Klíčová fakta pro prevenci:
- Obezita a nadváha jsou velkým rizikovým faktorem pro vznik rakoviny dělohy. Podkožní tuková tkáň produkuje hormon estrogen, jehož zvýšené množství podporuje růst nádorových buněk.
- „Naše hlavní doporučení pro prevenci je pokusit se zhubnout, udržovat zdravý životní styl s přiměřenou pohybovou aktivitou, při stravování se zaměřit na dostatečný přísun zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály, a naopak omezit potraviny s vysokým podílem tuků,“ říká MUDr. Filip Frühauf, Ph.D., lékař Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
- I když je nádor na děloze nejčastěji objeven u žen po menopauze, kdy se projeví nejčastěji krvácení z pochvy, neznamená to, že nemůže onemocnět i mladší žena! Ženu každého věku by mělo k lékaři přivést jakékoliv abnormální krvácení z pochvy, krvácení mezi cykly či po styku. Také výtok z pochvy, bolesti při styku a bolesti v podbřišku.
Děloha je dutý orgán tvořený hladkou svalovinou sloužící k vývoji plodu během těhotenství.
Zhoubné onemocnění dělohy je čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen žijících v Evropě.
V České republice onemocní rakovinou dělohy zhruba 2 000 žen každý rok.
Jak je rakovina dělohy diagnostikována?
Prvním příznakem rakoviny dělohy je nejčastěji abnormální krvácení z pochvy:
- Jakékoliv krvácení po menopauze
- V produktivním věku – zejména krvácení mezi dvěma cykly, méně často krvácení po styku (před menopauzou je karcinom endometria vzácný, avšak ne vyloučený)
Další možné příznaky:
- Výtok z pochvy
- Bolesti při styku
- Bolesti v podbřišku
Vyšetření zahrnují:
- Standardní gynekologické vyšetření
- Ultrazvukové vyšetření pánve přes pochvu nebo konečník
- Cytologický stěr z děložního čípku
- Hysteroskopie: lékař prohlédne dutinu děložní hysteroskopem – úzkou trubicí s optickým zařízením a odebere vzorek tkáně pod kontrolou zraku
nebo
- Kyretáž: lékař kyretou odstraní sliznici děložní dutiny a děložního hrdla
nebo
- Biopsie endometria (slizniční vrstva dělohy) pomocí pipelly: lékař odebere vzorek tkáně z dutiny děložní tenkou trubičkou vytvořeným podtlakem
Jaké jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny dělohy?
Mezi rizikové faktory rakoviny dělohy patří:
- Pokročilý věk – naprostá většina případů je diagnostikována u žen po menopauze (přechodu)
- Nadměrná expozice estrogenům – časné zahájení menses, pozdní menopauza (přechod)
- Obezita – vlivem nadměrné produkce estrogenů v tukové tkáni
- Cukrovka – často je spojena s obezitou, způsobuje sníženou citlivost tkání k inzulínu,
což může podpořit nádorový růst
- Dlouhodobé užívání samostatných estrogenů jako substituční terapie po menopauze u žen s dělohou
- Výskyt rakoviny dělohy u matky nebo sestry
- Lynchův syndrom – vrozená dispozice, u které je u nositelky zvýšené riziko vzniku rakoviny
tlustého střeva a dělohy do mladšího věku
- Dlouhodobá léčba tamoxifenem – lék používaný v léčbě rakoviny prsu, riziko rakoviny dělohy
zvyšuje pouze u žen po menopauze (přechodu)
- Bezdětnost
V současné době nemáme k dispozici screeningové vyšetření. Přesto se daří rakovinu dělohy zachytit
u většiny žen v časném stadiu, díky výskytu nepravidelného krvácení, kdy se jedná o dobře léčitelné onemocnění. Přestože většina žen s abnormálním krvácením z dělohy nemá rakovinu dělohy, je důležité, aby ženy s tímto příznakem konzultovaly svého gynekologa, zejména pokud krvácí po menopauze. Může se jednat o časný příznak nádorového onemocnění.
Ženy, které jsou ve zvýšeném riziku vzniku zhoubného onemocnění dělohy z důvodu rodinné dispozice, by měly být častěji gynekolologicky vyšetřovány.
Jak je možné snížit riziko vzniku rakoviny dělohy?
- Udržování zdravé hmotnosti vyváženou stravou s nižším podílem tuků již od časné dospělosti
- Fyzická aktivita a zdravá životospráva
- Pití kávy s obsahem kofeinu, ale i bezkofeinové
- Těhotenství a porody
- Dlouhodobé užívání moderní antikoncepce (kombinace estrogenů s gestagenem nebo jen gestageny)
- Užívání kombinované hormonální substituční terapie (HRT) s estrogeny a gestagenem (je ale třeba mít na paměti, že dlouhodobé užívání HRT mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu)
Jaká je léčba zhoubného onemocnění dělohy?
Ženy s rakovinou dělohy mají relativně dobrou prognózu. Asi 80–95 % žen přežívá více než 5 let, pokud je v době stanovení diagnózy nádor omezen na dělohu. Přežití je nižší, pokud v době stanovení diagnózy je nádor rozšířen na děložní čípek, vaječníky, vejcovody nebo v dutině břišní.
Standardem léčby rakoviny dělohy je léčba chirurgická, odstranění dělohy (hysterektomie), vaječníků a vejcovodů. Pokud jsou přítomny rizikové faktory, pak může být po operační léčbě doporučeno záření (radioterapie) a/nebo chemoterapie. V některých případech je možná i hormonální léčba.
Konzervativní léčba pomocí hormonů může být zvažována ve specifických případech u mladých žen se snahou o zachování plodnosti.
Operace je metodou první volby pro většinu žen s rakovinou dělohy, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. Rozsah operace závisí na typu nádoru. Minimálním výkonem je odstranění dělohy s vejcovody (hysterektomie) a většinou i vaječníky. V některých případech jsou při operaci vyjmuty i lymfatické uzliny k histologickému vyšetření. V současnosti je odstranění všech uzlin v pánvi a podél velkých cév často nahrazováno odstraněním jen tzv. strážných uzlin, které jsou první na řadě při případném šíření nádoru. U pokročilých stadií choroby se chirurgický výkon řídí snahou odstranit veškerá viditelná ložiska.
Ozařování je hlavní způsob léčby žen, jejichž zdravotní stav neumožňuje operaci, nebo pokud při operaci není možné vyjmout veškerý nádor. Dále je indikováno pooperačně ke snížení rizika návratu nádoru. Ozáření je aplikováno dvěma způsoby: zevně – na celou pánev nebo vnitřně – pomocí válce zavedeného do pochvy. Tyto způsoby ozařování mohou být podány buď samostatně, nebo, pokud je to nutné, jeden po druhém.
Chemoterapie se používá u žen s pokročilou rakovinou dělohy. Chemoterapie je doporučována i po operaci agresivních typu karcinomů endometria. Podání chemoterapie může vést v indikovaných případech k výraznému zlepšení prognózy, vždy však musí být uzpůsobeno celkovému stavu pacientky. Nežádoucí účinky chemoterapie jsou v současnosti dobře zvladatelné podpůrnou léčbou. I přesto je potřeba přihlédnout k biologickému věku pacientky a jejím dalším chorobám.
Hormonální léčba založená na gestagenech se používá u žen s méně agresivním onemocněním, především pokud není možná jiná varianta léčby. Své místo má hormonální léčba také při návratu onemocnění (recidiva). Jedná se o vhodnou terapii zejména u nádorů s výskytem hormonálních receptorů.
V rámci klinických studií se testují i další možnosti léčby rakoviny dělohy označované jako tzv. cílená biologická terapie.
KDE HLEDAT PODPORU, POKUD ONEMOCNÍM?
Pro podporu žen s onkogynekologickým onemocněním vznikla Pacientská organizace VERONICA.
Na stránkách www.pacientska-organizace.cz najdete příběhy žen bojujících s nemocí a získáte objektivní informace o prevenci a léčbě od předních lékařů.