
Střípky české historie: Třicetiletá válka zanechala v Čechách spoušť, o které se učíme ve škole hlavně kvůli bitvě na Bílé hoře a popravě českých pánů. Méně se ale mluví o tom, kolik kulturních pokladů jsme během téhle války ztratili , obrazů, knih, soch, hradů i celých klášterů. A některé z nich jsme už nikdy neviděli.
Když si Švédové odváželi Prahu
Na úplném konci války, v roce 1648, vtrhli do Prahy Švédové. Nebyli tu dlouho, ale stihli toho dost. Nezajímaly je už tolik zbraně nebo zlato , šli po uměleckých sbírkách, hlavně po těch, které tu nechal císař Rudolf II.
Rudolf miloval umění, vědu, sběratelství i trochu tajemna. A tak měl na Hradě sbírky, jaké jinde v Evropě nebyly. Švédové je prostě naložili a odvezli , včetně slavné Ďáblovy bible, obří středověké knihy, která je dnes ve Stockholmu. Spolu s ní zmizely i vzácné obrazy od mistrů jako Dürer, Tizian nebo Rubens.
Hořící kostely a mizející kláštery
Válka neprobíhala jen na bojištích. Vojáci často táhli krajinou jako kobylky a za nimi zůstávaly vypálené vesnice, vykradené kostely a zničené kláštery.
Knihy z klášterních knihoven se válely v blátě nebo hořely, oltáře byly rozmláceny, sochy roztaveny na kulky. Některé staré románské nebo gotické stavby zmizely úplně. Co nezničila válka, pohltila později příroda nebo lhostejnost.
Zámky bez pánů a hrady v troskách
Šlechtici, kteří nechtěli přestoupit na katolickou víru, odešli do exilu. Jejich majetky stát zabavil, ale často se o ně nikdo moc nestaral. Hrady jako Hazmburk nebo Choustník začaly chátrat. Mnohé zámky přišly o své obrazy, nábytek i knihovny. A když nebylo komu sloužit, prostě pustly.
Z Prahy zmizel lesk i věhlas
Praha bývala kulturním centrem Evropy. Za Rudolfa II. tu žili vědci, alchymisté, malíři. Po válce už tu vládl klid , ale ne ten tvořivý, spíš takový smutný. Umělci odešli, sbírky byly pryč a město se z kulturní metropole proměnilo v provincii pod císařským dvorem ve Vídni.
Co zůstalo? Jen stíny slávy
Některé ztracené poklady dnes najdete ve švédských muzeích. Jiné zmizely navždy. A to nejhorší? Že jsme přišli i o něco nehmotného , o atmosféru doby, kdy české země byly plné kultury, knih, vědy a umění.
A co dál?
Možná bychom si dnes víc vážili starých obrazů, knih nebo zchátralých kostelíků, kdybychom věděli, kolik podobných pokladů už bylo navždy pryč. Třicetiletá válka nám toho vzala hodně – nejen lidi, ale i paměť..
