Zkratka OSINT (Open Source Intelligence) označuje sběr, zpracování a analýzu dat z volně dostupných zdrojů. Tuto metodu běžně využívají novináři, detektivové, ale také firmy při analýze obchodních partnerů či konkurentů. Při jejím osvojení může přinášet cenné informace i eliminovat před hackerskými útoky nejen organizace a firmy, ale i chránit soukromí a bezpečnost běžných občanů.
„Při své práci pozoruji a analyzuji, proč se lidé neustále dostávají do nepříjemných situací. Hlavním společným jmenovatelem všech problémů je absence kritického myšlení a umění správně si ověřit informace. I když se někteří lidé snaží informace ověřit, většinou to dělají neúplně, což vede ke špatným rozhodnutím,“ říká soukromý OSINT vyšetřovatel Pavel Prochorov z Počítačové školy GOPAS.
Z veřejně dostupných zdrojů lze totiž získat mnoho informací, které jsou zneužitelné a útočníkovi mohou pomoci realizovat napadení vytipovaného jednotlivce. Pokud si člověk toto riziko uvědomuje, může se bránit. Dobré ověření může nejen zvýšit bezpečnost života, ale především může pomoci při jakémukoliv rozhodování.
„Je třeba si uvědomit, že bezpečnost informací dnes nemůže zajistit nikdo. Každý z nás si ji musí zajistit sám. A s těmito snadno dostupnými daty pracují i útočníci při plánování kybernetického útoku či různí podvodníci,“ říká OSINT vyšetřovatel Pavel Prochorov.
Proto se Počítačová škola GOPAS rozhodla vytvořit kurz, který má pomoci široké veřejnosti osvojit si základní postupy a techniky nezávislého ověřování faktů. Hlavním cílem je pomoci každému účastníkovi kurzu zajistit vlastní informační bezpečnost. Tento kurz je určen pro širokou veřejnost a zaměřuje se na nejběžnější situace v osobním i profesním životě každého z nás. Účastník se seznámí s technikami, které mu dodají jistotu při jakémkoli rozhodování. Naučí se, jak legálním způsobem získat zajímavé informace z veřejně dostupných zdrojů, které poslouží v mnoha důležitých životních situacích. Tyto techniky nejsou nijak náročné, a proto se kurzu mohou zúčastnit i lidé, kteří se s technologiemi příliš nekamarádí. Školení jsou navíc součástí programu „Jsem v kurzu“, které jsou dotované Ministerstvem práce a sociálních věcí, a na něž lze tedy využít dotaci až 50000 Kč k zaplacení až 82 % ceny kurzu státem.
Kurz „OSINT Investigation“ je velmi komplexní a podrobný kurz zaměřený na profesionální získávání dat z veřejně dostupných zdrojů a jejich následnou analýzu. Tento pětidenní kurz je velmi intenzivní a jeho cílem je naučit lidi využívat OSINT v pracovním i soukromém životě. Dalo by se říci, že účastník tohoto kurzu se může naučit provádět vlastní systematické vyšetřování v jakékoli oblasti života.
Kurz „Jak se neztratit v digitálním světě: OSINT“ je určen účastníkům, kteří se chtějí naučit základní, ale účinné techniky, které mohou uplatnit ve své pracovní nebo soukromé činnosti. Důraz je kladen na postupy, které účastník využije v situacích, kdy potřebuje umět dobře ověřit informace. Cílem zde není naučit člověka vést systematické vyšetřování, ale poskytnout mu vybrané účinné techniky, aby se v dnešním informačním světě mohl efektivně rozhodovat, a hlavně aby byl schopen samostatně zajistit vlastní informační bezpečnost. Tento kurz není náročný na techniku a může jej navštívit každý.