienty v domácí péči.
„Každý úsměv, který se nám podaří vykouzlit, nás utvrzuje, že naše práce má nejen smysl, ale také, že ji děláme dobře. Navíc, studie provedená na Masarykově univerzitě potvrdila, že přítomnost našich Zdravotních klaunů jednoznačně přispívá ke sníženému vnímání bolesti u dětských pacientů. Rok 2024 pro nás také znamenal nejen navýšení počtu klauniád, ale také jsme spustili inovativní projekty, jako například spojení muzikoterapie s rehabilitací v léčebně v Janských lázních, který oslovilo nejen samotné pacienty, ale i jejich rodiny a zdravotnický personál,“ shrnuje Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka organizace.
Úspěchy, které psaly rok 2024
Rekordní počet klauniád
Zdravotní klauni uskutečnili 3 898 pravidelných klauniád pro děti v nemocnicích, při nichž se zaměřovali na individuální potřeby malých pacientů a přizpůsobovali svá představení každé situaci, aby dětem přinesli radost a pomohli zapomenout na nemocniční prostředí. V domovech pro seniory se uskutečnilo 372 návštěv, během nichž klauni navázali osobní vazby s klienty a společně zavzpomínali na radostné chvíle z jejich mládí. Dále jsme zrealizovali 802 speciálních programů, k nimž patří muzikopaliativní klauniády, které využívají sílu hudby k uvolnění emocí a zmírnění stresu. Přidali jsme i návštěvy v hospicích nebo například návštěvy pacientů v domácí péči, kde klauni svou přítomností přinášeli radost nejen malým pacientům, ale také úlevu jejich rodinám. Nadále pokračuje program NOS! (Na Operační Sál!). Ten pomohl stovkám dětí zvládnout předoperační stres díky hravému přístupu klaunů, kteří je doprovázeli až k samotnému zákroku.
Nové projekty
V léčebně Vesna v Janských Lázních zahájili Zdravotní klauni jedinečný program kombinující muzikoterapii, rehabilitaci a klauniádu. Tento projekt pomáhá dětem s pohybovými potížemi překonávat náročné léčebné procesy.
V lednu 2024 jsme zahájili spolupráci s domovem se zvláštním režimem G – Centrum v Táboře. Klauniády zde mají specifickou podobu přizpůsobenou potřebám klientů s ohledem na jejich onemocnění – místo navazování vztahů a příběhů se zaměřují na smyslové zážitky, jako jsou vůně květin, dotek látky nebo jemné tóny hudby. „Na pravidelnou návštěvu dvakrát do měsíce vždy zavítá klaunská dvojice přinášející humor, hezké vzpomínky a známé písničky. Klientům ochotně naslouchají a v historkách a scénkách se s nimi vracejí do dob jejich mládí. Svým vtipem přinášejí radost nejen klientům, ale i celému personálu. Jsme rádi, že jste si nás vybrali, děkujeme,“ říká Bc. Hana Měchurová, sociální pracovnice, Domov se zvláštním režimem G – Centrum Tábor.
Mezinárodní spolupráce
Organizace Zdravotní klaun je zapojená v síti Red Noses International (RNI) po boku dalších organizací z deseti zemí. Tato spolupráce zajišťuje nejen předávání důležitých informací, zkušeností a postupů, ale podporuje vzdělávání Zdravotních klaunů skrze mezinárodní studijní programy a praktické semináře. Organizace pokračovala v úspěšném zapojení do programu Emergency Smile pod hlavičkou RNI, přičemž čeští klauni působili v oblastech postižených přírodními katastrofami.
Osvětové aktivity
Na Masarykově univerzitě přišli s významným výzkumem potvrzujícím pozitivní vliv klauniád na vnímání bolesti u dětských pacientů. Jeho výsledky mimo jiné zdůraznily snížení vnímání bolesti a zlepšení psychické pohody malých pacientů. Kromě toho naši lektoři nabídli celou řadu seminářů a dílen zdravotnickému personálu i studujícím lékařských fakult. Spolupráce s 2. a 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, Fakultní Thomayerovou nemocnicí v Praze, Západočeskou univerzitou v Plzni a dalšími institucemi přinesla praktické vzdělávací programy o neverbální komunikaci, humoru a jejich praktické aplikaci. Naši odborníci také představili novou koncepci seminářů na XVIII. Pediatrickém kongresu v Hradci Králové a na Česko-slovenském foniatrickém kongresu. Důležitým milníkem bylo zahájení programu vzdělávání v dětské paliativní péči na 3. LF UK díky podpoře Nadace rodiny Vlčkových.
Příběhy, které inspirují
Jedna z mnoha zpětných vazeb, kterou obdrželi Zdravotní klauni, pochází od maminky Dany z Kroměříže: „Moc bych chtěla poděkovat klaunům, kteří dnes navštívili mě a našeho malého Vojtíška. Když se otevřely dveře, začala jsem strašně plakat. Po týdnu, kdy jsme byli zavření na pokoji, to bylo neuvěřitelné potěšení. Byli nádherní, vtipní, milí a Vojta se na ně smál. S manželem vám moc děkujeme!“
„Moc si vážíme toho, že navštěvujete v rámci muzikoterapie i naše imobilní, obvykle nekomunikující klienty. Dokážete v nich vzbudit opravdu velké pozitivní emoce, což nám se při běžném kontaktu nepodaří. Vidět klienty, kteří většinu času nekomunikují, jak na vás najednou celí rozzáření reagují, je jen ukázka toho, že vaše práce má velký smysl právě i v zařízeních pro seniory. Ještě jednou děkujeme za vaši práci, “ říká Mgr. Aneta Nalewajková, sociální pracovnice z Domova pokojného stáří Kamenná v Brně.