Návaly horka, prudké změny nálad, zhoršená kvalita pleti nebo vlasů či přibírání na váze. Klimakterium přináší mnoho změn, které mohou být pro ženy opravdovými výzvami. Některé příznaky však mohou signalizovat vážnější zdravotní problémy, a je proto vhodné věnovat jim zvýšenou pozornost. Víte, kdy jít k lékaři při krvácení? Co může signalizovat brnění v končetinách? A co když se vám náhle zhorší zrak?
Krvácení po roce bez menstruace? Zbystřete
Klimakterium trvá několik let, během nichž ženské tělo i menstruační cyklus prochází postupnými změnami. Není obvyklé, aby menstruace ze dne na den ustala, spíše dochází ke změně pravidelnosti, délky nebo intenzity krvácení. Zpočátku se obvykle zkracuje čas mezi dvěma menstruacemi, krvácení tedy přichází dříve, než bývalo obvyklé. Následně se interval naopak prodlužuje, až nakonec krvácení ustane úplně. Může se však stát, že i po této fázi se krvácení najednou dostaví. Pak je dobré mu věnovat pozornost. „Pokud žena v uplynulém roce již nemenstruovala, a najednou se krvácení opět objeví, měla by rozhodně navštívit lékaře,“ radí renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., který mimo jiné působí na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně společnosti Vegall Pharma. Toto krvácení totiž může mít hned několik příčin. „Může se jednat o důsledek stresu nebo změny hmotnosti, případně hormonální nerovnováhy. Příčinou ale mohou být rovněž patologické změny v děloze, ať už se jedná o výskyt cysty, myomů, polypů, nebo také nádoru. Vyšetření u gynekologa příčinu objasní,“ dodává lékař.
Brní vám prsty? Může za tím být neurologický problém
Mravenčení a brnění v rukou nebo nohou je symptom, který mnoho žen přehlíží. Ruku či nohu bezděčně proklepnou nebo protáhnou a pokračují v činnosti. Pravdou je, že nemusí jít o vážné onemocnění – zpravidla je problém způsoben nedostatkem vitaminu skupiny B, zejména pak B12, které jsou pro zdravé fungování nervového systému důležité. V přechodu je tento nedostatek častější kvůli změnám v metabolismu a stravovacích návycích. Je proto vhodné do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitamin B (banány, brambory, ořechy, řepa, avokádo, mléko…). Pokud chcete mít jistotu dostatečného dávkování, můžete sáhnout po přírodním preparátu Sarapis Soja, který kromě béčka obsahuje navíc také výtažek z červeného jetele, mateří kašičky, vitamin C a D. Pokud víte, že vitaminu B máte dostatek, ale problém s mravenčením přetrvává, měla byste se obrátit na lékaře. Příčinou totiž může být například periferní neuropatie. Ta často souvisí s cukrovkou, aktuálně jí trpí přibližně 10 % Čechů a Češek a počet nových pacientů se u nás každoročně navyšuje.[1] U žen se přitom častěji objevuje právě od 50. roku.[2]
Záblesk v zorném poli a rozmazané vidění? Pozor na vysoký tlak
V postmenopauze se mění také stav očí. V důsledku snížené hladiny estrogenu může dojít například k nepříjemnému vysychání, kdy oči častěji pálí nebo svědí. Klesající hladina hormonů totiž ovlivňuje žlázy, které mají za úkol oči zvlhčovat. Stává se vám někdy, že se vám v zorném poli objeví jemný záblesk, případně vás občas postihne rozmazané vidění? Rozhodně byste takové příznaky neměla brát na lehkou váhu. Mohou být totiž důsledkem hypertenze nebo jiných cévních problémů. Právě ženy v klimakteriu jsou častěji ohroženy vyšším krevním tlakem, a to v důsledku poklesu estrogenu. Nejlepším řešením je návštěva lékaře, jenž provede potřebná vyšetření a odběry. Důležitá je prevence. Ženy by měly mít i v období přechodu (či po něm) dostatek pravidelného pohybu, který zdravě namáhá srdce a rozproudí krev, a zároveň by měly dbát na dostatečný příjem potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny.
Zhubla jste, nebo naopak výrazně přibrala? Jděte k lékaři
Jedním z opravdu nepříjemných vnějších průvodních jevů klimakteria je změna tělesné hmotnosti, a to obvykle směrem nahoru. Souvisí to opět s metabolickými změnami. Hormon estrogen totiž hraje klíčovou roli v regulaci metabolismu a jeho pokles tak může způsobit hromadění tuku, specificky v oblasti břicha. Může však nastat i situace, kdy hmotnost poklesne. Zde je lepší zbystřit. Příčin může být samozřejmě celá řada (upravila jste jídelníček, více sportujete, případně došlo ke ztrátě hmotnosti v důsledku úbytku svalové hmoty), avšak řadí se mezi ně i porucha štítné žlázy. Pokud žláza začne pracovat více, než by měla, může typicky docházet k hubnutí bez ohledu na to, jak se stravujete. „Pokud v menopauze či postmenopauze dojde k většímu váhovému výkyvu, ať už směrem dolů, či nahoru, je vždy dobré to konzultovat s lékařem. Ten může z provedených testů zjistit, jestli se nejedná o onemocnění štítné žlázy, případně třeba o diabetes či nádorové onemocnění,“ uzavírá MUDr. Pavel Turčan.