
Obtíže při polykání, pocit tlaku nebo plnosti v krku či hmatatelná boule na krku – i takhle se projevují uzly ve štítné žláze. Některé člověku neškodí, jiné ale mohou způsobit vážnější komplikace nebo být i zhoubné. Lékaři – endokrinologové zhodnotí, o jakou variantu se jedná, a případně je odstraní. Zatímco dříve musel člověk na operaci, nyní specialisté umí tyto uzly odstranit šetrněji – pomocí tepelného účinku elektrického proudu. To vše při plném vědomí pacienta a bez nutnosti delšího pobytu v nemocnici. Unikátní zákrok mají za sebou v Česku první desítky nemocných. Na nové možnosti léčby upozorňují odborníci u příležitosti Týdne štítné žlázy, který připadá na 25.–31. května.
„Uzly ve štítné žláze jsou časté zejména ve vyšším věku. Vyskytují se u 30–40 % žen nad 50 let. Většina z nich není zhoubná a nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud ale uzly rostou a tlačí na okolní tkáně nebo způsobují polykací či kosmetické problémy, případně tvoří hormony, doporučujeme pacientům jejich odstranění,“ říká doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D., z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Zatímco dříve se uzly odstraňovaly operací, v současné době už existují méně invazivní metody, tzv. termické ablace. Jednou z nich je tzv. radiofrekvenční ablace, která je založena na tepelných účincích vysokofrekvenčního elektrického proudu na tkáně. „Zákrok trvá asi hodinu a pacient je během něj celou dobu při vědomí. Pod kontrolou ultrazvuku zavedeme přímo do uzlu elektrodu. Ta vysílá vysokofrekvenční elektrický proud, který se přeměňuje na teplo. Uzel postupně ,opálíme‘,“ popisuje doc. Jiskra. Nemocní se tak vyhnou celkové narkóze – lékaři totiž lokálně umrtví pouze místo, kde se uzel nachází. Po zákroku mohou pacienti odejít domů a hned druhý den se vrací k běžným činnostem. „Po klasické operaci trvá rekonvalescence mnohem déle. Dochází při ní navíc k odstranění jednoho nebo obou laloků štítné žlázy. Tomu chceme miniinvazivními zákroky předcházet,“ říká předseda České endokrinologické společnosti (ČES) prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA. V Česku zatím termální ablaci podstoupily přibližně dvě desítky pacientů. Kromě Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se tento typ zákroku v současné době provádí ještě v Pardubické nemocnici a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Uzly nejsou to jediné, kvůli čemu už pacienti nemusí na operaci – miniinvazivně se provádí například i léčba cyst ve štítné žláze, pomocí aplikace koncentrovaného alkoholu. Miniinvazivní výkony tak podle odborníků začínají být u řady pacientů vhodnou alternativou k operacím – ty ale nikdy úplně nenahradí. „Operace je nutná u pacientů se zhoubnými nádory nebo v případech, kdy nezabírá běžná terapie některých forem zvýšené funkce štítné žlázy,“ vysvětluje doc. Jiskra.
Se štítnou žlázou se v Česku léčí přes 620 000 lidí, většinou ženy ve vyšším věku. Nejběžnější poruchou je snížená funkce tohoto orgánu, jejíž příčinou bývá většinou autoimunitní onemocnění. Na problémy se štítnou žlázou pacienty ale v řadě případů dopředu nic neupozorňuje. „Nemocných tak může být ve skutečnosti až milion. Ideální by bylo, kdyby praktičtí lékaři kontrolovali funkci štítné žlázy při preventivních prohlídkách. Jednoznačné doporučení, zda a od jakého věku by měla být taková kontrola součástí prevence, ale u nás stále neexistuje,“ říká prof. Kršek. Vhodné by to podle něj bylo zejména u vyšších věkových skupin a těhotných žen.
O Týdnu štítné žlázy
Letos se koná 17. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Je třeba také opakovaně vyvracet mnohé omyly a mýty, které jsou ve společnosti v souvislosti se štítnou žlázou a její léčbou zakořeněny. Jedním z nich je právě mylná představa, že všechny poruchy štítné žlázy musí být v trvalé péči specialisty – endokrinologa. V České republice je projekt, který podporuje společnost Merck, odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP. Více informací na www.tydenstitnezlazy.cz.