Poprvé v historii může veřejnost nahlédnout do zákulisí pražských hřbitovů a pohřebních služeb v rámci uceleného programu. Dny otevřených dveří pořádá organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. města Prahy (HPS) o víkendu 18. až 20. října. Zájemce čeká například hrobnický workshop, noční prohlídka Olšanských hřbitovů či exkurze do strašnického krematoria. Událost doprovází panelová výstava Proměny pražského pohřebnictví, která je celý říjen volně k vidění na Mariánském náměstí. Obě akce se konají pod záštitou náměstkyně primátora Alexandry Udženije.
„Uspořádáním dnů otevřených dveří i výstavou na Mariánském náměstí chceme Pražanům ukázat, jak široký je záběr naší organizace a co všechno vlastně pro město děláme,“ říká Richard Čejchan, náměstek pro pohřební služby HPS. „Hřbitovy veřejnost fascinují svou svébytnou, romantickou atmosférou. Pozornost si však zaslouží i to, co někdy zůstává trochu stranou – činnost našich kolegyň a kolegů v pohřební službě, v krematoriích i na hřbitovech. Ti všichni vykonávají důležitou práci, kterou dříve nebo později bude potřebovat každý z nás. I proto jsme pro akci v lehké nadsázce zvolili slogan Smrtí to u nás teprve začíná,“ vysvětluje Richard Čejchan.
Dny otevřených dveří HPS pořádá poprvé a program zahrnuje kromě populárních komentovaných prohlídek hřbitovů a strašnického krematoria i méně obvyklé zážitky. Jmenovat lze například hrobnický workshop na Ďáblickém hřbitově, přehlídku autoparku či noční prohlídku Olšanských hřbitovů s návštěvou několika hrobek. Premiéru bude mít také workshop na výrobu přírodní dušičkové výzdoby, při němž účastníci využijí i odpadový rostlinný materiál ze hřbitovů.
„Pro někoho může znít představa hrobnického workshopu morbidně nebo absurdně. Když jsme se však na sociálních sítích zkusmo ptali, jaký program by naše publikum zaujal, po noční prohlídce Olšan byl největší zájem právě o něj,“ říká Petr Zeman, vedoucí koncepčního a rozvojového oddělení HPS. „Hrobnické povolání už ostatně dávno není doménou desperátů či lidí z okraje společnosti, jak se můžete osobně přesvědčit,“ popisuje Petr Zeman.
Výstava na Mariánském náměstí na dvaceti panelech návštěvníkům odhaluje zákulisí pražského pohřebnictví a historii i současnost pražských hřbitovů. Návštěvníci si mohou přečíst zajímavosti z historie pohřbívání v metropoli, prohlédnout si moderní kremační pece či legendární pohřební tramvaj. Záběr expozice je ale mnohem širší, na návštěvníky čeká panel vysvětlující problematiku vojenských pohřebišť, moderních architektonických řešení funerálních staveb i panel věnovaný udržitelným trendům v pohřbívání. Prostřednictvím velkoformátových fotografií pak návštěvníci mohou nahlédnout do tváří hrobníků, řidičů pohřebních vozů i topiče v krematoriu.
Dny otevřených dveří HPS se konají 18. až 20. října, kompletní program je zveřejněn na webu hrbitovy.cz/dod, kde bude v prvním říjnovém týdnu spuštěn i rezervační systém. Venkovní výstava Proměny pražského pohřebnictví je k vidění na Mariánském náměstí do 31. října 2024.
Zdroj HPS
Dušičky: Víc než jen svíčky na hřbitověDušičky, neboli Památka všech věrných zemřelých, jsou svátkem, který každoročně 2. listopadu spojí miliony lidí po celém světě. V tento den vzpomínáme na své milované, kteří nás opustili. Ale Dušičky jsou mnohem víc než jen návštěva hřbitova a zapálená svíčka. Pojďme se společně podívat na historii, tradice a význam tohoto svátku.