„Smutným faktem je, že čím víc přibývá v populaci vzdělaných žen, tím méně se rodí dětí. Protože o děti je potřeba dlouhodobě intenzivně pečovat, a to se s profesní kariérou těžko skloubí. Tohle zatím žádná vyspělá civilizace nedokázala překlenout. Zní to sexisticky, protože proč by se o děti měly starat jen ženy? Snaha přenést péči na muže ovšem moc nevychází, takže jsme v situaci, kdy porodnost dramaticky klesá a výhled do budoucna je chmurný. Za dvacet let tu budou jen starci,“ říká profesor Pavel Calda, který za svůj život pomohl na svět tisícům dětí a patří mezi špičky oboru. Nejen o tom, jak se porodnictví v minulých dekádách změnilo a kam směřuje, je knižní rozhovor Libuše Koubské s tímto oceňovaným odborníkem Porod je mimořádná událost (Vyšehrad, 369 Kč).
V České republice zaznamenáváme v posledních dvou letech prudký pokles porodnosti. O třicet tisíc dětí ročně míň. Podle údajů Českého statistického úřadu porodnost klesla pod reprodukční číslo dvě, to jest pod hodnotu nutnou k přirozené obnově společnosti.
Porod by měl být podle profesora Caldy magickou, radostnou a k matce co nejšetrnější událostí. Kniha se ale zamýšlí i nad tématy, týkající se těhotenství obecně, jako je například účast otce při porodu, císařský řez, průměrný věk prvorodiček, rizika domácího porodu a alternativní metody porodu, význam ultrazvuku a prenatálního screeningu, vývojové vady, role umělé inteligence ve zdravotnictví, perspektiva umělé dělohy, rizika v těhotenství a asistovaná reprodukce. Zvláštní pozornost je věnována i budoucnosti porodnictví, kdy se výrazně zpřesní předpověď komplikací, a do popředí se dostane telemedicína nebo stříhání genomu.
Pavel Calda jako porodník, který se stará o těhotné a přivádí děti na svět už čtyřicet let, je jednoznačným zastáncem kvalifikovaného vedení porodu se všemi prostředky soudobé medicíny v zádech, protože jen tak se podle jeho zkušeností dá zabránit náhlému a neočekávanému riziku.
„Porodnictví je eticky silně zabarvenou disciplínu. Zrod nového života je přece jen něco jiného, než když jdete k zubaři a on vám vytrhne bolavý zub,“ říká profesor Calda a pokračuje: „Je doložené, že ženy, které jsou zabezpečené finančně, které mají pevné rodinné zázemí, lásku, snášejí útrapy těhotenství lépe než ty, které se ocitnou v jiném stavu za zraňujících okolností. Ukázalo se to naposledy nyní za covidové epidemie, která znamenala velkou zátěž pro všechny, ale pro těhotné dvojnásob. Naše klinika se zúčastnila velké mezinárodní studie, která jednoznačně doložila vliv tohoto znejistění. Také dokázala negativní dopad toho, že otcové nemohli být u porodu přítomni.“